Czy znamy jego właściwości?
Sok z brzozy pospolicie nazywamy brzozownikiem. W latach 50. i 60. ubiegłego stulecia bywał na polskich stołach. Był spożywany nie tylko ze względu na swój smak (słodko – kwaśny), ale przede wszystkim na właściwości lecznicze.
Sok z brzozy wzmacniał i oczyszczał organizm. Czy dziś sięgamy po zdrowotny sok? Czy znamy jego właściwości? Szczególnie przy osłabieniach organizmu po długotrwałej chorobie powinniśmy sięgnąć po brzozownik. Jeśli jednak chcemy osiągnąć efekt musimy w ciągu miesiąca wypić około 20 l soku z brzozy.
Jak pić zdrowotny sok?
4 x dziennie po pół szklanki między posiłkami, a po 5. dniach 3 x dziennie po 1 szklance.
Na co pomaga sok z brzozy?
- choroby serca
- anemię
- grypę
- wrzody
- jest przeciwnowotworowy
- wrzody
- wzmacnia odporność
- usuwa kamienie nerkowe
- reumatyzm i rwę kulszową
Jeśli mamy możliwość sami możemy zebrać sok z młodych drzew brzozy. Muszą rosnąć daleko od szos, by nie zawierały ołowiu, spalin i innych szkodliwych związków. Wiosną, kiedy pojawią się pączki na drzewach robimy nacięcie w korze i umieszczamy w niej końcówkę patyka, a drugą wkładamy do butelki podstawionej pod drzewo. Po patyku będzie spływał sok do naczynia. Przez 5 dni możemy trzymać go w lodówce. Jeśli nie uda nam się zdobyć świeżego soku ze względu chociażby na okres jesienno-zimowy możemy wybrać się do sklepu zielarskiego lub ze zdrową żywnością i nabyć sok lub suszone liście brzozy i robić napar. Leczymy nie tylko dolegliwości, ale usuwamy przyczyny choroby i wzmacniamy nasz organizm.
arka