Cavatina Philharmonic Orchestra organizuje niezapomniane koncerty, na które przychodzi tysiące widzów. Od początku swojej działalności cieszy się zainteresowaniem melomanów. Jest to pierwszy w Polsce projekt prywatnej, zawodowej orkiestry symfonicznej, dysponującej własną salą koncertową.Inauguracyjny koncert miał miejsce 12 września 2024 r., a bilety rozeszły się błyskawicznie.
Cavatina Philharmonic Orchestra
Siedzibą orkiestry jest prywatna sala koncertowa Cavatina Hall w miejscowości Bielsk-Biała. Za realizację projektu jest odpowiedzialna Fundacja Fiducia, którą wspiera Cavatina Group. Głównym dyrygentem, a zarazem dyrektorem artystycznym jest Stanley Dodds. Zatrudnionych jest 54 muzyków przede wszystkim z Polski, ale również z Nowej Zelandii, Szwecji, Szwajcarii, Niemiec i Anglii.
Naszym zamierzeniem było stworzenie orkiestry o światowej renomie. Do współpracy zaprosiliśmy najwybitniejszych ekspertów muzycznych, znakomitych muzyków oraz doświadczonych menedżerów projektów kulturalnych. W zespole są także prawdziwi pasjonaci, którzy od dawna marzyli o profesjonalizacji sceny muzyki klasycznej w Bielsku. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Cavatina Philharmonic Orchestra dalej się rozwijała. Chcemy, żeby stała się muzycznym wzorcem, nie tylko w Polsce, ale być może w całej Europie Środkowej. W najbliższym czasie planujemy około 30 koncertów z muzyką klasyczną, jak również wydarzenia tematyczne. Odbędą się także koncerty kolęd, muzyki filmowej oraz program patriotyczny z okazji świąt narodowych – mówi Diana Kolenkiewicz, prezes Cavatina Hall.
Harmonogram koncertów
Pierwsze wydarzenie „Z Nowego Świata” już za nami. Do końca tego roku Cavatina Philharmonic Orchestra zagra jeszcze kilka koncertów:
- 11 listopada – „Dźwięki Niepodległości” – koncert odbędzie się z polskim repertuarem z okazji Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Sary Dragan– wybitnej skrzypaczki.
- 21 listopada – „Smyczkowy Crossover” – koncert z repertuarem łączącym muzykę klasyczną z jazzem oraz folkiem. W wydarzeniu zobaczymy duet BartolomeyBittmann i orkiestra smyczkowa.
- 4 grudnia –„Mistrzowie Klasyki pod batutą Marzeny Diakun” to koncert z muzyką Brahmsa i Haydna. 19 grudnia – „Mistrzowskie dzieła Czajkowskiego” – koncert fortepianowy Martína García Garcíi, z melodiami z „Dziadka do Orzechów” i „Jeziora Łabędziego” oraz uwerturą „Romeo i Julia”.
- 23 grudnia – koncert – „Polskie kolędy symfonicznie” z udziałem Wiktorii Węgrzyn-Lichosyty, Kasi Moś, Czesława Jakubca i Andrzeja Lamperta. Zaśpiewają polskie kolędy w aranżacjach klasycznych.).
2025 rok rozpocznie się cyklem koncertów noworocznych, w których wystąpią światowej sławy sopranistki – Niki Gorič. Są również zaplanowane kolejne wydarzenia Cavatina Philharmonic Orchestra z ciekawym repertuarem. Ten projekt jest realizowany z dużym rozmachem.
Nawiązujemy do praktyk z największych, europejskich sal koncertowych, odpowiadając na potrzeby kulturalne oraz oczekiwania lokalnej społeczności. Bardzo się cieszymy, że wzbudza tak duże zainteresowanie i jestem przekonana, że jeszcze zwiększy się w nadchodzących miesiącach– mówi Diana Kolenkiewicz.
Łukasz Zarębski