Od 12 września na facebookowym profilu PKP Intercity można zagłosować na nazwy dla dziesięciu pociągów, mających kursować od nowego rozkładu jazdy 2016/17. Jest to już druga edycja internetowego plebiscytu. Partnerami tegorocznej akcji są Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Plebiscyt zakończy się 25 września.
W tym roku do akcji włączyły się dwie instytucje – Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerzy zaproponowali nazwy, które związane są z polską kulturą i historią. Dzięki temu pasażerowie będą mieli okazję zapoznać się z ciekawymi dziełami sztuki czy biografią ważnych postaci historycznych.
„Muzeum Narodowe w Warszawie zaproponowało nazwy dla pociągów, które nawiązują do tytułów najsłynniejszych polskich dzieł malarskich, rzeźby, nazwisk znanych malarzy oraz zjawisk obecnych w historii sztuki. Chcielibyśmy zainspirować podróżnych do zapoznania się z twórczością takich autorów jak Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński czy Jan Matejko. Wśród wybranych dzieł znalazły się m.in. Pomarańczarka, Bociany, Stańczyk. Być może już niedługo pojedziemy w Polskę z Pocałunkiem, Awangardą czy Rytmem. Wszystkie te dzieła i tendencje sztuki można na co dzień poznawać w gmachu Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie” – mówi rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Warszawie, Marta Dziewulska.
„Historia i pamięć o przeszłości są niezmiernie ważne, ponieważ budują wspólnotę, kształtują też nasz kod kulturowy. Nazwanie pociągów imionami bohaterów naszej Wolności to jedna
z form edukacji historycznej, adresowanej głównie do młodego pokolenia. Podróż pociągiem może stać się bowiem okazją do refleksji nad przeszłością, aby wzorem bohaterów lat minionych budować teraźniejszość i myśleć o przyszłości” – zachęca do udziału w plebiscycie p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Deyna, Błyskawica i Kortowo już kursują!
Pierwsza edycja plebiscytu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W głosowaniu wzięło udział blisko 50 tysięcy osób. Internauci wybrali nazwy takie jak Kortowo, Deyna, Bursztyn czy Błyskawica, które jeżdżą w obecnym rozkładzie jazdy.
Pociągi z nowymi nazwami będą kursować m.in. na trasach: Warszawa – Szczecin, Warszawa – Rzeszów, Katowice – Świnoujście, Szczecin – Olsztyn, Lublin – Bielsko-Biała czy Poznań – Trójmiasto. Składy będą jeździć od nowego rozkładu jazdy 2016/17.
Jak oddać swój głos?
Głosowanie zacznie się 12 i potrwa do 25 września. System głosowania jest bardzo prosty. Wystarczy odwiedzić nasz profil na Facebooku „PKP Intercity. Pociąg do podróży”
i w specjalnie przygotowanej ankiecie wybrać jedną z trzech propozycji nazw dla każdego
z 10 pociągów. Opis wszystkich nazw znajduje się na stronie: http://www.intercity.pl/plebiscytnanazwy .
O partnerach plebiscytu
Muzeum Narodowe w Warszawie
Od afrykańskich mistrzów po Botticellego, Rembrandta i Picassa, od egipskich mumii po hity polskiego dizajnu, od sztuki sakralnej po feministyczną Sztukę konsumpcyjną Natalii LL… Muzeum Narodowe w Warszawie to znacznie więcej niż arcydzieła świetnie znane ze szkolnych podręczników, choć Bitwa pod Grunwaldem Matejki, Bociany Chełmońskiego czy Dziwny ogród Mehoffera zajmują ważne miejsce w kolekcji liczącej dziś około 830 tysięcy muzealiów. Najważniejsze dzieła – nie tylko malarstwo i rzeźba, lecz także fotografia i sztuka nowych mediów – prezentowane są w modernistycznym gmachu w centrum Warszawy,
a także w internecie, w serwisie Cyfrowe MNW. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Urząd został utworzony na podstawie przepisów ustawy z 24 stycznia 1991 roku
o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jest to centralny urząd administracji rządowej w Polsce, którego zadaniem jest podejmowanie działań zapewniających uczestnikom walk o niepodległość Polski oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego niezbędnej pomocy i opieki oraz należnego im szacunku i pamięci. Wśród szczegółowych zadań Urzędu znajduje się m.in. podejmowanie inicjatyw związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk
o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny
i okresu powojennego. Urząd wydaje również decyzje o przyznaniu uprawnień i świadczeń przysługujących kombatantom, działaczom antykomunistycznej opozycji oraz ofiarom represji reżimów totalitarnych, a także pozostałym po nich wdowom i wdowcom.
http: www.intercity.pl
Źródło:portalpolski.pl