Tofu to rodzaj sprasowanego twarogu z mleka sojowego. Jest bogate w wapń, żelazo, potas, magnez, białko, fosfor, witaminy grupy B i E; niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (z grupy omega 3). Obecne w tofu fitohormony łagodzą objawy menopauzy i regulują cholesterol.
Wartości odżywcze tofu
Pochodzi z Chin, ale doceniane także w Japonii i innych krajach Dalekiego Wschodu. Obecne w serze izoflawony, naśladują działanie estrogenów. Mogą łagodzić objawy menopauzy i zapobiegać rozwojowi nowotworów (np. raka piersi). Izoflawony hamują proces powstawania naczyń odżywiających nowotwór.
Przeciwwskazania:
– tofu obniża ciśnienie, więc dla niskociśnieniowców nie jest zalecane,
– serek może przyczynić się do zwiększenia demencji u osób starszych,
– osoby uczulone na soję nie powinny jeść tofu,
– produkty sojowe niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy i dlatego nie powinny spożywać tofu osoby mające problemy z tarczycą.
Jak powstaje tofu?
Tofu nazywane jest także mięsem sojowym, gdyż powstaje z soi. Produkcja tofu i sera białego (z mleka) jest podobna. Tofu zawiera mało kalorii i tłuszczu. Tofu jest źródłem białka i wapnia. Zastępuje produkty pochodzenia zwierzęcego ( mięso i nabiał). ser sojowy przyczynia się do obniżenia we krwi poziomu złego cholesterolu, działa przeciwzapalnie, chroni przed astmą i osteoporozą, a także dobrze wpływa na skórę, paznokcie i włosy.
Tofu można dodawać do każdej potrawy. Świetnie sprawdza się z warzywami, surówkami, sałatkami, ryżem, kaszą i z dodatkiem soku z cytryny lub pomarańczy.
Na rynku jest duży wybór tofu: naturalne, wędzone, marynowane i z dodatkiem ziół.
SK