19 kwietnia obchodzimy Dzień św. Ekspedyta

Święty Ekspedyt urodził się najprawdopodobniej w Armenii, jednym z pierwszych krajów, gdzie dotarła Dobra Nowina (m. in. dzięki św. Judzie Tadeuszowi). Był dowódcą legionu rzymskiego, który słynął z wyjątkowej sprawności.
Kiedy cesarz Marek Aureliusz chciał przed bitwą złożyć ofiarę pogańskim bożkom, legion Ekspedyta odmówił udziału w tym św-Ekspedyt-Polska-modlitwaobrzędzie i o pomoc w walce poprosił Jedynego Boga. Wtedy właśnie rozpętała się straszna burza, a grad i błyskawice doprowadziły do klęski wroga. Cesarz uznał to za cud, a legionowi Ekspedyta nadano przydomek „Legii Piorunującej”.

Po Marku Aureliuszu cesarzem Rzymu został Dioklecjan, wróg chrześcijan. Wydał on edykt nakazujący niszczenie kościołów chrześcijańskich i palenie świętych ksiąg. Wydano wiele edyktów przeciwko wierzącym w Boga i kapłanów. Słabsi w wierze ze strachu przed śmiercią oddawali swoje księgi na spalenie Żołnierze musieli oddawać cześć rzymskim bogom. Nikt nie miał odwagi sprzeciwić się decyzji cesarza. Ekspedyt, który wierzył w prawdziwego Boga, publicznie zerwał z muru rozkaz cezara i przy wielu świadkach zniszczył.

Za ten czyn został uwięziono i okrutnie torturowany. Był bity i chłostany rózgami jak Jezus Chrystus, po czym stracony 19 kwietnia 303 r. w tureckiej miejscowości Melitene. Razem ze św. Ekspedytem śmierć poniosło pięciu męczenników: Kajus, Ermogen, Galatus, Rufus i Aristonikus.

Historia nawrócenia
Historia jego nawrócenia była niezwykła. Kiedy św. Ekspedyt podjął taką decyzję szatan przyszedł do niego i próbował odciągnąć go od tego zamiaru. Pod postacią kruka diabeł usilnie go przekonywał, by swoje postanowienie odroczył w czasie. Św. Ekspedyt nie dyskutował z szatanem i depcząc kraczącego kruka powiedział: „będę chrześcijaninem jeszcze dziś!”.
Bez chwili wahania nawrócił się. Ekspedyt jest przedstawiany z krzyżem w prawej dłoni, na którym jest napis hodie (znaczy dziś), z krukiem pod stopą , zaś z ust deptanego ptaka wylatują słowa cras (jutro). W lewej dłoni trzyma palmę męczeństwa, gdyż poniósł męczeńską śmierć.

Św. Ekspedyt uczy nas jak pokonywać pokusę. Pokazuje, że decyzję o nawróceniu powinniśmy podejmować natychmiast, a nie odkładać na później, czyli nigdy. W Polsce jest też nazywany Wierzynem, kimś, komu można wierzyć. Z łacińskiego „expeditus” oznacza żołnierza-piechura, bez bagażu, który może poruszać się szybko.

Św. Ekspedyt nasz orędownik
Od wieków jest czczony jako patron pomagający w sprawach wyjątkowo trudnych. Jest wzywany w ostatniej chwili, wysłuchuje modlitwy osób, które odkładają sprawy na ostatni moment. Jest świętym od spraw najtrudniejszych. Przywoływany jest często przed egzaminem, sprawą sądową, trudną pracą, sprawach pilnych. Aktorzy proszą go, by pomógł im opanować tremę przed wyjściem na scenę.

Ponadto św. Ekspedyt jest patronem żołnierzy, młodzieży, studentów, egzaminowanych, bezrobotnych, handlowców, nawigatorów, żeglarzy. W czasie spraw sądowych godzi skłócone rodziny. Św. Ekspedyt nawraca grzeszników. Jest też świętym ostatniej godziny, gdyż wspiera umierających i tych, którzy w ostatnich chwilach życia proszą go o wstawiennictwo u Bożej Opatrzności.

Pierwsze wzmianki o św. Ekspedycie zostały zamieszczone w pismach kościelnych w V w. Był czczony w Turynie w czasach średniowiecza. Jednak kult Świętego narodził się w XVII w. na Sycylii i w Niemczech. Dziś św. Ekspedyt jest popularny w Chile (figurę tego Świętego umieszczono na jednej z najsłynniejszych tamtejszych plaż – Vina del Mar), w Argentynie,w Nowym Orleanie, na Filipinach, na wyspie Reunion niedaleko Madagaskaru (w wioskach na Jego cześć wybudowano kapliczki, pomalowano na czerwono, ozdobiono świecami i kwiatami) i świecami kapliczki ku jego czci).

