Co umieścić w CV?
W CV należy wymienić wszystkie swoje atuty, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy. Warto pamiętać, że zalety lubią się powtarzać, a przecież chodzi o to, by wyróżnić swoją osobę, co jest wyzwaniem.
Umiejętności
Umiejętności muszą być dopasowane do branży i stanowiska, ale jest kilka cenionych najbardziej:
- współpraca z zespołem
- umiejętności komunikacyjne
- szybkie uczenie się
- zdolność adaptacji
- obsługa pakietu Microsoft Office.
Pierwsze cztery są przydatne na wszystkich stanowiskach, także kierowniczych i menadżerskich. Nie da się tak szybko nauczyć, jak w przypadku ostatniej wymienionej umiejętności. Ostatnia pozycja dotyczy specyficznej wiedzy dla danej profesji.
Pożądane umiejętności
Według LinkedIn w 2023 roku pracodawcy najbardziej zwracali uwagę na:
- Zarządzanie
- Komunikację
- Obsługę klienta
- Przywództwo
- Sprzedaż
- Zarządzanie projektami
- Research
- Umiejętności analityczne
- Marketing
- Pracę pod presją
- Pracę zespołową.
Wysoką pozycję zajmowała komunikacja. Ta cecha jest przydatna w sprzedaży, ale też w pracy zespołowej. Umiejętności słuchania i dzielenia się informacjami oraz pomysłami z innymi, ma wysokie notowania. Tworząc sekcję umiejętności, warto pamiętać o takich kategoriach komunikacji, jak: werbalna, niewerbalna, pisemna i wizualna.
Kursy wymieniane w CV
Kiedy kandydat zastanawia się co umieścić w CV, to z pewnością powinien wymienić odbyte kursy. Najpopularniejszymi są: kurs komunikacji na zaawansowanym poziomie, marketing cyfrowy w biznesie, języki obce i zarządzanie projektami. Warto wspomnieć też o pierwszej pomocy. Im więcej dyplomów i zaświadczeń potwierdzających wiedzę, tym lepiej. Szkolenia świadczą o tym, że dana osoba chętnie się dokształca, co potwierdza umiejętności miękkie.
Pracodawców interesują oczywiście kursy, które są przydatne na danym stanowisku, jak np: znajomość pakietu Microsoft Office oraz inne zawodowe, więc warto korzystać z oferowanych szkoleń, dostępnych często bezpłatnie, kończących się otrzymaniem Certyfikatu.
Mocne i słabe strony
Jak i co umieścić w CV, jeśli chodzi o mocne i słabe strony? Jest to niekiedy bardzo trudne zadanie i wymaga głębokich przemyśleń. Należy dokonać samoanalizy, biorąc pod uwagę wiedzę techniczną czy branżową oraz wszystkie cechy potwierdzające, że kandydat jest cenionym pracownikiem. Tworząc listę, warto wymieć swoje atuty, a na rozmowie kwalifikacyjnej, rozwinąć. Do nich należą: myślenie strategiczne, wszechstronność, kreatywność, osoba kontaktowa, punktualność, zaangażowanie, dobra organizacja pracy, dbałość o klienta i relacje biznesowe.
Nie ma ludzi idealnych i każdy ma jakieś wady, ale co umieścić w CV, jeśli chodzi o słabe strony? Mówienie o sobie krytycznie nie spowoduje odrzucenie kandydatury, ale trzeba na liście umieścić wady, które pracodawca przyjmie jako zupełnie naturalne i nic nie znaczące dla pracy na danym stanowisku. Krytykowanie siebie jest niezwykle trudnym zadaniem. Wystarczy wymienić kilka słabych stron, np.: bałagan na biurku, brak pewności siebie, brak doświadczenia, samokrytycyzm, małe zainteresowanie polityką i sprawami społecznymi, brak doświadczenia, pracoholizm i ambicja, angażowanie się w wiele zadań jednocześnie, przyjmowanie zbyt wielu obowiązków, lęk przed ryzykiem.
Cecha: silne koncentrowanie się na celu, pomimo różnych przeciwności, może być zarazem mocną i słabą stroną, więc trzeba przemyśleć, na jakiej liście ją umieścić. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://cveasy.pl/blog/analiza-umiejetnosci-cv
Agata Piechota