Oszustwa na płatności kodami kreskowymi to kolejny pomysł na okradanie ludzi. Internetowi przestępcy są coraz bardziej pomysłowi i wciąż wymyślają nowe sposoby na oszukiwanie konsumentów. FCT alarmuje, żeby uważać na najnowsze taktyki stosowane przez oszustów, związane z usługami komunalnymi. Wysyłają kody kreskowe, które przypominają pochodzące od firm użyteczności publicznej, nakłaniając klientów do dokonania płatności.
Jak dokonywane są oszustwa na płatności kodami kreskowymi?
Oszuści wyłudzając pieniądze zaczynają od połączenia telefonicznego, a niekiedy i wysyłają e–maile oraz wiadomości tekstowe. Rozsyłają też listy tradycyjną pocztą, wyglądające niczym prawdziwa korespondencja od przedsiębiorstw świadczących usługi komunalne. W wiadomościach zamieszczają informacje, iż konto adresata jest przeterminowane czy też, że sprawa jest pilna i wymaga natychmiastowej płatności. Aby ponaglenie wyglądało na uzasadnione, oszuści dołączają kody kreskowe, by ofiary je skanowały w kiosku płatniczym w sklepie lokalnym.
Otrzymanie pilnego telefonu od firmy, twierdzącej, że jest organizacją energetyczną, może sprawić, że ktoś pomyśli, iż zapomniał zapłacić rachunek. Osoba, która dzwoni mówi, że sposobem, aby uniknąć odcięcia …i opłat za zwłokę, jest dokonanie wpłaty na podany kod kreskowy w e–mailu lub wiadomości SMS. Uiścić zaległy rachunek można u lokalnego sprzedawcy detalicznego, wskazanego przez oszusta, np. CVS, Walgreens czy Walmart. Nie rób tego, bo to wszystko kłamstwo! – ostrzega FTC.
Co się stanie po zeskanowaniu kodu kreskowego?
Zeskanowanie kodu kreskowego czy postępowanie zgodnie z instrukcjami oszustów odnośnie płatności, spowoduje utratę środków, niekiedy dotkliwe straty finansowe. Zamiast płacić rzeczywisty rachunek, konsument wysyła pieniądze bezpośrednio do oszusta. Jeśli usługobiorca ma jakieś opóźnienie w opłacie za media, to w efekcie zostaną odłączone, czym z pewnością będzie zaskoczony. Na tym nie koniec, ponieważ, w niektórych przypadkach zeskanowanie kodu kreskowego powoduje przekierowanie na złośliwą stronę internetową, zaprojektowaną w celu kradzieży wrażliwych danych. Może to skutkować kradzieżą tożsamości, jak też innymi dotkliwymi skutkami, jak np. wzięcie na ofiarę kredytu – mówi Arkadiusz Kraszewski, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender, firmy Marken.
Oto wypowiedź osoby poszkodowanej: Powiedzieli, że nie otrzymali wpłaty na konto, więc prąd ma zostać odłączony o godzinie pierwszej po południu tego samego dnia. Powiedzieli, żebym poszła do Walmartu, by wpłacić pieniądze, a SMS-em wysłali mi kod kreskowy. Kazali mi pokazać go pracownikowi biura obsługi klienta. Tak też zrobiłam, a pracownik od razu wiedział, że to oszustwo.
Na co należy uważać, żeby nie dać się oszukać?
Należy zachować szczególną ostrożność w skanowaniu kodu kreskowego. Oto 5 niebezpiecznych sytuacji, oznak, że prośba o dokonanie płatności tą metodą może być próbą oszustwa:
- prośba jest nieoczekiwana – jeśli konsument zawsze otrzymywał rachunki pocztą czy e-mailem, nagła prośba o wpłatę za pomocą kodu kreskowego jest już sygnałem ostrzegawczym,
- wiadomość wywiera presję czasową – oszuści ponaglają, twierdząc, że w celu uniknięcia odłączenia usług, konieczna jest natychmiastowa zapłata rachunku,
- nietypowe metody płatności – należy zachować ostrożność w przypadku jakichkolwiek próśb o zapłatę, nieznaną metodą,
- słaba komunikacja – oszuści coraz lepiej sobie radzą w naśladowaniu prawdziwej komunikacji firmowej. W korespondencji można jednak znaleźć błędy gramatyczne, literówki i nietypowe sformułowania, dlatego warto zwrócić uwagę na pisownię,
- kontakt firmy dostarczającej media– legalne firmy dostarczające usług nie proszą klientów o dokonywanie płatności, nową i nieznaną metodą, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku takich próśb,
- korzystanie ze skutecznego systemu antywirusowego– antywirusy Bitdefender wyposażone zostały w moduł antyphishingowy, blokujący próby phishingowe, w tym związane z fałszywymi kodami kreskowymi.
Należy chronić swój telefon, ponieważ popularne są ataki na smartfony, ale też zachować ostrożność podczas otwierania e-maili, szczególnie załączników, ponieważ mogą zawierać wirusy. Dziś niczego nie można być pewnym, dlatego trzeba się zabezpieczyć, instalując program antywirusowy.
Co zrobić otrzymując prośbę o płatność kodem kreskowym?
Przede wszystkim, nie należy skanować kodu kreskowego i dokonywać płatności, nawet na niewielką kwotę. Zamiast tego trzeba skontaktować się z dostawcą usług, telefonicznie lub za pośrednictwem jego oficjalnej strony internetowej. Nigdy nie należy dzwonić na numer telefonu podany w wiadomości. Wystarczy zapytać firmę, czy wysłała ponaglenie i sprawdzić status swojego konta. Po stwierdzeniu, że prośba jest oszustwem, należy niezwłocznie zgłosić ją dostawcy mediów i lokalnym władzom oraz Federalnej Komisji Handlu.
W sytuacji, gdy został już zeskanowany kod kreskowy lub przekazano dane osobowe, trzeba koniecznie sprawdzać swoje konto bankowe i raport kredytowy. Warto się upewnić, że nikt nie wykonał nieautoryzowanych działań. O fakcie należy powiadomić swój bank czy też firmę obsługującą kartę kredytową. Warto rozgłaszać informacje o tego rodzaju oszustwach, wśród krewnych, znajomych i współpracowników oraz przypadkowo spotkanych osób. Koniecznością jest powiadomienie służb o istnieniu przestępstwa na kody kreskowe.
Źródło: Marken Systemy Antywirusowe