Jakie są patologie biznesu?

Według badań Instytutu Gallupa, tylko 15% ludzi na świecie jest zadowolonych ze swojej pracy. W Polsce usatysfakcjonowanych jest 17,6% osób. To oznacza, że mniej niż co piąty pracownik lubi swoją pracę. Firmy mają 5 podobnych problemów, niezależne od branży i modelu biznesowego mówi Radosław Drzewiecki.
Podział między menadżerami a pracownikami
Większość organizacji zdaje sobie sprawę z istnienia podziałów (silosów) wertykalnych pomiędzy szczególnymi działami, ale mało która z nich rozumie podział pomiędzy menedżerami i pracownikami (silosy horyzontalne). Co ciekawe 95% menedżerów nie zna wizji, wartości i celów strategicznych oraz misji firmy – mówi Drzewiecki.

Ludzie przychodzą do „roboty”
Pracownicy odliczają w biurach czas na zasadzie „jeszcze 7 godzin 37 minut – wychodzę do domu”, a na produkcji „1347 sztuk i kończę pracę”. Pracownik nie przychodzi nawet neutralnie nastawiony do tzw. „roboty”, tylko przychodzi w miejsce, które chce jak najszybciej opuścić – argumentuje Drzewiecki.

Powinny liczyć się fakty nie opinie
Okazuje się, że ponad 80% procesów nigdy nie zostało zmierzonych. Z tego powodu decyzje biznesowe są podejmowane na podstawie opinii, a nie faktów. Te opinie dotyczą próby ustalenia tego, kto ma rację, a nie tego, czego oczekuje klient albo jakie są fakty w procesie.

Menedżerowie i ich ego
Ponad 90% liderów niskiego i średniego szczebla improwizuje w pracy. Największym wyzwaniem nie jest to, że pracownicy ci improwizują w pracy, tylko to, że boją się przyznać, że nie wiedzą. Sytuacja taka nie powinna być wstydliwa. Menedżer powinien podnieść rękę i powiedzieć „nie wiem, jak być liderem – proszę, pomóż” – wyjaśnia Drzewiecki.

Doskonalenie pracowników
Polacy lubią doskonalić się punktowo. Oznacza to, że w momencie, w którym mamy chwilę, to się doskonalimy, nie mamy czasu, to tego nie robimy. Sytuacja taka przeszkadza biznesowi. Okazuje się, że 9 na 10 prób doskonalenia nie udaje się – dodaje Drzewiecki założyciel Leanpassion.
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *