Jak przygotować się do wystąpienia publicznego?

Do wystąpień publicznych, w tym prowadzenie konferencji i szkoleń musimy posiadać odpowiednie kompetencje. Nawet  chcąc prowadzić prezentacje (webinary) musimy opanować zasady wystąpień publicznych.
Umiejętności nie nabywa się z książek czy filmów, ale dzięki własnej praktyce. Wiele osób dzieli się wiedzą, ale bez osobistego treningu nie opanujemy umiejętności. Nauczmy się radzenia sobie z tremą. Początki zawsze są trudne. Zacznijmy najpierw od wystąpień przed małymi grupami. Trening czyni mistrza. Pierwsze wystąpienia publiczne możemy nagrywać, żeby kolejne były ciekawsze. Staniemy się profesjonalistami.

Jak się przygotować?
Po pierwsze musimy mieć temat spotkania i wypunktowane najważniejsze kwestie, które chcemy omówić. Po drugie zastanówmy się co konkretnie chcemy przekazać i komu.

Porządek
Każde przemówienie musi być uporządkowane. Nasze myśli mają  być skupione. Jeśli chcemy posługiwać się czyjąś historią i wzorować się na przykładach innych, powinniśmy zacząć od wstępu, żeby to miało sens i trafiło do słuchaczy. Podobnie jak wypracowanie musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Efekt
Słuchacze muszą wiedzieć o czym chcemy mówić i czego oczekujemy od nich po zakończeniu szkolenia (przemówienia). Mówmy tak, żeby słuchacze nas rozumieli i z ciekawością słuchali. Nie mówimy do siebie, ale do innych i unikajmy chaosu. Przemawiajmy pewnie, z entuzjazmem i ciekawie. Chodzi o to, żebyśmy byli zapamiętani. Stosujmy pytania i przerywniki, żeby odbiorcy nie zanudzili się. Przytoczmy kilka faktów tematycznych. Ważne kwestie starajmy się powtórzyć i wtrącić od czasu do czasu. Słuchacze zapamiętują zasadniczo do pięciu idei.

Bardzo ważne jest zakończenie.  Zostawmy więc na koniec to co istotne, bo tu możemy wzmocnić ważne punkty. Powinniśmy wywrzeć wrażenie na słuchających. Posłużmy się pewnymi zwrotami, stwierdzeniami i zadawajmy pytania.

Zachowajmy poprawność
Trzymajmy się struktury. Jeśli ktoś ze słuchaczy będzie miał pytania, poprośmy o cierpliwość. Pytania muszą być zawsze na końcu, bo możemy stracić wątek, denerwować się i prezentacja ( przemówienie) może być przerywana. Przecież inni też będą pytać o kwestie, które ich interesują. Będziemy mieć wówczas problem.

Słowa mają wielką siłę i są nośnikiem przekazu. Jeśli na początku  słuchacze dobrze nas odbiorą, a to o o czym mówimy ich zainteresuje, to będą nas dobrze postrzegać przez całe spotkanie. Jeśli podajemy statystyki, dane liczbowe to tylko te, które są niezbędne. Stosujmy porównania, przenośnie, żeby to co mówimy zostało zapamiętane.
Poprawna wymowa to podstawa. Słowa muszą być proste i płynnie wypowiadane.

Mowa ciała
Utrzymujmy kontakt wzrokowy z publicznością. Ruchy rąk, mimika twarzy i zmienianie miejsca (przemieszczanie się), odgrywają ważną rolę. Pamiętajmy też o modulacji głosu. Jeśli będziemy stać w jednym miejscu i monotonnie mówić, połowa słuchaczy się wyłączy. Pomyślmy co by było jakby po zakończeniu prezentacji nikt nie zadał pytań? Właśnie dlatego musimy się komunikować z odbiorcami. Oni mają uwierzyć w to co przekazujemy. Jeśli tematyka spotkania jest mało ciekawa to dla rozluźnienia możemy wtrącić anegdotę, dowcip i przykłady z życia wzięte.

Zmuśmy do uwagi naszą publiczność, nawiążmy z nią więź. Pamiętajmy o dynamice, uśmiechu i swobodzie wypowiadania się. Nie mówmy do słupów, a do ludzi.

Ubiór
Strój jest bardzo istotny. Ważne jest pierwsze wrażenie. Ubierzmy się stosownie do okoliczności. Wybierzmy strój w którym dobrze się czujemy. Biznesowo nie musi być sztywno.

Materiały
Przygotujmy takie informacje, które będą cieszyły się zainteresowaniem. Zbierzmy materiały z różnych źródeł. Ważne, żeby były prawdziwe i czytelne dla odbiorców. Muszą być oczywiście tematyczne. Cytaty, powiedzenia mogą być także na obrazach. Diagramy, rysunki, fakty i schematy nie mogą zanudzić słuchaczy. Nie może być ich nadmiar.

Materiały wizualne są lepiej zapamiętywane. Dobra prezentacja to podstawa. Odbiorcy muszą się skoncentrować. Czasami prezentacja oszczędza nasz czas, głos i odstresowuje. Omawianie poszczególnych tematów może być zobrazowane. To co widzimy szybciej zapamiętujemy. Oczywiście każdy obraz powinien odnosić się do wcześniej omówionego tematu i uzupełniać go czy też udowadniać (potwierdzać) tezę . Zawsze jednak ma być czytelny i ewentualnie  wyjaśniony. Trzymajmy się ściśle schematu i nie odbiegajmy od niego. Myślmy o sobie jak o o reżyserze spotkania.

Pamiętajmy, że zawsze znajdzie się ktoś kto spotkał się z tematem i chciałby dowiedzieć się czegoś więcej. Nie pozwólmy, żeby nam przerywał. Poprośmy o cierpliwość, bo to co go interesuje będzie w dalszej części szkolenia.

Prezentacja musi być na tyle ciekawa, żeby nikt jej nie opuścił. Jeśli wyjdzie jedna osoba, mogą pożegnać się kolejne. Nawet małe zamieszanie wszystkich rozprasza. W takich okolicznościach trudno jest prowadzić prezentację.  Poprośmy uczestników o wyłączenie, wyciszenie telefonów komórkowych. Najlepiej jak nie będą ich mieli przy sobie.

Dobrze przygotujmy się do wystąpienia zanim publicznie zaczniemy przemawiać. Bądźmy profesjonalistami od początku. Trening w domu jest niezbędny. Przeprowadźmy go najpierw przed domownikami i znajomymi. Powiedzą co robimy źle i co mamy w nim lub w sobie poprawić. Taki egzamin tylko nam pomoże.
arka

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *