News will be here

Branża budowlana rośnie w siłę!

Blisko połowa przedstawicieli branży budowlanej przewiduje wzrost sprzedaży swoich produktów i usług jeszcze w I kwartale br. Firmy budowlane oceniają swoją sytuację zdecydowanie lepiej niż w poprzednim kwartale. Branża budowlana obecnie znajduje się w dobrej kondycji. Eksperci EFL prognozują, że dynamika leasingu maszyn budowlanych w 2018 roku wyniesie ok. 27,5 proc. r/r.

Kolejny optymistyczny sygnał wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W styczniu br. wzrost produkcji budowlanej i montażowej był najwyższym od kilku lat i wyniósł aż 34,7 proc. rok do roku. Na taki wynik najbardziej zapracowały podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków (+38 proc. r/r) oraz jednostki zajmujące się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi (+36,9 proc. r/r).

– Branża budowlana wchodzi na coraz wyższe obroty, czego pierwsze oznaki widzieliśmy już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas główny odczyt „Barometru EFL” dla budownictwa był najwyższy wśród sześciu badanych branż, a wysoka wartość wskaźnika wynikała przede wszystkim z optymizmu dotyczącego planowanych inwestycji. W pierwszym tegorocznym pomiarze optymizm firm budowlanych dotyczy przede wszystkich planowanej sprzedaży. Taka sytuacja to odzwierciedlenie zarówno bardzo dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prac infrastrukturalnych jak i optymistycznych nastrojów konsumenckich. Jednak jest jedno „ale” – hamulcem może okazać się brak rąk do pracy.

Szansą są pracownicy zza wschodniej granicy, ale budownictwo nie jest jedyną branżą, która o nich musi zabiegać. Z podobną sytuacją mamy też do czynienia wBranża budowlanae, logistyce czy handlu. Dlatego tym bardziej realizacja planów budowlanych może być zagrożona – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Już dawno tak wiele firm budowlanych nie leasingowało
Ważną informacją, która wskazuje na to, że branża budowlana będzie dynamicznie rozwijać się w tym roku, są wyniki rynku leasingu za 2017 roku. W ubiegłym roku firmy leasingowe sfinansowały maszyny budowlane o łącznej wartości 2,5 mld zł, co oznacza 27,8 proc. wzrost rok do roku. Numerem jeden w finansowaniu sprzętu dla budownictwa jest EFL. Od stycznia do grudnia 2017 roku firma wyleasingowała maszyny budowlane o łącznej wartość 477 mln zł i wypracowała ponadrynkową dynamikę na poziomie 35 proc. r/r. Taki wynik pozwolił EFL wypracować aż 19 proc. udział w rynku.

Eksperci EFL prognozują, że dobra sytuacja w budownictwie utrzyma się w całym 2018 roku i w związku z tym dynamika leasingu maszyn budowalnych powinna być analogiczna do tej z ubiegłego roku – 27,5 proc. r/r.

Już dawno tak wiele MŚP nie planowało tak wiele… sprzedawać
Pierwszy tegoroczny główny odczyt „Barometru EFL”[1] wyniósł 56,8 pkt. i jest porównywalny ze wskaźnikiem sprzed kwartału (58,2 pkt.) oraz sprzed roku (57,1 pkt.). Można więc wciąż mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP. Eksperci EFL zwracają jednak uwagę na bardzo optymistyczne prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży usług i produktów. Aż 38% mikro, małych i średnich firm – dwa razy więcej niż rok temu i najwięcej od prawie 2 lat – planuje więcej sprzedawać.
Maja Lidke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *