Policja apeluje – bezpiecznie obchodźmy się z fajerwerkami

Wiele osób w sylwestrową noc odpala kolorowe fajerwerki. Zdarza się jednak, że dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Zanim więc rozpoczniemy huczną zabawę, zapoznajmy się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.
Z szacunku do zwierząt niektóre miasta rezygnują z pokazów fajerwerków w sylwestrową noc. Natomiast wciąż są one atrakcją wielu prywatek i bali. Niestety, te piękne i kolorowe rozbłyski to jedna z najczęstszych przyczyn wyjazdów karetek pogotowia.

Chcąc, by nasza zabawa była nie tylko huczna, ale też bezpieczna, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i przestrzeganie podstawowych zasad, o których poniżej mówi  podinsp. Wanda Mende Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Zakup fajerwerków
Kupujmy tylko w sprawdzonych miejscach. Kierujmy się jakością, nie ceną – sprawdźmy czy opakowanie nie jest uszkodzone, a wyrób pirotechniczny ma dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Uważnie się z nią zapoznajmy i przestrzegajmy jej.

Odpalanie
Fajerwerków nie należy nigdy odpalać w zamkniętych pomieszczeniach, na balkonach czy tarasach, bo nie wiemy dokładnie, w jakim kierunku polecą. Mogą stać się przyczyną pożaru lub wyrządzić komuś krzywdę.

Obserwujmy z odpowiedniej odległości
Dotyczy to też osoby, która je zapala. Powinna natychmiast oddalić się na wskazaną w instrukcji odległość. Jeśli po wypaleniu lontu okaże się, że petarda nie eksplodowała, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, bo może ona wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie.

Nie trzymajmy zapalanych fajerwerków w rękach i nie pochylajmy się nad nimi
Takie postępowanie to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych urazów kończyn górnych i twarzy.

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych
Obowiązuje w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Nie wolno ich także sprzedawać osobom poniżej 18 roku życia. Niestety wiele osób o tym zapomina, albo po prostu nie przestrzega tych zasad.

Zakazane dla dzieci
Nie wolno im nie tylko kupować fajerwerków, ale pozwolić, by zbliżali się do nich lub nimi bawiły. Należy to wyraźnie dziecku zakomunikować i wyjaśnić dlaczego tak jest. To na rodzicach i opiekunach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.

Do bezpiecznego Sylwestra dzieci mogą też przygotować nauczyciele, np. korzystając z materiałów ogólnopolskiej akcji edukacyjnej – Akademia Bezpiecznego Puchatka. Dla najmłodszych uczniów będzie to niewątpliwa atrakcja, a przekazana podczas ciekawych zajęć wiedza zostanie w ich pamięci nie tylko do Nowego Roku.
Martyna Brzezińska

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *