News will be here

Rak piersi problemem społecznym

Rak piersi nadal jest najczęściej wykrywanym nowotworem wśród kobiet. Co roku w Polsce diagnozuje się około 18 000 nowych przypadków, a statystyki pokazują stały wzrost zachorowań. Ważna jest regularna profilaktyka i wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Rak piersi stanowi problem medyczny, społeczny, epidemiologiczny. Każdego roku około 18 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka. Liczba kobiet, które zachorowały na raka i żyją sięga 100 tys. – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor Medyczny Radomskiego Centrum Onkologii, Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.

Mimo, iż znane są istotne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi, jak np. bezdzietność, późne macierzyństwo, otyłość nie można w istotny sposób mu zapobiec. Dlatego najistotniejsze jest podjęcie działań na rzecz jego wczesnego wykrycia. Bo wcześnie zdiagnozowany rak piersi jest w prawie 100% wyleczalny.

Ważne jest, aby kobiety wyrobiły w sobie nawyk regularnego badania swoich piersi i zrozumiały, że to one muszą dbać o swoje zdrowe. Jako psycholog zajmujący się pacjentami z chorobami onkologicznymi, wielokrotnie spotykam się z paniami, które dziś walcząc o swoje życie żałują, że zawczasu nie przykładały większej wagi do samobadania piersi. Przecież to prosty nawyk. A czym jest spełnianie marzeń, jeśli zabraknie nam zdrowia? Cieszę się, że wreszcie pojawiło się narzędzie, które pozwoli kobietom skutecznie dbać o siebie.– podkreśla Adrianna Sobol, psychoonkolog, Członek Zarządu Fundacji OnkoCafe.

BRASTER to pierwsze na świecie urządzenie do samodzielnego badania piersi w warunkach domowych. Kobieta, dzięki niemu będzie mogła samodzielnie, raz w miesiącu zbadać swoje piersi pod kątem raka.

Urządzenie bazuje na technologii termografii kontaktowej, a więc identyfikuje w piersiach zmiany o podwyższonej temperaturze, które mogą wskazywać na obecność raka. Jak to możliwe? Guz nowotworowy w procesie wzrostu obudowuje się siecią naczyń krwionośnych, które go odżywiają. Prowadzi to do hipertermii, czyli zwiększenia temperatury, którą na powierzchni piersi rejestruje urządzenie. Obrazy termiczne wykonane podczas badania przesyłane są do systemu automatycznej interpretacji, który je analizuje. Wynik badania trafia na indywidualne konto użytkowniczki.
Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *