Czy warto pracować jako handlowiec?

Do wykonywania tego zawodu nie trzeba kończyć studiów. Na rynku nie brakuje ofert dla handlowców. Można pracować w małej firmie lub korporacji. Wybór jest naprawdę duży. Firmy proponują pracę w call center, obsłudze klienta lub bezpośredniej sprzedaży u klienta. Wachlarz branż jest szeroki i ogłoszeń jest bez liku. Wielu pracodawców poszukuje osób ze znajomością j. obcego – do obsługi klienta zagranicznego.
Handlowiec zajmuje się pozyskiwaniem klienta do firmy. Przekonuje do zakupu towarów lub usług. Przedstawia oferty, organizuje i nadzoruje dostawy do klientów i zajmuje się obsługą posprzedażową. Praca na tym stanowisku daje dużo swobody. Jeśli przedstawiciel ma wysoką sprzedaż, nikt nie będzie go kontrolował. Może przy okazji załatwić prywatne sprawy np.: podjechać do urzędu czy odebrać dziecko z przedszkola. Dla firmy liczą się efekty. Trudniej będzie, jeśli będzie niewiele sprzedawał. Nie tylko nie zarobi, ale firmie nie będzie opłacało się zatrudniać takiej osoby. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy będą im przynosić zyski. Każda firma utrzymuje się ze sprzedaży.

Poszukiwany handlowiec musi być komunikatywny, zaangażowany, nastawiony na sukces, cierpliwy, nieustępliwy, potrafiący się dobrze wysławiać i słuchać swoich rozmówców. Oczywiście musi sprzedawać. Wielu pracodawców poszukuje osób, które ukończyły studia profilowe, pokrywające się z ich branżą działalności. Na przykład osoby po medycynie mogą być przedstawicielami, doradcami czy specjalistami ds sprzedaży w firmie farmaceutycznej, po studiach technicznych – w branży inżynieryjnej. Nie zatrudniają przypadkowych absolwentów studiów wyższych, gdyż wymagana jest znajomość zagadnień i wiedza branżowa. Osoba zatrudniona musi posiadać wiedzę na temat danych technicznych produktów, które oferuje. Bez odpowiedniej znajomości zagadnień, specyfikacji towarów i usług, nie obsłuży klienta.

Nie wiesz czy masz predyspozycje?
Zrób sobie mały test. Wybierz przykładowy produkt i zadzwoń do zaprzyjaźnionej osoby uprzedzając, że to taki test sprawdzający Twoje predyspozycje o pracy handlowca. Przeprowadź rozmowę sprzedażową. Jeśli będziesz miał opory z zadzwonieniem do przyjaciela, podobnie będzie z klientem. Musisz się przełamać lub zrezygnować ze starania się o pracę na stanowisku przedstawiciela handlowego. Może lepiej sprawdzisz się w obsłudze klienta w biurze firmy lub salonie?

Czy warto pracować jako handlowiec?
To bardzo opłacalne stanowisko pod warunkiem, że lubi się kontakt z ludźmi i posiada przekonanie do oferty. Nie ma nic gorszego jak wykonywanie pracy, której się nie znosi. Wynagrodzenie przedstawiciela handlowego zależy tak naprawdę od tego ile sprzeda. Pracownik otrzymuje prowizję od obrotu i niewielką pensję podstawową. Jest więc potrzebne nastawienie na sprzedaż.

E-handlowiec
W obecnych czasach można pracować w domu. Podstawą jest wybór branży, którą się lubi i „czuje”. Jeśli ktoś nie polubi swojej pracy lub nie będzie przekonany do produktów lub usług, nie sprzeda. Będzie się męczył i nie zarobi.

Obsługa klienta
Nie każdy potrafi wyjść naprzeciw klientowi. Zadzwonienie do klienta, przeprowadzenie rozmowy sprzedażowej lub umówienie spotkania, wymaga pewnej odwagi. Wielu osobom przychodzi to z wielkim trudem, a nawet je przerasta. Tacy sprzedawcy mogą odnaleźć się w obsłudze klienta w punkcie lub na infolinii – odbiór rozmów przychodzących. Zdecydowanie jest łatwiej, kiedy klient sam dzwoni lub pojawi się w salonie. Można wówczas zaproponować dany produkt lub usługę i przekonać klienta do zakupu.
Wielu handlowców zaczynało właśnie od stanowiska doradcy w salonie, biurze firmy, by po kilku latach nabrać odwagi i zostać przedstawicielami handlowymi i osobiście kontaktować się z odbiorcami.

Spotkanie rekrutacyjne
Starając się o pracę na stanowisku handlowca można śmiało powiedzieć, że kwotą satysfakcjonującą jest 5 lub 10 tys.zł. Pracodawca będzie wiedział, że kandydat jest ambitny i będzie angażował się w wykonywaną pracę, bo chce zarobić jak najwięcej. Im więcej wypracuje obrotu nie tylko sam zarobi, ale głównie skorzysta na tym firma. Takich ludzi właśnie poszukują pracodawcy.
AM

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *