Zanim zdecydujemy się na wybielenie zębów powinniśmy być przekonani do zabiegu. Nie powinno nam sprawiać bólu, ale jeśli tak się stanie, udajmy się do specjalisty.
Czy boli wybielanie zębów?
Przed rozpoczęciem wybielania zębów (niezależnie od metody, którą wybierzemy) zadajemy sobie często pytanie: czy wybielanie zębów boli? Jeśli zabieg jest wykonywany prawidłowo, odczuwamy jedynie delikatne mrowienie. Wybielanie nie powinno sprawiać bólu, ale może jednak nam towarzyszyć, jeśli zignorujemy przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu – odsłonięte szyjki zębowe, choroby dziąseł lub nieleczone ubytki. Jak tylko poczujemy ból należy natychmiast przerwać kurację i zgłosić ten problem swojemu dentyście.
Kobiety w ciąży a wybielanie zębów
Wybielanie zębów u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią to delikatny temat. Mówi się, że mogą one stosować naturalne metody wybielania lub wykonać taki zabieg pod ścisłą kontrolą swojego dentysty. Należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności, bowiem w trakcie ciąży wiele kobiet ma problemy z zębami, np. cierpi na zapalenia dziąseł. W takim wypadku nawet te naturalne metody są absolutnie zabronione. Będąc w ciąży, czy karmiąc piersią należy zatem bezwzględnie unikać jakichkolwiek form wybielania zębów bez wcześniejszej konsultacji z dentystą oraz lekarzem.
Wybielanie zębów a nadwrażliwość
To jedno z częściej pojawiających się pytań w kontekście wybielania zębów. Aż 16,6% badanych zapytanych o skutki uboczne, które najbardziej kojarzą im się z tym zabiegiem wymieniło właśnie nadwrażliwość. Zarówno w trakcie, jak i po prawidłowo wykonanym zabiegu wybielania nie powinno to jednak wystąpić. Aby temu zapobiegać, to do domowego użytku warto wybrać produkty, które w swoim składzie nie posiadają nadtlenku wodoru, bowiem jego zbyt mocne stężenie może wywołać tę dolegliwość. Możemy się zatem zdecydować, np. na paski wybielające Rapid White, w których składzie nie ma tego składnika. Za wybielanie zębów w ich przypadku odpowiada dwutlenek chloru, który wchodzi w reakcję z przebarwieniami delikatnie je rozpuszczając.
Czy wypełnienia oraz licówki również zostaną wybielone?
Jeśli posiadamy wypełnienia bądź licówki, to musimy mieć świadomość, że nie zostaną one wybielone w trakcie żadnego zabiegu wybielania zębów. W przypadku dużych zmian w kolorze naszego uśmiechu może mieć to zatem duży wpływ na efekt końcowy. Zatem jeśli będziemy chcieli, aby nasz uśmiech był nieskazitelny, to w przypadku licówek będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z ich wymianą. Warto więc dobrze zaplanować ten zabieg i dostosować efekt końcowy do naszych oczekiwań.
Od jakiego wieku można wybielać zęby?
To, od jakiego momentu można rozpocząć wybielanie zębów powinno być uzgodnione z dentystą. Jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, to przyjmuje się, że powinniśmy się z tym wstrzymać do 16 roku życia.
U młodych osób zęby nie są jeszcze w pełni wykształcone i są bardziej narażone na wszelkie poważniejsze ingerencje. Zbyt wcześnie przeprowadzona kuracja może spowodować osłabienie zębów.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub pytania przed rozpoczęciem wybielania zębów, to warto skonsultować się ze swoim dentystą. Fachowo odpowie on na wszystkie nurtujące nas kwestie, pomoże dobrać odpowiednią metodę wybielania i sprawdzi, czy nasze zęby są zdrowe i gotowe do wykonania tego zabiegu.
Anna Jośko