Jak szybko wrócić do zdrowia po urazie?

Od zawsze słyszymy, że sport to zdrowie. Jeśli chcemy zdrowo żyć, musimy ćwiczyć, biegać lub jeździć na rowerze czy rolkach… Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego samopoczucia. Osoby uprawiające sport amatorsko przez całe życie, cieszą się lepszym zdrowiem (nawet w sędziwym wieku) niż te, które ze sportem były na bakier.

Musimy jednak wziąć po uwagę, że uprawianie sportu ma też swoje wady – wiąże się z urazami. Nie trudno o kontuzje. Czasami tylko złe stąpnięcie może skończyć się poważnym urazem. Pocieszające jest to, że medycyna i fizjoterapia odnoszą coraz większe sukcesy.  Jeśli rehabilitacja zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb pacjenta,  to chory może szybko wrócić do pełnej formy. Zawdzięczamy to nowoczesnym urządzeniom, których jest coraz więcej na rynku.

Podstawą powrotu chorego do pełnej sprawności oczywiście jest rehabilitacja. Musi odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który podpowie najskuteczniejsze metody, dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, będzie kontrolował postępy i wspierał pacjenta w całym procesie terapii. Dużą pomocą dla pacjenta, jak i dla nas, fizjoterapeutów, są nowoczesne urządzenia, które znacznie przyspieszają rehabilitację. Kiedyś mogłem je podziwiać jedynie zagranicą np. będąc na stażu we Włoszech w klubie piłkarskim Juventus Turyn. Dziś, na szczęście, takie sprzęty są już w Polsce. W klinice ENEL-SPORT piłkarze Legii,korzystają z urządzeń i terapii na najwyższym, światowym poziomie. Cieszę się, że wreszcie niczym nie odstajemy od zachodniej Europy – mówi Paweł Bamber, ulubiony rehabilitant piłkarzy.

Polecone urządzenia rehabilitacyjne
Najskuteczniejsze i najchętniej wybierane przez specjalistów, dzięki którym pacjenci, nie tylko sportowcy ale i osoby aktywne fizycznie tylko amatorsko, mogą po urazie znacznie szybciej wrócić do zdrowia.

Platforma Biodex Balance System SD
Służy do oceny pracy kończyn i ich dysproporcji oraz treningu stabilności i równowagi. Doskonale sprawdza się podczas rehabilitacji po urazach neurologicznych oraz kończyn dolnych. Z urządzenia z powodzeniem mogą korzystać nie tylko sportowcy, ale i osoby z zaburzeniami błędnika czy ludzie starsi. Biodex pozwala na wykonywanie ćwiczeń na różnym podłożu, dzięki czemu trening pomaga zapobiegać kontuzjom i upadkom.
Dopełnieniem badania na platformie Biodex jest FMS, czyli system oceny funkcjonalnej. Dzięki analizie jakości podstawowych wzorców ruchowych wskazuje asymetrie ruchowe, prawdopodobieństwo kontuzji i ograniczenia ciała.

Bieżnia antygrawitacyjna Alter-G
Umożliwia trening z odciążeniem nawet o 80% masy ciała, dzięki czemu stanowi bezbolesny sposób na odzyskanie sprawności po kontuzji. Terapię można zacząć jeszcze w jej trakcie. Użyta technologia pozwala na wydłużenie kroków, zwiększenie intensywności treningów i poprawę koordynacji mięśniowo-ruchowej. Redukcja obciążenia podczas chodzenia i biegania zdecydowanie przyśpiesza powrót do zdrowia. Uzupełnieniem pracy na Alter-G jest Woodway, czyli bieżnia pozwalająca na bieganie w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych przy zminimalizowanym obciążeniu stawów.

Storz Medical Duolith
Wykorzystuje metodę fali uderzeniowej stanowiącej doskonały sposób leczenia przewlekłego bólu. Zaletą urządzenia są szybkie efekty. Sprzęt wysyła fale akustyczne w głąb ciała, co pobudza organizm do regeneracji. Zmniejszenie napięcia mięśni likwiduje ból i przywraca organizm do równowagi. Aby efekty pracy były jeszcze lepsze warto uzupełnić terapię o Winback Tecar, czyli połączenie prądu z terapią manualną. Tak prowadzone zabiegi skutkują drenażem tkanek, przyspieszonym gojeniem i w końcu wyeliminowaniem bólu.

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. to polska firma, oferująca pełną obsługę medyczną. ENEL-MED opiekuje się pacjentem od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację. Na ogólnopolską sieć medyczną ENEL-MED składają się dwa szpitale zlokalizowane w Warszawie: Szpital Zacisze oraz Szpital Centrum, wieloprofilowe oddziały własne w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu oraz sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych, a także ponad 1400 placówek partnerskich na terenie całego kraju. Od 2014 roku w ramach sieci funkcjonuje również Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, a od 2015 klinika medycyny sportowej ENEL-SPORT. ENEL-MED zatrudnia wybitnych lekarzy, blisko 60 specjalizacji. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje m.in. badania laboratoryjne i szeroki zakres badań diagnostycznych takich jak USG, EKG, RTG, tomografia czy rezonans magnetyczny. ENEL-MED świadczy też usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Spółka od 2011 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Centrum Medyczne ENEL-MED posiada certyfikat ISO 9001.

Więcej informacji o klinice na: www.enelsport.pl oraz www.facebook.com/enelsport.
Ada Smokowska

You may also like...

1 Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *