News will be here

Na tropach Niepodległości

spacer historyczny po cmentarzu na Powązkach z przewodnikiem

Na tropach Niepodległości to spacer 9 listopada 2024 po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z przewodnikiem miejskim. Zbiórka o godz. 12:00 przy bramie głównej cmentarza. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny. Osoby zainteresowane muszą zarejestrować na stronie internetowej.

Na tropach Niepodległości – wstęp wolny

Listopad to miesiąc, w którym odwiedzamy groby swoich bliskich, a przy okazji najbardziej znane polskie nekropolie. Z kolei 11 listopada 2024 r. obchodzimy 106. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Polecamy Państwu udział w spacerze, podczas którego będziemy opowiadać o drodze Rzeczypospolitej do niepodległości oraz o postaciach pochowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, które się do tego przyczyniły.

Po cmentarzu oprowadzać nas będzie p. Paweł Cichocki – licencjonowany przewodnik po Warszawie. Wydarzenie: „Na tropach Niepodległości” jest darmowe, ale możecie nagrodzić przewodnika dowolnym datkiem pieniężnym, jeśli uznacie Państwo, że na to zasłużył. Darmową wejściówkę można pobrać na stronie internetowej: www.dobremiejsce.org

Bohaterowie pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach spoczywają bohaterowie, którzy odegrali kluczową rolę w dążeniu do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Byli to ludzie, którzy często ryzykowali swoje życie, walcząc zbrojnie przeciwko okupantom. Organizowali tajne struktury oporu, a także inspirując swoją działalnością innych do walki o wolność. Wśród nich znajdowali się dowódcy, oficerowie oraz szeregowi żołnierze, którzy z determinacją wzięli udział w powstaniach, konspiracjach oraz działaniach wojennych. Ich wysiłek, często okupiony życiem, stał się fundamentem, na którym odrodziła się niepodległa Polska.

Niektórzy z pochowanych na Powązkach byli również aktywni w polityce i dyplomacji, angażując się w organizowanie wsparcia międzynarodowego dla polskich aspiracji niepodległościowych. Byli to ludzie o różnych poglądach i przynależnościach politycznych, których łączyła jednak wspólna idea: wolna, suwerenna Polska. Dzięki ich nieustępliwości, odwadze i ofiarności, Polska po ponad stu latach zaborów mogła ponownie zaistnieć na mapie Europy.
Na wydarzenie zaprasza Dobre Miejsce –  Katolickie Centrum Kultury
red