Zanim zaczniemy się zastanawiać jaka dieta jest wskazana dla naszego zdrowia to najpierw zacznijmy od ruchu na świeżym powietrzu. Spacery, biegi, jazda rowerem, gra w piłkę lub inne ćwiczenia sprawią, że krew będzie szybciej krążyć i lepiej dostarczać składniki pokarmowe oraz tlen do naszych komórek. Dzięki poruszaniu się także jelita pełną parą będą pracować, spożywane jedzenie zacznie być lepiej wchłaniane i zapomnimy o otyłości.
Niech ruch stanie się naszym codziennym obowiązkiem. Traktujmy zalecenia lekarzy poważnie, a ochronimy nasz organizm przed wieloma chorobami. Wysiłek fizyczny jest ważniejszy dla zdrowia niż jakiekolwiek suplementy, witaminy czy minerały.
Co spożywać dla zdrowia?
Jeśli nasze dania będą zawierały olej, oliwę i tłuste ryby to zapewnimy sobie zdrowie, komfort dla mózgu i układu nerwowego; mocne włosy i ładną cerę. Tłuszcz roślinny i rybny odmładza i odnawia komórki mózgowe. Produkty zbożowe, płatki owsiane, otręby pszenne, kasze i ryż powinniśmy wprowadzić do każdego posiłku. Dobrze jakby graham i chleb żytni stał się podstawą każdego posiłku.
Warzywa i owoce
Im więcej będziemy ich spożywać tym korzystniej wpłynie na nasz organizm. Warzywa nie tuczą, więc nie musimy się ograniczać, a wręcz dodawać je do każdego dania. Już niedługo wiosna i nowalijki. Kupujmy polskie warzywa na rynkach i małych sklepikach, bo są zdrowsze od tych oferowanych przez markety. Polskie mrożone owoce są zdrowsze od zagranicznych np. truskawki. Kupujmy rodzime jabłka, a nie zagraniczne. Jeśli sięgamy po cytrusy i owoce egzotyczne to umyjmy je dokładnie w cieplej wodzie, gdyż są pryskane szkodliwymi środkami. Chcąc zrzucić wagę jedzmy owoce zawierające jak najmniej kalorii. Soki, świeże owoce są źródłem witamin i dlatego codziennie powinniśmy je spożywać, zastępując kaloryczny posiłek. Pamiętajmy, że orzechy i rośliny strączkowe są źródłem błonnika i białka roślinnego. Orzechy są bogate w kwasy omega 3 i 6.
Nie pomijajmy spożywania produktów mlecznych i mięsa, bo zawierają składniki niezbędne dla naszego organizmu.
Dietetycy co jakiś czas zmieniają zdanie na temat zdrowego odżywiania. Eliminują z diety pokarmy, które ich zdaniem nie są wskazane dla naszego organizmu.
Nasi przodkowie nie spożywali wykwintnych potraw, ale dzięki temu, że żywność była wolna od chemicznych substancji, a powietrze czyste – mniej chorowali. W odróżnieniu od nas spędzali więcej czasu na świeżym powietrzu i mieli dużo ruchu. Zawały serca, wylewy i udary były kiedyś rzadkością.
Starajmy się kupować żywność jak najmniej naszpikowaną środkami chemicznymi, a wówczas spożywane potrawy pójdą nam na zdrowie.
AM