Wysokie temperatury zagościły u nas na dobre. Nie tylko ciężko nam wytrzymać na zewnątrz, ale i w domu. Nie wszyscy wiedzą, że system rekuperacji to jedna ze skuteczniejszych dróg do poprawy komfortu cieplnego w budynku. Połączenie pracy rekuperatora z klimatyzatorem jest wręcz koniecznie, ponieważ rekuperacja wymienia powietrze, podczas gdy klimatyzator tylko schładza powietrze wewnątrz zamkniętej przestrzeni.
Od dawna o rekuperacji mówi się, że jest systemem zapewniającym skuteczną obróbkę powietrze z filtrowaniem włącznie. W zimę możemy liczyć na jego dogrzanie, a latem na schłodzenie. Rekuperacja jest zatem gwarancją świeżego powietrza w domu i komfortu klimatycznego przez cały rok, bez konieczności wietrzenia – Instalacja rekuperacji pozwala na duże oszczędności energii potrzebnej na chłodzenie powietrza latem. Wysokiej klasy urządzenia są praktycznie bezgłośne, a kanały wentylacyjne nie przenoszą drgań. Rekuperacja gwarantuje utrzymanie stabilnej, kontrolowanej temperatury pomieszczeń i ogranicza konieczność otwierania okien – mówi architekt wnętrz Jacek Tryc, z pracowni „Jacek Tryc Wnętrza” z Warszawy. Latem warto w domu zadbać też o ograniczenie dopływu promieni słonecznych poprzez zamykanie rolet zewnętrznych czy zaciąganie markiz.
Nocne przewietrzenie
Mając zainstalowany w domu rekuperator możemy skorzystać z tzw. nocnego przewietrzenia. Działa to tak, jakby podczas upalnego lata nocą otwierać okna. Nie jest to rzeczywiste chłodzenie, ale działa automatycznie, bez potrzeby pamiętania o wietrzeniu domu nocą.
Wszystko to jest możliwe za sprawą by-passu, czyli mechanizmu wbudowanego w każdy rekuperator VASCO. Idea działania by-passu jest bardzo prosta. W ciągu dnia, gdy panuje upał przekraczający 30oC zasłaniamy się przed słońcem i zamykamy okna, aby nie wpuszczać gorącego powietrza do domu, gdzie wciąż utrzymuje się jeszcze temperatura ok. 24oC. Natomiast w nocy działamy odwrotnie. Temperatura na zewnątrz spada poniżej 20 oC, więc otwieramy okna, by nocą wychłodzić wnętrze domu. I tę rolę spełnia właśnie automatyczny by-pass w rekuperatorze. W ciągu dnia, gdy jest upalnie, rekuperator z wymiennikiem ciepła powstrzymuje wzrost temperatury wewnątrz, a w nocy automatycznie „uchyla okna” i nawiewa chłodniejsze powietrze z zewnątrz.
Funkcja „nocnego przewietrzenia” jest zatem realną korzyścią w ciągu upalnego lata – Gorące powietrze z przegrzanego domu jest wyrzucane na zewnątrz, a w drugą stronę chłodniejsze zewnętrze powietrze jest kierowane bezpośrednio do salonu czy sypialni. By-pass to istniejący w rekuperatorze dodatkowy otwarty kanał wraz z system przepustnic, które automatyka rekuperatora otwiera lub zamyka tak, aby skierować powietrze z zewnątrz zamiast standardowo przez wymiennik ciepła, właśnie tym dodatkowym kanałem go omijającym. O tym kiedy klapka przepustnicy się otworzy decyduje automatyka rekuperatora, która w sposób ciągły analizuje 4 temperatury: 2 czujniki są umieszczone dla powietrza nawiewanego przed i za wymiennikiem, a także podobnie 2 czujniki dla powietrza wyrzucanego. Dzięki temu rekuperator dokładnie wie, jaka jest temperatura na zewnątrz, w środku domu i czy ma warto w danej sytuacji uruchomić tę funkcję – mówi Waldemar Tomczuk, Dyrektor Działu Rekuperacji z VASCO Polska.
Dla użytkowników rekuperatora VASCO ważne powinno być także to, że mogą samodzielnie określić co jest dla nich zbyt wysoką temperaturą. Temperaturę aktywującą by-pass można samodzielnie ustawić za pomocą aplikacji VASCO Comfort Control na smartfonie.
Anna Górecka