Letnia pielęgnacja ogrodu

Wakacje to miejsce odpoczynku, ale i czas pielęgnacji roślin w ogrodzie. W okresie letnim musimy je starannie przygotować na nadejście jesieni i późniejszych przymrozków. W jaki sposób powinniśmy zorganizować pracę w ogrodzie w lipcu i sierpniu?

Prace w lipcu
Pielęgnacja trawnika – aby zapobiec wysuszeniu trawy konieczne jest jej podlewanie. Zwykle robimy to wcześnie rano, kiedy słońce nie jest jeszcze wysoko lub wieczorem, po jego zachodzie. Podczas upalnego lata warto powtarzać tę czynność nawet codziennie. Kolejnym krokiem jest regularne koszenie trawnika. Powinniśmy je wykonywać mniej więcej co 7-10 dni i pozostawiać wówczas trawę na wysokości ok. 6 cm. Taka długość pozwoli zacienić glebę i ochronić ją przed suszą. Raz w miesiącu warto także zasilić nasz trawnik specjalnie przeznaczonym do tego nawozem – warto zwrócić uwagę na to by nie był to nawóz długo działający, ponieważ na jego stosowanie jest już zbyt późno. Oprócz kosiarki do pielęgnacji trawnika w trudno dostępnych miejscach możemy użyć np. podkaszarki czy akumulatorowych nożyc.

Walka ze szkodnikami trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale w lipcu szkodniki szczególnie dokuczają roślinom i krzewom ogrodowym. Mszyce i przędziorki zwalczymy np. za pomocą roztworu z szarego mydła. Jeśli naturalna metoda nie zadziała można zastosować środki chemiczne. Preparaty ochronne warto stosować regularnie w celach profilaktycznych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj rośliny jadalne, do ochrony których bardziej wskazane są ekologiczne rozwiązania.

Sposób nawadniania zależy od gatunku rośliny, dlatego najlepiej dostosować je indywidualnie. Regularnym nawadnianiem z pewnością musimy objąć warzywa, krzewy i drzewa owocowe, ponieważ poziom nawodnienia wpływa na ich smak, łykowatość, wysokość i wielkość. Podczas podlewania należy jednak pamiętać, by dostarczać roślinom tylko takiej ilości wody, jaka jest konieczna do utrzymania ich w dobrej kondycji. Nie możemy przelewać i przyzwyczajać roślin do dużej wilgotności gleby, gdyż później będą słabiej radziły sobie podczas suszy.

Nawożenie roślin
Koniec lipca to już ostatni moment, aby nawozić rośliny preparatami mineralnymi ze zwiększoną dawką azotu. Nawożenie potasem podniesie poziom odporności roślin i sprawi, że ich gospodarka wodna będzie działała lepiej w okresie suszy. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość środków nawożących w glebie ma swoje skutki uboczne – roślina nie ma jak pobrać wody z gleby lub pobór ten jest znacznie utrudniony, co powoduje suszę fizjologiczną.

Pielęgnacja oczka wodnego i stawu
W lipcu, który często jest najgorętszym miesiącem w roku, musimy pamiętać o uzupełnianiu wody w oczku czy stawie. Powinniśmy uzupełniać jej poziom stopniowo, by nie doprowadzić do gwałtownego obniżenia się temperatury w zbiorniku. Oprócz tego ważne jest stałe natlenianie wody, np. dzięki pompie napowietrzającej.

W zbiornikach wodnych w okresie letnim występuje wzmożony rozrost glonów, dlatego powinniśmy na bieżąco je usuwać np. za pomocą czerpaka i oczyszczać dno. Glony można zwalczać za pomocą specjalnych preparatów, ale z reguły wystarcza regularne działanie pompy i filtra. Co więcej, w lipcu możemy sadzić i przesadzać rośliny wodne, jak również usuwać te najbardziej rozrośnięte i przekwitłe.

Prace w sierpniu
W tym miesiącu kontynuujemy walkę ze szkodnikami i chorobami roślin. Mimo iż sierpień bywa bardziej deszczowy od lipca, nie rezygnujemy z regularnej pielęgnacji trawnika. Musimy jednak ograniczyć nawożenie roślin środkami wysokoazotowymi, dlatego warto zadbać w tej kwestii o zaplecze naturalne – kompost. Poniżej znajduje się lista prac, o których nie możemy zapomnieć w ostatnim miesiącu wakacji.

Gromadzenie nawozu zielonego
Latem dobrze jest zaaranżować kawałek naszego ogrodu na pryzmę kompostową. Możemy tam magazynować niektóre resztki jedzenia, skoszoną trawę, chwasty, liście czy glony, z których oczyścimy oczko wodne. Odpowiednio nawodniony i zaszczepiony kompost będziemy mogli wykorzystać na wiosnę jako naturalny nawóz.

Wycinanie i strzyżenie krzewów
Obie czynności najlepiej wykonywać, kiedy jest sucho i słonecznie, ponieważ wilgoć sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych roślin. Za pomocą ostrego sekatora wykonujemy tzw. cięcie prześwietlające. W sierpniu po owocowaniu przycinamy drzewa pestkowe. Jest to również dobry okres na cięcie krzewów agrestów i porzeczek. U wszystkich krzewów wycinamy najsłabsze pędy, a także sprawdzamy czy korony drzew owocowych nie są za gęste. W tym miesiącu przy użyciu nożyc do żywopłotu czy sekatora powinniśmy wykonać ostatnie strzyżenie żywopłotów i drzew iglastych. W celu zabezpieczenia pędów przed urazami i chorobami, bezpośrednio po cięciu warto je posmarować przeznaczoną do tego maścią.

Sadzenie roślin
To ostatni dzwonek, by zasiać rzodkiewkę, różne rodzaje sałaty, kapustę pekińską, koper, szpinak i inne warzywa przeznaczone na jesienny zbiór. Cały miesiąc możemy też sadzić wszystkie rośliny hodowane w pojemnikach. Najlepiej robić to w pochmurne dni. Przez kilka pierwszych tygodni po posadzeniu musimy kontrolować czy mają odpowiednio wilgotne podłoże i w razie potrzeby podlewać.

Pielęgnacja roślin na tarasach i balkonach
Rośliny balkonowe i tarasowe możemy sadzić w mniejszych i większych doniczkach lub drewnianych skrzynkach. Wymagają regularnego podlewania i zasilania płynnymi nawozami, a w upalne dni nie mogą stać w pełnym słońcu, ponieważ łatwo o ich przesuszenie. Jeśli jednak zadbamy o nie odpowiednio, będą ozdabiały nasze domy do samej jesieni. Podczas jesieni i zimy rośliny balkonowe przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do światła.

Zabiegi przedstawione powyżej pomogą nam utrzymać ogród w bardzo dobrym stanie i przygotować rośliny do zimowania. Stała pielęgnacja ogrodu w sezonie letnim, sprawi, że będziemy mogli cieszyć się jego zielenią w następnych sezonach jak podpowiada Bricomarché.
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *