Jak przygotować ogród do zimy?

Koniec listopada to czas pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do zimy. Tym bardziej, że niebawem temperatura spadnie poniżej zera, pojawi się pierwszy śnieg i nie zdążymy zrobić porządków.

Jak przygotować ogród do zimy?

Grabienie i zbieranie liści w ogrodzie
Grabienie i zbieranie liście to bardzo istotna praca pielęgnacyjna, która poza względami estetycznymi, ma również uzasadnienie typowo ogrodnicze. Zalegające w większych ilościach liście gniją i nie służą dobrze otoczeniu. Szczególnie istotne jest usunięcie ich z „zielonego dywanu”, ponieważ pozostawione zniszczą kiełkującą wiosną trawę. Gruba warstwa mokrych liści utrudnia dostęp powietrza, murawa na której zalegają, może zostać całkowicie zniszczona. Zebrany materiał niekoniecznie musi zostać wyrzucony. Można go wykorzystać np. do przykrycia grządek z różami lub bylinami. Liście, zmieszane z innymi odpadami, można również kompostować i wykorzystać jako naturalny nawóz.

Osłona przed mrozem
Najlepszą ochroną roślin przed mrozem i wiatrem jest ich osłonięcie. Idealnie nadają się do tego słomiane maty czy otuliny z agrowłókniny. Łagodzą one oddziaływanie zimna i umożliwiają cyrkulację powietrza. Poza okrywaniem części naziemnych, wrażliwsze rośliny warto zabezpieczyć dodatkowo, tzn. osłonić również bryłę korzeniową. Można to zrobić formując lekki kopczyk, do którego nadaje się lekki przepuszczalny torf, a nawet zebrane wcześniej świeże liście lub gałęzie świerkowe. Poza okrywaniem nie można również zapomnieć o innych formach zabezpieczania, jak chociażby obwiązywaniem tych roślin, które mają tendencję do „rozłażenia się”. Zapobiegnie to ich zniszczeniu, które może powodować ciężki, zalegający na nich śnieg.

„Oczka wodne”- czyszczenie
Aby na dnie stawu nie powstał zgniły muł, należy regularnie zbierać opadłe i nawiane na powierzchnię oczek liście. Z mniejszych zbiorników, należy odłowić ryby i delikatniejsze rośliny, które powinny przezimować w natlenianych pojemnikach, w chłodnych pomieszczeniach. Pozostałe rośliny należy oczyścić z obumarłych pędów i poprzycinać. Z kolei większe oczka, w których zimują rośliny i ryby, należy odpowiednio przygotować, w szczególności zapewnić odpowiednie natlenienie, a nawet zastosować zabiegi utrudniające zamarzanie.

Sprzęt ogrodniczy – przegląd i konserwacja
Często tak jest, że sezon jesienny kończymy w pośpiechu, zmęczeniu być może pracami ogrodowymi i nie wystarcza już ochoty, aby odpowiednio zająć się sprzętem i akcesoriami ogrodowymi. Tymczasem właściwa konserwacja i zabezpieczenie na zimę, ma bezpośredni wpływ na stan sprzętu i jakość pracy w kolejnym sezonie. Warto zatem poświęcić czas na umycie i odpowiednie zakonserwowanie narzędzi, a także pomyśleć o przekazaniu urządzeń mechanicznych do sprawdzenia ekspertom w punktach serwisowych.

Wykorzystanie kory w ogrodzie
Niestety tak jest, że kora, która była wykorzystywana w ogrodzie jako materiał ściółkujący i dekoracyjny, z upływem czasu traci swoją „objętość” i najzwyczajniej powoli jej ubywa. Przyczyn tego jest kilka. Po pierwsze kora się rozsycha i kurczy zmniejszając swoją objętość, po drugie roznoszą i rozgrzebują ją domowe zwierzęta, co więcej nawet ptaki, a po trzecie i najważniejsze jest to materiał najmniej odporny na podmuchy wiatru. Im przestrzeń bardziej otwarta tym problem poważniejszy. Dlatego w okresie jesiennym nie wypada zapomnieć o wyzbieraniu rozrzuconych po ogrodzenie kawałków kory, a ponadto uzupełnieniu jej niedoborów we wszystkich koniecznych miejscach. Pamiętaj też, że kora poza swoimi estetycznymi walorami pełni także niezwykle ważne funkcje. Utrudnia przebicie się chwastów, podnosi kwaśny odczyn gleby, co sprzyja drzewom i krzewom iglastym, a jednocześnie dobrze zatrzymuje wilgoć i poprawia strukturę podłoża – mówi Tomasz Szostak, ekspert „Z ogrodem na TY”.

Przekopywanie warzywnika
Po wieloletniej uprawie często zauważamy oznaki zmniejszania się zbiorów roślin warzywnych, co ma bezpośrednie podłoże w sposobie ich pielęgnacji oraz kulturze prowadzenia całego warzywnika. Stąd jesienne przekopywanie warzywników powinno być głębokie w miarę możliwości z domieszką obornika. Przy tej czynności warto pamiętać również o usuwaniu kłączy trwałych chwastów, w przeciwnym razie z pewnością zaatakują wiosną.
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *