News will be here

Jak odpowiadać na pytania rekrutera?

Rekruter jest jak egzaminator i ma przygotowanych wiele pytań dla kandydata. Jeśli jesteś przysłowiową gadułą to uważaj co mówisz. Lepiej się czasami powstrzymać, niż powiedzieć coś za dużo. Chwal się sukcesami, ale swoimi. Jeśli kłamiesz to rekruter wyczuje.

Jak odpowiadać na pytanie rekrutera i czego nie mówić?

Rekruter pyta dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy?
Chcąc dobrze wypaść musisz podać taki powód, żeby nie zastanawiał się czy warto Cię zatrudnić. Jeśli podasz np.: brak rozwoju, a jesteś bezrobotny to nie uwierzy. Nie mów o konfliktach z szefem i załogą. Stracisz szansę na zatrudnienie. O byłym szefie mów pozytywnie nawet wtedy, gdy miałeś z nim konflikt. Wyjątkiem jest, gdy rekruter słyszał o Twoim byłym pracodawcy.

Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie?
Nie mów o swoich ambicjach, rozwoju i doskonaleniu, ale o zaletach firmy. Przygotuj sobie informacje na temat pracodawcy. Musisz wiedzieć czym się zajmuje firma, jakie ma plany rozwoju,  jej produkty i usługi. Zbierz informacje na temat branży w jakiej działa. Rekruter musi być pewien, że znasz się na tej dziedzinie.

Czego oczekujesz od nowej pracy?
Przygotuj sobie rozsądne odpowiedzi. Jeśli zależy Ci na odpowiednich zarobkach to lepiej, żeby powiedział wprost. Nie mów o możliwościach rozwoju i atmosferze w firmie, bo zada Ci kilka dodatkowych pytań. Nie wiesz czy firma stawia na rozwój pracowników i jaka atmosfera panuje w firmie, za wyjątkiem jeśli poleciła Ci pracę osoba, która tu pracuje (powołaj się na jej opinie).

Jak wyglądała Twoja współpraca z załogą w poprzedniej firmie?
Chodzi o to czy potrafisz pracować w zespole. Nie przesadź z komplementami na swój temat, bo Ci nie uwierzy.

Rekruter zawsze pyta  o poprzednią pracę: o obowiązki wykonywane  na swoim stanowisku,  obsługiwane programy, wyniki jakie osiągałeś itp.
Uważaj co mówisz. Ogranicz się do konkretów. Rekruter ma za zadanie sprawdzić na ile będziesz przydatny w firmie. Pośrednik wie jakie są możliwości pracowników. Jeśli skłamiesz i zawyżysz wyniki  to Ci nie uwierzy. Jeśli Ci nawet zaufa i zostaniesz przyjęty to nie będziesz w stanie wykonać planu nałożonego przez firmę.

Mocne i słabe strony, sukcesy i porażki?
To podchwytliwe pytanie. Pracoholizm nie jest zaletą podobnie jak perfekcjonizm. Nie potrzebują kogoś kto pracuje bez wytchnienia i jest przez to mniej wydajny oraz osoby zarozumialej, która uważa się za eksperta.
Musisz wymienić swoje porażki. W życiu nie ma samych sukcesów, ale zdarzają się też potknięcia. Nawet rekruter wie, że na błędach każdy się uczy. Jeśli nie miałeś porażek to znaczy, że niewiele robiłeś. Jak to mówią ten się nie myli, kto nic nie robi. To najtrudniejsze pytanie, gdyż musisz mówić o sobie. To co Ty uważasz za swoją mocną stronę, rekruter może uznać za słabą. Zapytaj znajomego co on o Tobie myśli. Ułatwi Ci to odpowiedź.
Rekruter pyta nie bez powodu. Chce Cię ocenić pod względem motywacji, ambicji, Twojego zaangażowania, przydatności w firmie i gotowości do stawienia czoła problemom, które mogą się pojawić w pracy.

Ile chcesz zarabiać? Czy pieniądze są dla Ciebie ważne?
Wysokość wynagrodzenia przemyśl. Jeśli podasz za wysokie- mogą Cię odrzucić, bo firmę na Ciebie nie stać, za niskie stwierdzą, że słabo oceniasz siebie i swoją pracę. Pieniądze są jednym z ogniw łańcucha motywacji. Musisz zarabiać, żeby żyć, rozwijać się kulturalnie i zawodowo, są bardzo ważne.

Rekruter sprawdzi Twoją znajomość j. obcych, programów komputerowych i innych umiejętności.
Swoje CV dostosowałeś do wymagań zawartych w ofercie pracy. Zależy Ci na danym stanowisku i jedyną możliwością otrzymania etatu było spełnienie oczekiwań pracodawcy. Nawet, gdyby rekruter nie sprawdził Twoich umiejętności na spotkaniu kwalifikacyjnym, to jako pracownik nie potrafiłbyś wykonywać swoich obowiązków.

Przed rozmową z rekruterem przygotuj sobie odpowiedzi, żebyś się nie stresował na spotkaniu kwalifikacyjnym. W domu zastanów się nad pytaniami i odpowiedziami. Nie mów za dużo, żebyś nie wpadł w pułapkę dodatkowych pytań.
SK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *