Kominek kotłowy, otwarty, konwekcyjny czy kumulacyjny?

Żyjemy w stresie i pośpiechu. Brakuje nam czasu, żeby czerpać radość z natury. Musimy więc zadbać o dom, w którym odpoczywamy. Ciepło z ognia zamkniętego w kominku daje nam relaks i wyciszenie. Zapominamy czasami o całym świecie.
Zadbajmy, by nasz kominek  był wykonany z produktów dom-komineknajwyższej jakości z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych i materiałów spełniających najwyższe normy.
Nie musi być bardzo drogi. Wystarczy dobrze rozejrzeć się po sklepach oferujących kominki, a z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Jaki więc wybrać? Kominek otwarty, wkład kominkowy, kominek gazowy czy też z płaszczem wodnym?
Zadajmy sobie kilka pytań, żeby zaoszczędzić na wydatkach:
– czy często będziemy palić w kominku
– jaką część domu chcemy ogrzać
– czy będzie nam służyć tylko dla relaksu

Rodzaje kominków:

  • kotłowy – wytworzona procesie spalania część energii oddawana jest do wody, a system centralnego ogrzewania i c.w. jest  wzmacniany. Wysoka temperatura (ciepło) jest przekazywana do centralnego ogrzewania przez warstwowy zbiornik buforowy lub płytowy wymiennik ciepła.
  • otwarty – w zasadzie pełni rolę dekoracji, gdyż wytwarzana  energia jest tracona (brak kontroli nad całym procesem spalania i szybkim przepływem do przewodu kominowego spalin).
  • konwekcyjny– najbardziej popularny kominek w Polsce. Poprzez wytwarzanie gorącego powietrza, ogrzewa on  pokój (pomieszczenie) w którym się znajduje. Przez otwór wsalon-kominek dolnej części do komory kominka w której znajduje się wkład, dostaje się powietrze.  Przechodząc do góry, odbiera ciepło wytworzone w palenisku i przez kratki wylotowe  (w górnej części urządzenia), wydostaje się.  Dzięki systemowi  dystrybucji gorącego powietrza stwarza możliwość dostarczenia ciepła (wentylacyjnymi kanałami) do całego domu. W niedługim czasie od rozpalenia wytwarza duże ilości ciepła.
  • kumulacyjny – nie tylko pięknie eksponuje ogień, ale daje długotrwale ciepło. Takie kominki mają krótkie kanały piecowe i nasadową masę kumulacyjną ( tworzą ją szamotowe kręgi, które dobrze chłoną ciepło ze spalin przez nie przepływające). Kanały piecowe są wykonywane przez fachowców z płyt szamotowych i cegieł oraz gotowych kształtek mających zwiększoną pojemność cieplną. Energia cieplna gromadzi się na długi okres czasu w masie kumulacyjnej i stopniowo jest przekazywana do każdego pomieszczenia.  Spalanie odbywa się  gwałtownie z użyciem sporej ilości tlenu, a efektem tego są nie tylko jasne płomienie, ale także niezabrudzona szyba.

Dzisiejsze kominki wyglądają bardzo często jak prawdziwe dzieła sztuki i nadają wnętrzom niezwykły klimat.
AM

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *