News will be here

Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy i leczenie

Łokieć tenisisty to bolesna dolegliwość, która pojawia się najczęściej wtedy, kiedy staw łokciowy ulega przeciążeniu. Jej przyczyną mogą być często i długo wykonywane powtarzalne ruchy łokcia i nadgarstka – jak na przykład te towarzyszące grze w tenisa. Jednak, pomimo swojej potocznej nazwy, „łokieć tenisisty” nie dotyczy jedynie graczy w tenisa.

Jaką chorobę nazywamy łokciem tenisisty?

Na „łokieć tenisisty”, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zachorować mogą przede wszystkim osoby wykonujące prace fizyczne, jak na przykład hydraulicy czy stolarze, ale również pracownicy biurowi. Ten problem może dotknąć każdego, kogo zawód na co dzień wymaga ciągłego wykonywania określonych ruchów ramion i rąk.

W efekcie przeciążenia stawu w przedramieniu może pojawić się ostry ból w miejscu, gdzie ścięgna przyczepione są do wyrostka łokciowego. W łagodnym przebiegu choroby pomagają leki przeciwzapalne oraz odpowiednie ćwiczenia fizjoterapeutyczne, jednak czasem niezbędna może okazać się operacja, dlatego nie należy zaniedbywać tego problemu!

Objawy łokcia tenisisty

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najwyraźniejszych objawów łokcia tenisisty jest ból. Najczęściej zaczyna się on po zewnętrznej stronie łokcia i może promieniować na przedramię i nadgarstek, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Ból i ograniczona ruchliwość stawu mogą sprawić, że będziesz mieć problemy z taki podstawowymi czynnościami, jak utrzymanie kubka z kawą czy naciśnięcie klamki.

Najczęstsze objawy zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, które powinny być dla Ciebie alarmujące, to:

  • Ból po zewnętrznej stronie górnej części przedramienia, tuż poniżej łokcia. Ból może przemieszczać się też w dół przedramienia w stronę nadgarstka.
  • Ból podczas unoszenia lub zginania ramienia. 
  • Dolegliwości bólowe odczuwane podczas pisania lub trzymania niewielkich przedmiotów, jak na przykład długopisu czy pióra. 
  • Dyskomfort podczas skręcania przedramienia, na przykład w trakcie otwierania słoika lub butelki z wodą. 
  • Uczucie sztywności oraz ból towarzyszący prostowaniu ramienia.

Dolegliwości związane z łokciem tenisisty najczęściej utrzymują się przez okres od 6 miesięcy do maksymalnie dwóch lat, jednak większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność w przeciągu roku. Chociaż zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej uznawane jest za dolegliwość, która zanika samoistnie, odpowiednie leczenie i fizjoterapia znacznie przyspieszają proces powrotu do zdrowia.

Sposoby leczenia i rehabilitacja

Bez leczenia, nieprzyjemne objawy i utrudnienia związane z łokciem tenisisty mogą dokuczać choremu przez kilkanaście miesięcy. Dlatego tak ważne są terapia i rehabilitacja. Najlepiej zacząć od ograniczenia lub, jeśli to możliwe, całkowitego zrezygnowania z wykonywania czynności będącej przyczyną przeciążenia stawu.

Ból może zmniejszyć też regularne stosowanie zimnych kompresów, na przykład wielorazowych opatrunków żelowych, które należy przykładać do łokcia na kilka minut parę razy dziennie.

Poza tym leki przeciwbólowe, zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak paracetamol lub ibuprofen, mogą złagodzić dolegliwości bólowe towarzyszące zmianom zapalnym. Chory może sięgnąć też po żele oraz maści przeciwbólowe do stosowania zewnętrznego. Warto zdecydować się na ten drugi wariant, ponieważ leki stosowane zewnętrznie nie obciążają organizmu tak jak często stosowane tabletki.

Efektywnym sposobem leczenia łokcia tenisisty jest też fizjoterapia, stosowana w przypadku ostrzejszego przebiegu choroby. Specjalista najczęściej stosuje masaże i akupresurę, które łagodzą ból i poprawiają przepływ krwi w chorych tkankach. Poza tym fizjoterapeuta może pokazać choremu także proste ćwiczenia do samodzielnego wykonywania. Może się też okazać, że warto unieruchomić staw ortezą, opaską uciskową lub bandażem elastycznym na krótki okres czasu.

W przypadku ostrzejszego przebiegu choroby konieczne mogą okazać się też zastrzyki, steroidowe lub z osocza bogatopłytkowego, terapia falą uderzeniową lub, w ostateczności, operacja.

Potrzebujesz wsparcia finansowego w leczeniu łokcia tenisisty? Sfinansuj procedury dzięki https://www.mediraty.pl/

Profilaktyka

Jak mówi stare przysłowie: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego w przypadku łokcia tenisisty ważna jest profilaktyka. Dlatego zawsze należy pamiętać o rozgrzewce, regularnym wzmacnianiu i rozciąganiu problematycznych partii, robieniu częstych przerw – zwłaszcza w pracy. Warto też zainwestować w opaskę uciskową na staw łokciowy, która ochrania staw i zapobiega powstawaniu przeciążeń.