Święty Ekspedyt jest też czczony w Rzymie. Włosi głośno rekomendują całemu światu modlitwy do patrona spraw trudnych i pilnych. Tak naprawdę to tam rozpoczął się jego kult. W samych Włoszech nie brakuje parafii pod wezwaniem św. Ekspedyta. Zadziwiający jest jego kult w Ameryce Łacińskiej, a także w wielu częściach Stanów Zjednoczonych. W tych krajach rzesze czcicieli „szybkiego” świętego doznają cudownej skuteczności jego opieki w niezwykle trudnych sprawach.

Szczególną czcią jest obdarzony w Brazylii. Ku jego czci powstało wiele kościołów. Św. Ekspedyt patronuje także jarmarkom na których są sprzedawane: figurki, obrazki, koszulki i breloczki zśw-Ekspedyt-Polska-Brazylia jego wizerunkiem. W Santo Expedito ma powstać sanktuarium na cześć ukochanego świętego. Na 126 tysiącach metrów kwadratowych ma być wybudowane największe narodowe Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusa i św. Ekspedyta. W Brazylii stał się pomocnikiem ludzi, którzy poszukują pracy. Wierni proszą go także o zapewnienie bezpieczeństwa, oddając mu w ten sposób dwa największe utrapienia narodu. Święty Ekspedyt jest ulubionym świętym brazylijskich robotników. W Brazylii żyje najwięcej katolików. Chrześcijan jest tam około 125 milionów. Wizerunek św. Ekspedyta jest uwidoczniony na wielu obrazach i małych obrazkach. W dzień męczeńskiej jego śmierci, 19 kwietnia w Sao Paulo odbywają się oficjalne uroczystości. Brazylijczycy uczestniczą w wielu procesjach i nabożeństwach. W niektórych świątyniach Msze św. odprawiane są przez całą dobę, a wiernych nie brakuje. 19 kwietnia w dwóch kościołach pod wezwaniem św. Ekspedyta w San Paulo, gromadzi się prawie pół miliona wiernych. Jego biografia jest jedną z najczęściej wybieranych pozycji przez wydawców religijnych w Brazylii.

Św. Ekspedyt jest łaskawym Orędownikiem i potężnym Opiekunem potrzebujących. Jest niezawodny, dodaje sił, otuchy, pomaga w potrzebnych przedsięwzięciach, które są po ludzku niemożliwe do zrealizowania.
Święty XI godziny wysłuchuje wszystkich, którzy się do niego zwracają, nawet w spóźnionych sprawach.

Święci od spraw beznadziejnych
W zasadzie nie powinno się mówić o sprawach beznadziejnych, a raczej nazywać je sprawami trudnymi. Nie ma bowiem sytuacji bez wyjścia, kiedy odda się je Bogu. Dobrze wiedzieli o tym święci, którzy stali się patronami od spraw trudnych, potocznie nazywani patronami od spraw beznadziejnych. Świadectwo ich życia zaprzecza temu stwierdzeniu. Gdzie jest Bóg, tam jest też i nadzieja.

Święty Ekspedyt, św. Juda Tadeusz, św. Rita to święci, którzy całym swoim życiem zdają się mówić: „Nie ma beznadziei. Zawsze jest nadzieja – bo zawsze jest Bóg!”. Wpisują się tym samym idealnie w znany fragment z Pisma Świętego: „A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5). Nazywajmy św. Ekspedyta świętym patronem ostatniego ratunku, bo wstawiennictwo tego potężnego świętego przynosi ratunek w sytuacjach niekiedy bez wyjścia. Św. Ekspedyt, jak i pozostali święci byli ludźmi silnej wiary, głębokiej miłości i pełnymi nadziei.

Do świętych od spraw trudnych modlimy się najczęściej w sytuacjach, w których jesteśmy całkowicie bezsilni. To wtedy pokładamy nadzieję w Bogu. Kiedy zaczyna się nasza bezsilność, sam Pan Niebios jeszcze bardziej działa w naszym życiu. Przychodzi moment, że pozostaje jedynie zaufać Bogu. Święci uczą nas, że pójście za głosem Boga daje głęboką radość nawet wtedy, gdy nie jest tak bardzo trudno. Tylko Stwórca zna właściwą drogę dla każdego człowieka. Kiedy zrozumiemy i oddamy Mu wszystko, wtedy możemy liczyć na Pana. Dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Św. Ekspedyt jest jednym z tych, którzy bez wahania poszli za głosem Chrystusa. On uczy nas jak podejmować ważne decyzje i kroczyć ku zbawieniu.
arka

You may also like...

2 komentarze

  1. Chce podziękować świętemu Ekspedytowi bo to wielki święty i bardzo i szybko mi pomógł módlcie się on was wysłuchał jak i mnie wysłuchał Dziękuję

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *