Wewnętrzna pokora lidera zespołu a korzyści dla firmy


W prawdziwym przywództwie niedocenianą cechą jest wewnętrzna pokora. Szkoda, bo liderzy posiadający tę cechę tworzą najwyższej jakości zespoły, osiągające sukcesy, wznoszące firmę na wyższy poziom i przynoszące zyski dla przedsiębiorstwa.
Nie można mylić wewnętrznej pokory z byciem pokornym. Dr Robert Hogan twierdzi, że pokora jest psychologicznym przeciwieństwem narcyzmu.

Co oznacza wewnętrzna  pokora?
Dzięki niej manager słucha swoich podwładnych, przyjmuje spokojnie krytykę i zawsze jest gotowy na zmianę planów, gdy poprzednie działania czy rozwiązania nie przynoszą efektów. Dzięki pokorze jest bardzo dobrym przywódcą, przyciąga do zespołu osoby o wysokich kwalifikacjach i osiąga sukcesy.

Wiele osób uważa, że przywódca mający wewnętrzną pokorę nie pasuje do dzisiejszych czasów. Większość liderów chce osiągnąć status celebryty. Niesłusznie, bowiem ta cecha pomaga wyczuć swoje mocne i słabe strony oraz dostrzec jakie cechy dominują w jego zespole. Prawdziwy przywódca jest skromny, rozważny i refleksyjny a wszystkie sukcesy zawodowe przypisuje pracy zespołowej– tłumaczy Magdalena Giryn.

Zachowania świadczące o skromnym przywódcy?
Amerykański psycholog – dr Robert Hogan uważa, że przywódcy z wewnętrzną pokorą pracują dla dobra firmy, a nie dla samych siebie. Słuchają informacji zwrotnej i chętnie uznają błędy, a jeśli decyzja okaże się niewłaściwa to szukają innego rozwiązania. Ten ostatni punkt jest niezwykle istotny, ponieważ aż 50% wszystkich decyzji biznesowych jest błędnych.

Skromni przywódcy tworzą środowiska pracy, które są otwarte i przejrzyste, ponieważ mają dobre relacje z podwładnymi, a także umieją docenić wkład pracy podwładnych.

Znalezienie skromnego przywódcy w świecie biznesu nie jest łatwe, ale i nie jest nie możliwe. Dr Hogan za pomocą opracowanych przez siebie skal osobowości ustalił pięć kluczowych obszarów związanych z wewnętrzną pokorą:

Skala Arogancji
Skromność ma niższe wyniki na tej skali, a to oznacza, że tacy liderzy nie są zainteresowani autopromocją i nie przeceniają własnych umiejętności. Natomiast wysokie wyniki na skali władzy oznaczają tendencję do asertywnego promowania siebie, przeceniania własnych zdolności i kompetencji, a także mogą zawyżać oczekiwania do odnoszenia sukcesów.

Skala Nieelastyczności
Skromni przywódcy są otwarci na krytyczne opinie i chętni do znalezienia sposobów rozwoju w obszarach, które mogą być dla nich wyzwaniem. Wysokie wyniki cechują osoby, które w stresie stają się agresywne, uparte i mają problem z podejmowaniem trafnych decyzji.

Skala Władzy
Nie powinno być niespodzianką, że osoby z wewnętrzną pokorą mają niskie wyniki na tej skali. Są bardziej zainteresowani współpracą niż osiągnięciem osobistego sukcesu.

Skala Rozpoznawalności
Skromny przywódca nie chce ściągać na siebie uwagi innych, co oznacza, że będzie w niższych obszarach na tej skali.

Skala Hedonizmu
Osoby z wewnętrzną pokorą na ogół wolą trzymać się z dala od centrum uwagi. Zależności pomiędzy hedonizmem a pokora nie są jeszcze dobrze znane – wymagają pogłębionych badań.

Rekrutacje na wysokie stanowiska
Bardzo często są przeprowadzone intuicyjnie i liderzy z wewnętrzną pokorą są trudni do wykrycia w ten sposób. Firmy, którym zależy  na osiągnięciu sukcesów powinny polegać na sprawdzonych narzędziach i dokładnych danych. Dzięki kwestionariuszom osobowości dr Roberta Hogana osoby odpowiedzialne za rekrutacje mogą dokonać obiektywnej oceny kandydata na lidera, ponieważ nie są brane pod uwagę wiek, płeć, uprzedzenia, stereotypy, czy inne kwestie pozamerytoryczne- mówi Magdalena Giryn, Country Manager, Assessment Systems Polska.
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *