Pizza to najpopularniejsze danie z kuchni włoskiej i można je zjeść w każdym zakątku świata. Czy jednak każdą można nazwać włoską?
Szybka w przygotowaniu i smaczna, a w dodatku w przystępnej cenie to główne zalety tego dania. Może je zjeść niemal w każdym mieście na świecie. Pizza jest serwowana w całości, w kawałkach, na miejscu i na wynos. Niewielu z nas jednak zwraca uwagę na ciasto, a przecież jest jej podstawą i nadaje smak całości.
Prawdziwa włoska pizza rozpływa się w ustach i charakteryzuje umiarem w doborze składników, wystarczą trzy do czterech składników, nie więcej. Idealne ciasto według autentycznej receptury jest cienkie i chrupiące, wyrabiane z mąki pszennej. Dzięki dużej ilości ziół, jak oregano, bazylia, czy rozmaryn oraz świeżych składników kusi swoim aromatem. Harmonię z całością tworzy również sposób jej wypiekania – w piecu opalanym drewnem. Oliwa dodana na wierzch pizzy wydobywa całą esencję zmysłów dla kubków smakowych.
– Ile pizzerii, tyle różnych rodzajów pizzy i sposobów jej przygotowywania.Jednak najważniejsze podczas jej przyrządzania jest ciasto, a właściwie zrobienie odpowiedniego zaczynu z drożdży. Przepis jest prosty, wystarczy do szklanki z letnią wodą dodać drożdże, łyżeczkę cukru, mąkę i oliwę z oliwek. Całość mieszamy do momentu, aż zaczyn będzie miał jednolitą konsystencję. Następnie odstawiamy go na 20 minut pod przykryciem. Pamiętajmy by szklanka, w której przygotowujemy zaczyn była dość wysoka, w przeciwnym razie zawartość może się wylać po urośnięciu. Po 20 minutach zaczyn dodajemy do mąki i wówczas dodajemy sól i zaczynamy wyrabiać ciasto. Ważne by wyrabiać je ręcznie, bez korzystania z wałka – mówi NelloEsposito, włoski szef kuchni.
Kiedy połączymy wszystkie składniki i ugnieciemy ciasto na jednolitą konsystencję, odstawmy je na około 30 min pod przykryciem, by wyrosło. Gotowe ciasto prawdziwej włoskiej pizzy nie może mieć więcej niż 3 mm grubości.
Co ciekawe, do oryginalnej pizzy z Włoch nie podaje się wcale sosu pomidorowego, a pomidory pelati. Taka pizza jest na tyle wilgotna i jednocześnie chrupiąca, aromatyczna oraz delikatna, dzięki czemu nie jest twarda ani sucha.
Magdalena Pytkowska