Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Mamy lato i wakacje. Dużo czasu spędzamy na powietrzu, w lasach, parkach, nad morzem i w górach.  Korzystając z uroków tej pięknej pory roku, pomyślmy jak zabezpieczyć się przed kleszczami, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. W ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.
Pamiętajmy, że oprócz darów lasu możemy przywieźć do domu kleszcze. Nie tylko w lasach, ale także w miejskich parkach, a nawet na skwerkach przed blokami przebywają te owady. Zimują pod korami drzew, a także w szczelinach bloków.

Jak niebezpieczne są kleszcze?
kleszcz_ugryzienie_zdrowieKleszcze do krwi przenoszą wirusy i bakterie, które wywołują: boreliozę (po ugryzieniu pojawia się charakterystyczny rumień, z czasem atakuje stawy, układ nerwowy, narządy serca i ruchu) i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jakie są etapy chorób odkleszczowych
Po 7-14 dniach od ugryzienia objawy przypominają grypę i utrzymują się przez tydzień. Następnie pojawia się: gorączka, nudności, ból głowy, utrata przytomności i zapalenie mózgu lub zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Musimy być przygotowani na poważne powikłania: depresję, stały ból głowy, niedowład lub zanik mięśni. Nieleczona choroba odkleszczowa prowadzi do problemów: porażenia nerwów, neurologicznych, reumatologicznych czy też zapalenia mięśnia sercowego.

Co robić z kleszczem na ciele?
Jeśli już zauważymy u siebie kleszcza, musimy czym prędzej go usunąć. Postępujmy bardzo ostrożnie. Najszybszą i najskuteczniejszą metodą pozbycia się kleszcza, jest umiejętne wyjęcie go grubą igłą lub pesetą. Najważniejsze, żeby wyjąć go w całości, nie pozostawiając nawet jednej nóżki owada. Następnie musimy odkazić ukąszone miejsce. Nie wolno kleszcza: wyciskać, zgniatać, smarować żadnym tłuszczem, lub przypalać. Przez kilka tygodni musimy ukąszone miejsce obserwować. Jeśli pojawią się objawy grypy lub choćby najmniejsze zmiany wokół wkłucia musimy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czy można się zabezpieczyć przed kleszczami?
Do końca pewnie się nie zabezpieczymy, ale zróbmy wszystko cokleszcz_zdrowie_ukąszenie możliwe, aby się uchronić przed kleszczami. Zadbajmy o odpowiedni strój. Zakryjmy jak największą powierzchnię ciała. Załóżmy spodnie ze ściągaczami, koszulki z długimi rękawami, czapkę i pełne buty. Po powrocie do domu wypierzmy lub chociaż wytrzepmy ubranie i obejrzyjmy całe ciało. Zwracajmy uwagę na każdą cętkę.

Możemy zaopatrzyć się w środki odstraszające (repelenty), które możemy zakupić w drogeriach i aptekach: wszelkiego rodzaju spryskiwacze w aerozolu i kremy. Warto także zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Lekarze zalecają szczepionki, gdyż uodparniają nas na okres minimum trzech lat. Po tym okresie możemy przyjąć dawkę przedłużającą ich działanie.
arka

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *