Sauna to gorąca terapia dla ciała i duszy. Korzystanie z sauny usuwa stres i zmęczenie, a regularne korzystanie z niej pozytywnie wpływa na naszą skórę.
Jak sauna działa na skórę:
Pod wpływem wysokiej temperatury nasze pory rozszerzają się, nasze ciało ulega rozpulchnieniu, krążenie zostaje pobudzone i skóra odzyskuje właściwy kolor. Ponadto oczyszcza się z łoju, tłuszczu i martwych komórek. Po zabiegu możemy dostrzec różnicę, ciało lepiej oddycha i jest znacznie gładsze. Nasze mięśnie pod wpływem rozgrzania są zrelaksowane i odprężone. Olejki eteryczne zastosowane podczas terapii wpływają leczniczo na nasz organizm.
Warto dodać, że zabiegi w saunie leczą: zapalenie zatok i krtani; rwę kulszową, nerwobóle, zwyrodnienia stawów i skutki urazów, choroby reumatyczne, problemy z przemianą materii, stany zapalne jelit, nieżyt żołądka, pęcherz moczowy, kamicę, a także przykurcze mięśniowo-stawowe. Dla osób z problemami zdrowotnymi, sauna może być uzupełnieniem innej terapii, której jesteśmy poddani.
Jaki są rodzaje sauny dostępnej w Polsce:
- sucha – dla osób, które są wytrzymałe na wysoką temperaturę (90- 100 stopni ) i wilgotność (5- 10 proc.). W saunie suchej skóra oczyszcza się znacznie szybciej, gdyż woda wyparowuje błyskawicznie z organizmu. Zabieg 20 min. spala 300-400kcal. Osoby mające problemy z naczynkami krwionośnymi nie powinny z niej korzystać.
- parowa – jest dla osób, które nie mogą korzystać z sauny suchej i nie są odporne na wysoką temperaturę. Tutaj wynosi ona 40 – 60 stopni i wilgotność sięga 100 procent. Dzięki wysokiej parze, odprężamy się. Olejki aromaterapeutyczne nas zrelaksują.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny:
- otwarte rany,
- cukrzyca
- podwyższona temperatura
- gruźlica
- zaburzenia układu krążenia,
- trądzik różowaty.
- stany zapalne,
- zaburzenia rytmu serca,
Zanim udamy się do sauny skorzystajmy z porady lekarza, który udzieli nam wskazówek i ustali dawkowanie zabiegów. Sauna musi nam pomóc, a nie zaszkodzić.
AM