News will be here

Co to jest syndrom zmęczenia wiosennego?

Odczuwasz zmęczenie? Masz problem ze wstaniem z łóżka? Brakuje Ci energii? Przyszła wiosna i ten stan niebawem minie.

Syndrom zmęczenia występuje ze względu na zmianę pór roku. Pożegnaliśmy zimę i jesteśmy w początkach wiosny. Poprzednia pora roku osłabiła nasz organizm, musimy pobudzić go do życia o odzyskać siły do normalnego funkcjonowania. Nie mamy jeszcze tyle rodzimych owoców i warzyw, co latem, a witaminy D nie możemy czerpać ze słońca co w wakacje, ale dni są coraz dłuższe i to jest dobra wiadomość na ten moment. Jeszcze trochę i poczujemy pozytywną energią i odzyskamy siły witalne.

Pory roku przyczyną osłabienia organizmu
Kiedy po lecie nastaje jesień i w czasie jej trwania jeszcze jakoś funkcjonujesz , bo masz naładowane wewnętrzne bateryjki na tyle mocno, że zapasy nie są jeszcze zużyte. Siłą rzeczy jednak, przychodzi zima. Dni są już do bólu krótkie – z domu wychodzisz o zmroku i po zmroku do niego wracasz, nawet jeśli zza chmur nieśmiało wygląda słońce, spędzasz ten czas w pracy, dieta jest uboga w witaminy i minerały, a poziom twojej energii z każdym dniem maleje. Te kilka miesięcy pomiędzy jesienią a wiosną to czas, kiedy siły witalne zostają zużyte do zera.

Jakie są objawy syndromu zmęczenia?
Osłabienie i pogorszenie nastroju, bóle mięśniowe i głowy, spowodowane brakiem witamin i potasu, brak energii i potężne zmęczenie przez niedobór żelaza, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci w wyniku braku cynku. To powoduje, że brakuje sił.

Pomimo dużej wiedzy, osiągnięć i dobrodziejstw technologicznych, jesteśmy jednak poddani naturze i cyklom roku. Zegar biologiczny podpowiada nam, żeby w tym okresie zwolnić rytm, dać sobie więcej luzu i odpocząć, może wybrać się na krótki urlop. Niestety rzadko ulegamy podpowiedziom wewnętrznego zegara biologicznego.

Jak nie dać się przesileniu?
Dobrze, że są na to sposoby. Przesilenie wiosenne można pokonać przez:
– zrozumienie siebie, zwolnienie tempa życia i wrzucenie na luz,
– uzupełnianie niedoboru witamin poprzez spożywanie owoców i warzyw i picie soków,
– sięganie po suplementy uzupełniające brak potasu, żelaza lub magnezu,
– zażywanie ruchu, aktywność fizyczna pomaga uwolnić endorfiny, poprawia nastrój, zapobiega rozbiciu i wbrew pozorom, dodaje energii,
– dostosowanie rytmu dnia i nocy do potrzeb. Śpij więcej, niż latem. Jeśli nie możesz wstawać później, przynajmniej wcześniej kładź się spać,
– zrobienie sobie przerwy. Wybierz się na urlop, a jeśli planujesz go w innym czasie, wyskocz gdzieś chociaż na weekend. Nawet krótkie podładowanie baterii doda ci energii,
– dbanie o skórę, włosy, paznokcie i nastrój. Wybierz się do salonu kosmetycznego, w którym oprócz odpoczynku, zafundujesz odżywcze zabiegi swojej zmęczonej zimą skórze, włosom i paznokciom.
źródło: sportroom.pl/blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *