Jak sprawić, by dziecko polubiło naukę?

Rodzice doskonale pamiętają czasy szkolne. Dostają dreszczy, gdy przypomną sobie godziny spędzone nad książkami, stres na sprawdzianach i w czasie odpowiedzi. Szczególnie bolało, jak za oknem świeciło słońce, koledzy grali w piłkę czy pompowali rowery. Dorośli rzadko o tym opowiadają swoim dzieciom. Za to robią wszystko, by ich pociechom było łatwiej.

Jeśli będą przekazywali dobre wzorce od najmłodszych lat swoim dzieciom, uczenie się nowych rzeczy nie stanie się męką. Co zrobić, by nie zniechęcić naszego dziecka do nauki, a skutecznie je zmotywować?

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko osiągało jak najlepsze wyniki w szkole i poza nią, zastanów się jakie są jego zainteresowania i pod nie dopasuj konkretne działania. Jest także kilka rzeczy, których wprowadzenie w życie może pomóc w zachęcaniu naszego dziecka do kreatywnych działań, niezależnie od jego poziomu motywacji.

Ciekawe, innowacyjne pomysły
Nauka nie musi być nudna! Warto od samego początku udowadniać to dziecku na każdym kroku. Zabierz je na interaktywną wystawę i pokaż dziecku świat matematyki i fizyki z zupełnie innej, nieznanej mu dotąd strony. Kiedy wszystkiego będzie mogło dotknąć i

doświadczyć na własnej skórze, przekona się, że naukowcy, którzy wymyślili te wszystkie skomplikowane rzeczy, musieli być naprawdę ciekawymi ludźmi. Wizyta na pokazie najnowszych gadżetów technologicznych lub w planetarium być może zakotwiczy w główce naszej pociechy myśl „Też tak chcę!” i zmotywuje je do pielęgnowania tej idei i ciągłego rozwoju w danej dziedzinie.

Pomagaj, ale nie wyręczaj
Staraj się pomagać dziecku w codziennych zmaganiach z nauką, ale nie wyręczaj go w tej czynności. Nie zawsze dziecko może opanować cały materiał np. z historii czy geografii. Warto podkreślić to co jest istotne, czego powinno się nauczyć. Przepytaj czy dobrze zapamiętało. Możesz też napisać na kartce najważniejsze rzeczy z danego tematu. Lepiej przyswoi sobie wiedzę. Wspieraj swoje dziecko, nie podnoś głosu i zawsze wytłumacz. Jeśli czasami  „puszczą Ci nerwy”, bo dziecko nie zrozumiało czegoś, wyjdź na kilka minut z jego pokoju i weź kilka oddechów. Po chwili wróć i spokojnie, ponownie wyjaśnij zadanie.  Twoja pociecha musi czuć, że ma wsparcie w rodzicu. Inaczej nauka będzie karą. Z drugiej strony, nie rób wszystkiego za dziecko, bo stanie się leniwe.

Jako rodzic zaplanuj dziecku dzień. Musi mieć czas na naukę, relaks i inne obowiązki. Ważne, żeby wyszło przynajmniej na godzinę na świeże powietrze.

Wspieraj, ale nie porównuj
Skup się na mocnych stronach swojego dziecka. Nie porównuj go do jego kolegów i koleżanek z klasy, czy rodzeństwa. Podkreślaj i chwal nawet małe sukcesy dziecka i nie wytykaj jego braków lub porażek. Wspieranie zalet Twojego dziecka wzmocni jego poczucie własnej wartości, a jak wiemy – wiara we własne możliwości może zaprowadzić na sam szczyt. Ważna jest również rozmowa z dzieckiem o jego zainteresowaniach i pasjach, a także o tym, co go cieszy, a co przeraża. Słabą ocenę zawsze może poprawić. Nie z każdego przedmiotu dziecko musi mieć dobre oceny.
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *