Odbyłeś pierwszą rozmowę kwalifikacyjną i niestety nie zostałeś zaproszony na kolejną. Zastanawiasz się dlaczego. Przeszedłeś pierwszy etap, masz odpowiednie wykształcenie i predyspozycje, a jednak Cię odrzucili. Dlaczego?
1.Nie masz dostatecznej wiedzy odpowiadającej pracy na danym stanowisku. Poległeś na pytaniach. Nie przygotowałeś się odpowiednio do rozmowy. Masz ogólną wiedzę, ale nie sprostasz wymaganiom stawianym pracownikom. Jeśli wysłałeś zgłoszenie na zbyt ambitne stanowisko to musisz sprostać wymaganiom. Sprawdź dobrze oczekiwania zawarte w ofercie zanim wyślesz swoje CV. Przeanalizuj pytania jakie zadał rekruter, żebyś przy zgłoszeniu do kolejnej firmy nie popełnił żadnego błędu. Przypomnij sobie w jaki sposób się wypowiadałeś, czy powiedziałeś o jedno słowa za dużo lub nie dopowiedziałeś czegoś. Na rozmowie o pracę nie ma miejsca na błędy.
2. Nie kłam na spotkaniu rekrutacyjnym, bo rekruter się zorientuje.
Nie ma nic gorszego jeśli stwierdzi, że kłamiesz. Piszesz w CV np. , że znasz wymagany j. obcy i podtrzymujesz to na rozmowie o pracę. To z pewnością zostanie sprawdzone. Możesz oczywiście ubarwić swoje umiejętności, ale tylko wtedy jeśli potrafisz wybrnąć z trudnych pytań. Rekruter nie może Ci udowodnić kłamstwa, bo odrzuci Twoją kandydaturę.
3. Stawiaj realne wymagania finansowe, bo możesz z tego powodu i zostać odrzucony. Sprawdź przed spotkaniem z rekruterem jakie są płace na danym stanowisku i w wybranej firmie. Nie z każdym pracodawcą możesz wynegocjować wyższe zarobki. Jeśli firmie na Tobie zależy to może zaoferować Ci wyższe wynagrodzenie, ale niezbyt wygórowane. Wyjątkiem jest wynagrodzenie prowizyjne. Jeśli w tym przypadku powiesz, że chciałbyś zarabiać kilka tysięcy to będzie potraktowane jako zaleta, bo będziesz się starał osiągać wysokie wyniki sprzedażowe, a to jest korzystne dla firmy. W przypadku stałej pensji musisz udowodnić, że firmie opłaca się wynagradzać Cię tak wysoką pensją.
4. Nie wykazując szczególnej chęci do pracy zostaniesz odrzucony.
Rekruter szybko się zorientuje czy chce Ci się pracować. Idziesz na spotkanie i nie wiesz dokładnie czym firma się zajmuje i brakuje Ci wiedzy na temat branży w jakiej działa. Stawiasz bezsensowne pytania niezwiązane z wykonywaniem obowiązków. Pracodawca potrzebuje ludzi zaangażowanych w pracę. Nie aplikuj CV do firmy jeśli nie jesteś przekonany czy chcesz w niej pracować. Masz problem ze znalezieniem pracy i szukasz czegokolwiek. Jeśli nawet znajdziesz to będziesz się męczył i traktował zatrudnienie jak karę. Nie ma nic gorszego jak wykonywanie pracy, której się nie lubi.
Jeśli faktycznie chcesz przejść pozytywnie rekrutację to musisz pokazać, że bardzo Ci zależy na tym etacie i będziesz dobrym pracownikiem.
5. Umiejętność pracy w zespole jest istotną sprawą dla rekrutera. Firma potrzebuje osoby, która potrafi współpracować z załogą i jest ambitna. Jeśli na danym stanowisku liczą się wyniki sprzedażowe to sprawdzi jakie jest Twoje nastawienie. Na rozmowie kwalifikacyjnej pokaż, że jesteś komunikatywny, potrafisz pracować z innymi i będziesz realizował cele firmy. Musisz przedstawić swoje mocne i słabe strony. Przygotuj sobie odpowiedzi, bo takie pytania zawsze padają na spotkaniu. Mów tyle ile musisz, żebyś nie zabrnął w ślepą uliczkę. Wymieniasz zalety to pomyśl o argumentach.
6. Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie?
Takie pytanie pojawi się z pewnością i musisz na nie odpowiedzieć mądrze. Nie mów, że długo szukasz pracy i nikt Cię nie chce zatrudnić. Może właśnie w tej firmie znajdziesz pracę?.
Wyjątek – jesteś młody, jeszcze nigdzie nie pracowałeś i brakuje Ci doświadczenia. To stwierdzenie rekruter zrozumie. Jeśli ukończyłeś 50+to podaj śmiało taki argument, gdyż na rynku pracy takie osoby są wielokrotnie dyskryminowane. Zlikwidowana firma, stanowisko powoduje, że mają problem ze znalezieniem pracy. Przekonaj rekrutera, żeby firma dala Ci szansę.
Pamiętaj, że możesz zostać zasypany wieloma pytaniami na które musisz odpowiedzieć. Pomyśl zanim coś powiesz.
Pamiętaj, że rekruter jest po to, żeby wybrać kandydatów na dane stanowiska. Przeprowadza z każdym rozmowę, żeby zatrudnić odpowiednie osoby. Jeśli zostałeś odrzucony i nie wiesz dlaczego to zapytaj rekrutera jaka jest przyczyna. Może zaszło jakieś nieporozumienie i chcesz to wyjaśnić. Działaj szybko póki jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji o zatrudnieniu kandydata. Taki kontakt z rekruterem może sprawić, że przekonasz go do swojej osoby.
SK