Polskie sezonowe owoce to bomba witaminowa!

Truskawki, maliny i jagody to letnie bomby witaminowe. Czarna porzeczka na przykład pomaga w odchudzaniu, malina zawiera związki o działaniu leczniczym, a poziomka odtruwa organizm. Trwa sezon na polskie owoce. Nie rezygnujmy z żadnych. 

Polacy sięgają po sezonowe produkty, ale czy wciąż za rzadko
Cały rok czekamy na polskie owoce. Sięgamy po nie, ale wciąż za mało ich spożywamy. Wolimy te, które sami możemy wyhodować w przydomowych ogródkach. Niestety sezonowość takich produktów jak truskawki, czy czereśnie jest bardzo krótka. I choć możemy je kupić zimą w formie mrożonej, to jednak nigdy aż tak doskonale nie smakują, jak zerwane prosto z krzaczka.

Polecane owoce
Leśne owoce sezonowe cechują się intensywną barwą, od czerwonej, poprzez fioletową, aż do niebieskiej. Im jest ciemniejsza, tym zawierają więcej barwników korzystnych dla zdrowia. Posiadają one właściwości antyoksydacyjne, czyli usuwają z organizmu szkodliwe wolne rodniki. Badania nad ich właściwościami zdrowotnymi wskazują, że mogą chronić przed wieloma schorzeniami, przede wszystkim chorobami układu krążenia. Poza tym, np. czarna porzeczka stanowi bogate źródło witaminy C, zawiera jej ok. 183mg na 100g produktu, w czym wyprzedza m.in. paprykę, kiwi czy cytrusy. Poziomka może być pomocna w usuwaniu toksyn z organizmu, dzięki zawartości błonnika, który ma zdolność pochłaniania związków szkodliwych, wiąże je i neutralizuje, a następnie powoduje usunięcie z organizmu człowieka.

Warto korzystać z sezonowych produktów
Owoce sezonowe mają nie tylko doskonały smak, którego nie jesteśmy w stanie odtworzyć w innych porach roku, ale również zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Są jednocześnie dość niskokaloryczne. Każdy sezonowy owoc dostarcza odmiennych wrażeń sensorycznych, a jednocześnie ma inne, pozytywne składniki. Owoce leśne są szczególnie bogate w witaminę C, zawierają też karotenoidy i witaminy z grupy B. Wyróżnia je też stosunkowo duża zawartość wapnia, żelaza, miedzi i oczywiście błonnika.

Polecane przy diecie odchudzającej
Oczywiście, są jej doskonałym elementem! Głównym składnikiem malin, truskawek czy czarnych porzeczek jest woda, która nie dostarcza żadnych kalorii. Ponadto zawierają one dużo błonnika rozpuszczalnego, który zachowuje się jak zdrowotna „miotełka” – pomaga usprawniać działanie przewodu pokarmowego i przyspiesza pasaż treści pokarmowej przez jelita, co ogranicza wchłanianie składników odżywczych. Uważa się, że barwniki zawarte, np. w malinach mogą pomagać w redukcji masy ciała. Ponadto przeciwdziałają one procesom oksydacyjnym, które zachodzą w większym natężeniu u osób otyłych, niż u tych cechujących się prawidłową masą ciała.

Maliny mają działanie lecznicze
Maliny zawierają związki o działaniu leczniczym – salicylany. Posiadają one właściwości dezynfekujące, jak również przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy przeciwzapalne. Zawartość salicylanów w malinach jest jednak zbyt mała, aby mogły leczyć. Dlatego niektóre produkty lecznicze zawierają ekstrakty z malin.

Spożywajmy owoce sezonowe tak, by były jak najbardziej korzystne dla naszego organizmu
Warto wykorzystać je, np. do przyrządzania potraw z dodatkiem mleka i przetworów mlecznych, które są cennym źródłem wapnia, a których Polacy, zarówno dorośli jak i dzieci ciągle spożywają w zbyt małych ilościach. Słoneczne lato i opalanie sprzyjają produkcji witaminy D przez komórki obecne w skórze człowieka. Warto skorzystać z możliwości dostarczenia naszemu organizmowi obu tych składników, które są niezbędne do prawidłowej budowy kości.

Przetwory owocowe a właściwości odżywcze
Świeże owoce cechują się wyższą wartością odżywczą, niż zrobione z nich przetwory. Należy pamiętać, że różne sposoby przetwarzania owoców skutkują innej wielkości stratami walorów odżywczych. Najmniejsze obserwuje się w przypadku liofilizacji i mrożenia. Owoce liofilizowane znajdują się w różnych produktach np. w płatkach typu musli.

Wybierając mrożonki pamiętajmy o sprawdzeniu, czy możemy wyczuć w torebce pojedyncze owoce, czy może stanowią one jedną zbitą masę – co świadczy o ponownym zamrożeniu produktu. Niewątpliwie świeże owoce są atrakcyjniejsze od przetworów pod względem smaku, konsystencji i zapachu. Korzystajmy więc z sezonowych owoców, gdy jest na nie czas – Agnieszka Piskała dietetyk.
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *