News will be here

Jaka jest prawda o raku pęcherza moczowego?

W Polsce umiera na raka pęcherza moczowego umiera ok. 3000 osób rocznie. O chorobie wciąż mało się mówi i tak naprawdę pozostaje nowotworem zapomnianym. Obecna sytuacja chorych wymaga determinacji całego środowiska – podkreśla Polskie Towarzystwo Urologiczne wraz z Fundacją Wygrajmy Zdrowie.
Rak pęcherza moczowego jest 5. najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i 14. wśród kobiet. Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu dowiaduje się 16 osób. Niestety duża część z nich przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Ich jakość życia drastycznie się obniża, leczenie jest przewlekłe i wyjątkowo trudne. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu.

„W Polsce zdecydowanie za małą uwagę poświęcamy rakowi pęcherza moczowego, tymczasem jest to jeden z groźniejszych znanych nowotworów. Bardzo często skutkuje przerzutami na inne narządy, problemem są również częste nawroty choroby. Zbyt późne wykrycie często wiąże się z całkowitym usunięciem pęcherza, co znacznie obniża jakoś życia chorych. W Polsce w wyniku tej choroby nadal umiera 50% osób zdiagnozowanych” – mówi prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Szczególnie istotnym objawem jest krwiomocz, któremu może (lecz nie musi!) towarzyszyć ból. Nawracający lub przewlekły jest zdecydowanie wskazaniem do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje na specjalistyczne badania diagnostyczne.

Warto zwrócić także uwagę na czynniki ryzyka. Groźba zachowania na ten nowotwór jest wyraźnie wyższa (niemal trzykrotnie!) u palaczy tytoniu. Grupą podwyższonego ryzyka są też osoby narażone na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, np. pracownicy przemysłu tekstylnego, metalowego czy naftowego. Osoby te powinny szczególnie dbać o profilaktykę, czyli: niepalenie tytoniu, utrzymanie optymalnej wagi, aktywność fizyczną oraz właściwą dietę.

Eksperci podkreślają, że czas dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego ma szczególne znaczenie. Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, dlatego kiedy już zgłoszą się do lekarza ważna jest jak najszybsza diagnoza. Każdy mężczyzna z bezbolesnym krwiomoczem powinien być jak najszybciej skierowany przez lekarza rodzinnego na badania w kierunku nowotworu, a nie leczony przeciwzapalnie. Pacjent z kolei nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, nawet jeśli krwiomocz ustępuje.

Głównymi zagrożeniami dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są zaniżone wyceny zabiegów diagnostycznych oraz niskie kontrakty oddziałów urologicznych. Poprawa wczesnego wykrywania raka pęcherza sprawiła, że niemal we wszystkich krajach europejskich o 21 proc. spadła w ostatnich latach umieralność na raka pęcherza. W Polsce niestety jest inaczej, jest ona nawet nieco wyższa niż dawniej.

Sytuacja pacjentów z rakiem pęcherza moczowego została szczegółowo opisana w Raporcie Rak pęcherza moczowego – nowotwór zapomniany wydanym przez Fundację Wygraj Zdrowie.

Cała prawda o raku pęcherza moczowego – spotkanie prasowe
Polskie Towarzystwo Urologiczne wraz z Fundacją Wygrajmy Zdrowie podejmie temat raka pęcherza moczowego podczas spotkania prasowego „Cała prawda o raku pęcherza moczowego”. Na spotkaniu głos zabrali prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, prof. dr hab. n. med. Marek Sosnowski oraz Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie – Szymon Chrostowski. Wydarzeniu towarzyszyło coroczne spotkanie Sekcji Uroonkologów Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, na którym był podjęty temat nowotworu raka pęcherza moczowego.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *