Praca sezonowa w wakacje? przekalkuluj czy jest opłacalna!

Lato, wakacje to czas odpoczynku i możliwość podjęcia pracy  sezonowej. Szczególnie osoby młode w tym okresie pracują, by zarobić na kolejny rok studiów. Dodatkowym atutem pracy w wakacje jest możliwość zdobycia doświadczenia, które może mieć duże znaczenie w karierze zawodowej. Polski rynek pracy oferuje ciekawe i dobrze płatne propozycje, ale wciąż popularne są wyjazdy zagraniczne. Każdy jednak powinien rozważyć co jest dla niego najodpowiedniejsze i z której oferty warto skorzystać. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak i gdzie poszukiwać zajęcia oraz jak zrobić to bezpiecznie.

Latem najwięcej ofert jest w gastronomii i turystyce, ale w branży budowlanej, handlu oraz w transporcie. Bez względu na to jaką ofertę pracy przyjmiemy, potrzebujemy motywacji i zaangażowania w wykonywane zadanie. Osoby nie posiadające doświadczenia mogą szukać swojej pierwszej pracy w gastronomii, handlu i drobnych usługach, np. sprzedaży pamiątek czy żywności. Do pracy w budownictwie czy transporcie może być wymagane doświadczenie.

Im atrakcyjniejsza oferta pracy tym wynagrodzenie jest wyższe. Gastronomia, szczególnie w punktach atrakcyjnych turystycznie, to nie lada gratka dla młodych ludzi, poza godzinną stawką (kelner/barman – 12 zł/h netto) dochodzą jeszcze napiwki, często będące drugą pensją. Za roznoszenie ulotek można otrzymać 12 zł/h netto; pracę w roli hostessy 13 – 30 zł/h netto. Wśród dochodowych zajęć można wymienić również magazyniera – 15 zł/h netto czy opiekunkę lub pomoc domową – 15 zł/h netto.

Przygotowanie do pracy, kluczem do sukcesu
Najlepsze miejsca na poszukiwanie ofert to lokalne portale, ale też docelowe miejsce pracy – tam warto zapytać bezpośrednio bądź sprawdzić witrynę firmową. Z pewnością niezawodna w takiej sytuacji okaże się poczta pantoflowa lub coraz szersza oferta agencji pracy, z którą można nawiązać kontakt i skorzystać z profesjonalnego wsparcia na każdym etapie – począwszy od rekrutacji, aż po podpisanie umowy. Poszukując pracy na własną rękę należy sprawdzić wiarygodność i wypłacalność pracodawcy.

Przed podjęciem pracy sezonowej należy bezwzględnie podpisać umowę, która nas zabezpiecza. Szczególnie młode, niedoświadczone osoby muszą uważać na tzw. „pracę na próbę”, co niestety często w praktyce oznacza nieuczciwe i nieodpłatne wykorzystanie pracownika. Aby sprawdzić wiarygodność pracodawcy, warto poszukać na jego temat informacji w sieci, chociażby
w rejestrze krajowym, lecz także w social mediach. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie w załatwianiu formalności i nie widzimy dla siebie opcji wśród ofert, pomocne na pewno okaże się wsparcie agencji. To również najbezpieczniejsza z opcji, ponieważ agencja jest odpowiedzialna za wypłacanie wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi zasadami, pośredniczy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem na każdym etapie, a przede wszystkim sprawdza wiarygodność pracodawcy. Z kolei agencję najbezpieczniej zweryfikować poprzez Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia. Dotyczy to zarówno pracy w kraju, jak i za granicą.– komentuje Natalia Bogdan, prezes agencji rekrutacyjnej Jobhouse.

Polska czy zagranica?
Wiele osób poszukujących dodatkowego zajęcia w okresie letnim decyduje się na wyjazd za granicę. To szczególnie atrakcyjna opcja dla osób studiujących, uczących się, ponieważ oprócz otrzymania solidnej płacy, mają okazję do szlifowania języków obcych czy poznania kultury innego kraju. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy na zbiory owoców do Hiszpanii, Szwecji (stawka netto
w tym przypadku to 8 –10 eur/h netto), jedne z ciekawszych opcji oferują ośrodki turystyczne poszukujące animatorów czasu wolnego czy opiekunów.

Przed wyjazdem zagranicznym na pewno warto wykonać kalkulację, na podstawie której będziemy w stanie określić, na ile opłaca się nam taki krok. Ponieważ sytuacja na rodzimym rynku pracy zmienia się dynamicznie na lepsze, a pracodawcy autentycznie szukają pracowników, może się okazać, że równie dobrze płatną pracę otrzymamy w kraju. Może okazać się, że suma kosztów wyjazdu, mieszkania i wyżywienia będzie nieadekwatna do otrzymanego wynagrodzenia. Osoby młode, podejmujące się pierwszej, wakacyjnej pracy muszą pamiętać, że wyjazd zawsze obarczony jest większym ryzykiem. – mówi Natalia Bogdan. Dodaje:Rozsądnym rozwiązaniem jest korzystanie ze sprawdzonych agencji pracy, które są w stanie przeprowadzić przyszłego pracownika przez wszelkie zawiłości takiego zatrudnienia, w tym również prawne. Przydatny jest na pewno dogłębny research w kraju docelowym oraz wybór wiarygodnej i najdogodniejszej dla siebie opcji.

W kraju czy za granicą, warto wykorzystać wakacyjny czas do podjęcia sezonowej pracy. Każda praca jest źródłem cennego doświadczenia, które może być pomocne w rozwoju dalszej kariery zawodowej lub inspiracją do stworzenia własnego biznesu.
Dorota Steliga

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *