News will be here

Czym jest demencja i jakie są przyczyną rozwoju?

Demencja to inaczej otępienie, przewlekła choroba mózgu. Chory traci pamięć i orientację. Jego myślenie jest spowolnione, a mowa niewyraźna. Chory nie potrafi właściwie osądzić i ocenić obecnej sytuacji. Jego mózg nie przetwarza danych. Przyczyną demencji jest np.: choroba Alzheimera lub Parkinsona; udar, poważny uraz głowy lub zażywanie narkotyków. Niepokojące zmiany w zachowaniu są widoczne zanim pojawią się wyraźne objawy choroby.
Na demencję cierpi 47 milionów osób na świecie, a do 2050 roku  liczba ta osiągnie 131 milionów. Według magazynu medycznego The Lancet, zgodnie z raportem przedstawionym na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimerowskiego w Londynie, co trzeciego przypadku demencji można uniknąć, jeśli w młodości ludzie będą dbali o zdrowie swojego mózgu.

Przytoczone przez serwis Origin Polska www.OriginPolska.com dane raportu znanego brytyjskiego magazynu medycznego The Lancet, będącego wynikiem pracy 24 międzynarodowych ekspertów dokumentują tezę, że styl życia odgrywa niezmiernie ważną rolę w zwiększaniu lub redukcji indywidualnego ryzyka demencji. Raport ten bada korzyści płynące z tworzenia tzw. rezerwy poznawczej (ang. cognitive reserve), czyli wzmacniania sieci połączeń mózgowych tak, aby ich funkcjonowanie w przyszłości pozostawało sprawne, mimo postępujących zmian destrukcyjnych w mózgu.

Magazyn The Lancet wymienia dziewięć kluczowych czynników przyczyniających się do zwiększenia ryzyka rozwoju demencji.

Należą do nich:
– utrata słuchu w średnim wieku – 9% ryzyka
(zuboża środowisko jednostki, prowadząc do izolacji i depresji – wymienianych jako inne modyfikowalne czynniki ryzyka),
– brak nawet średniego wykształcenia – 6% (uczeni sugerują, że jednostki, które się uczą przez całe życie, budują dodatkowe rezerwy mózgowe),
– palenie tytoniu – 5 %,
– nieleczona depresja – 4 %,
– brak aktywności fizycznej – 3 %,
– izolacja społeczna – 2 %,
– nadciśnienie tętnicze – 2 %,
– otyłość – 1 %,
– cukrzyca typu 2 – 1 %.
Więcej publikacji dla Czytelników: “Życie zaczyna się po pięćdziesiątce” w blogu Origin Polska:  http://originpolska.blogspot.com

Powyższe czynniki, uznane za modyfikowalne, stanowią razem 35% ryzyka – pozostałe 65% uznawane jest za potencjalnie niemodyfikowalne.

Uczeni nie zebrali odpowiedniej ilości danych, aby ująć w czynnikach ryzyka dietę i alkohol, ale są przekonani, że odgrywają one równie istotną rolę.

Demencja jest diagnozowana w późniejszej fazie życia, ale zmiany w mózgu pojawiają się zwykle znacznie wcześniej. Działania prewencyjne zdecydowanie poprawiają jakość życia osób z demencją i ich rodzin. W skali społecznej przekłada się to na spore oszczędności, bowiem 85% kosztów związanych z demencją przypada na opiekę rodzinną i społeczną.

 

 

Mózg jest mięśniem i należy go ćwiczyć przez całe życie. Nigdy nie idzie na emeryturę, ale służy nam do końca życia. Starajmy się wymyślać sobie różne zajęcia, by nasz mózg intensywnie pracował jak np.: rozwiązujmy krzyżówki; grajmy w gry wymagające wytężonego myślenia, oglądajmy teleturnieje, czytajmy książki i gazety; rozwiązujmy Quizy i zagadki; korzystając z różnych kursów – uczmy się nowych rzeczy. Zwracajmy uwagę co jemy. Dostarczajmy organizmowi wszystkich składników koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania.
źródło: portalpolski.pl

One Comment

  1. demencja

    Brak zrozumienia, agresja, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, zaburzenia umiejętności poznawczych i orientacji… demencja starsza to zdecydowanie największe wyzwanie przed jakimi stajemy w ostatnich latach naszego życia. Najczęściej jednak problem ten najbardziej dotkliwy jest dla bliskich osób, którzy opiekują się osobą z demencją. Miejmy najdzieję, że postęp medyczny pozwoli na złagodzenie objawów demencji starczej w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *