News will be here

Co powoduje atak wyrostka robaczkowego?

Wyrostek robaczkowy (kilkucentymetrowa rurka) jest filtrem – zatrzymuje szkodliwe bakterie dla układu trawiennego. Odgrywa ważną rolę w budowaniu odporności i osłonie jelit przed zatruciami, infekcjami i zatruciami. Dbajmy o jelita, kiedy źle pracują  może dojść do ataku wyrostka robaczkowego. 

Przy ataku wyrostka tracimy apetyt, później mamy nagły ból brzucha, który przesuwa się w dół do prawej pachwiny. Po chwili pojawiają się: mdłości, biegunki, zaparcia i mamy przyspieszone tętno. Podnosi się też temperatura i występują dreszcze. Dolegliwości same nie miną nawet po zażyciu garści tabletek. Jedynym wyjściem jest wezwanie pogotowia. W takiej sytuacji musi być szybko przeprowadzona operacja, żeby nie doszło do zapalenia otrzewnej przez pęknięcie wyrostka i rozlanie się zawartości po jamie brzusznej.

Nie myl z inną chorobą
Z początku nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną bólu jest atak wyrostka. Mylimy go z zapaleniem pęcherza, kolki nerkowej, jajników, ciąży pozamacicznej czy też z zespolem wrażliwego jelita.. Konieczne są badania USG jamy brzusznej, moczu, a nawet ginekologiczne.

Ból brzucha przy zginaniu prawej nogi
Jeśli nie jesteśmy pewni czy to atak wyrostka czy też inny typ bólu to położymy się na wznak i zginajmy prawą nogę. Kiedy będziemy podciągać udo do góry i kierować je do wewnątrz, odczujemy ból to znaczy, że wyrostek dał o sobie znać.  Silna dolegliwość pojawia się po naciśnięciu niebolesnej strony brzucha.

Jak pomóc
Pierwsze co powinniśmy zrobić to sięgnąć po kostki lodu i przyłożyć do brzucha, odczujemy ulgę. Jeśli nie mamy to pomoże także zimny okład, nie tylko zmniejszy ból, ale także zapobiegnie pęknięciu wyrostka.

Leczenie antybiotykami
Jeśli wokół wyrostka zaczyna tworzyć się naciek ropny można go zwalczyć antybiotykami. Zbyt wczesna operacja może nam uszkodzić jelita i doprowadzić do zapalenia otrzewnej. Leczenie antybiotykami  trwa około 4. miesięcy. Na początku stosujmy okłady z lodu, zlikwidujemy wówczas naciek ropny. Po zakończonym leczeniu zalecane jest usunięcie wyrostka.

Ruch zapobiega atakowi wyrostka
Jeśli jelita będą sprawnie funkcjonowały nie będziemy mieli problemów z zaparciami i zapobiegniemy atakowi wyrostka robaczkowego. Ruch, ćwiczenia wspomagają pracę jelit np.: biegi, szybkie poruszanie się na spacerach, jazda na rowerze, czy pływanie. Nie chodzi o wykonywanie trudnych ćwiczeń, które powodują zmęczenie, ale o proste, które regulują pracę jelit.

Dieta
Spożywajmy pokarmy regulujące pracę jelit. Dodawajmy do jedzenia składniki, które będą oczyszczały jelita, a zmniejszymy ryzyko zablokowania wyrostka. Produktów regulujących pracę jelit jest dużo i dobranie odpowiednich nie będzie problemem. Spożywajmy np.: kasze, płatki owsiane, pieczywo z ziarnami zbóż, otręby, siemię lniane, imbir, kefir, jogurt, jabłka, granaty i banany.

Po operacji wyrostka musimy stosować dietę lekkostrawną z zawartością witamin i mikroelementów. Niewskazane jest spożywanie smażonych, tłustych i wędzonych pokarmów; produktów powodujących wzdęcia, grubej kaszy, ciemnego makaronu, pieczywa razowego i z pełnego przemiału; ogórków, cebuli, surowych owoców i warzyw; napojów gazowanych i  alkoholu.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *