Ogień z kominka tworzy przytulną atmosferę, a nowoczesne modele urządzeń grzewczych wpisują się w wystrój domów w każdym stylu. By jednak cieszyć się tymi korzyściami, należy przestrzegać kilku zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo.
Przegląd kominiarski
Regularne wizyty profesjonalisty to obowiązek każdego posiadacza kominka. Zaniedbany i zanieczyszczony komin jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców. – Należy pamiętać, że przegląd kominiarski jest obowiązkiem ustanowionym przez polskie prawo. Specjalista przeczyści komin z popiołu, zalegającej sadzy i przywróci drożność przewodu. Takie działania zapobiegają złej cyrkulacji powietrza oraz nawrotowi dymu z komina do mieszkania. Wizyta kominiarza może zapobiec ewentualnym problemom, które na jaw wyjdą w trakcie srogiej zimy. – mówi Sylwester Kałwiński, ekspert z firmy Kratki.pl, polskiego lidera branży kominkowej.
Właściwe paliwo kluczem do sukcesu
Nie każdy gatunek drewna sprawdza się jako paliwo do kominka. Należy więc wybierać drewno twarde: dąb, grab czy buk, które w trakcie spalania daje najwięcej ciepła. Do palenia w kominku najlepiej nadaje się sezonowane i suche drewno o wilgotności maksymalnie 20%. Jako paliwa do kominka nie wolno używać świeżego drewna, które zaraz po ścięciu zawiera nawet do 70% wody. – Zbyt wilgotne szczapki są mniej energetyczne i pomimo wydłużonego spalania dają mniej ciepła. Żeby strawić takie paliwo, kominek musi wykonać więcej pracy – oprócz masy drewna musi także poradzić sobie z zawartą w nim w dużej ilości wodą. Ponadto, wilgotne drewno podczas spalania wytwarza dużą ilość szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu. – dodaje ekspert Kratki.pl.
Sprawdzaj uszczelnienie i usuwaj popiół
– Przed każdym sezonem grzewczym należy wymienić uszczelnienie drzwi i szyby kominka. Tylko wtedy możliwe jest właściwe kontrolowanie przepływu powietrza do kominka. Jakiekolwiek wady uszczelnienia mogą doprowadzić do dużych strat energetycznych. – dodaje Sylwester Kałwiński. Ponadto, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy oczyścić kominek z popiołu lub pozostałości drewna. Zachowanie czystości wkładu zabezpieczy nas przed zadymieniem domu.
Działaj zgodnie z instrukcją
Niewłaściwe użytkowanie kominków może doprowadzić do wielu problemów. Posiadacze kominków powinni zatem stosować się do zaleceń zapisanych w instrukcji. – W ofercie Kratek znajdują się setki modeli kominków. Każdy z nich posiada instrukcję, która w szczegółowy sposób odnosi się do właściwego użytkowania kominka. Nasze rozwiązania przechodzą szereg testów wykonywanych przez doświadczonych specjalistów, które sprawiają, że korzystanie z kominków staje się proste i bezawaryjne. Stosowanie się do zaleceń z instrukcji wydłuża żywotność kominka i pozwala cieszyć się jego urokami przez długie lata. – dodaje Sylwester Kałwiński.
źródło: portalpolski.pl