Miażdżyca nie boli, rozwija się powoli i nie daje znać o sobie. Dlatego trudno się zorientować, że dopadła nas tak poważna choroba.
Skąd bierze się miażdżyca?
Szkodliwe substancje odkładają się w naszych tętnicach. To powoduje zwężanie tętnic, a my mamy problem z krążeniem krwi.
Jak stwierdzić miażdżycę?
Zróbmy sobie od czasu do czasu badania. Miażdżyca nie daje oznak bólu. Kiedy jednak poczujemy się źle to mamy często powikłania.
Jakie objawy
Po wysiłku fizycznym odczuwamy ból. Nasze serce potrzebuje tlenu, który przenosi krew. Jeśli więc mamy zwężone naczynia wieńcowe serca zaczynamy odczuwać dolegliwości: bóle za mostkiem (na środku klatki piersiowej). Dodatkowo promieniują one do ręki (rąk), a nawet do kręgosłupa. To dobrze kiedy mamy objawy, bo wtedy zazwyczaj udajemy się do lekarza. Możemy w porę zapobiec rozwojowi choroby. W przeciwnym razie następują poważne powikłania (wylew, zator) i na pomoc może być za późno.
Winny cholesterol
Dobry cholesterol redukuje się w wątrobie, zły odkłada się w naczyniach krwionośnych. Poziom cholesterolu powinien być na właściwym poziomie, żeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Jeśli jest za wysoki warto zastosować dietę, zrzucić nadmiar kilogramów i zredukować lekami.
Kto może mieć problemy z miażdżycą?
Tak naprawdę miażdżyca może wystąpić w każdym wieku. Ale najczęściej mają z nią problem:
- osoby w starszym wieku. To u nich przeważnie występuje zawał serca,
- mężczyźni po 45. i kobiety po 55. roku życia,
- osoby, których rodzice mieli problemy z miażdżycą,
- chorzy na cukrzycę,
- osoby z nadciśnieniem tętniczym,
- ludzie otyli (z nadwagą),
- osoby źle odżywiające się i unikające sportu.
Czy miażdżyca = zawał?
Nie zawsze, ale często choroba wieńcowa powoduje zawał.
Jak żyć z miażdżycą?
Należy pozbyć się swoich złych nawyków, czyli przestać palić papierosy i zmienić dietę. Jeśli do tej pory unikaliśmy ruchu to jest to najlepszy moment by zażywać sport. Musimy też być pod kontrolą lekarza.
Dieta
Powinniśmy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Jeśli nie potrafimy sobie odmówić mięsa smażonego, to używajmy do jego pieczenia oleju rzepakowego. Jak najmniej sięgajmy po słodycze, które zawierają cukier, który jest przyczyną nadwagi.
Sport
Aktywność fizyczna jest konieczna. Nie tylko pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale też spowoduje, że nasze narządy będą lepiej pracowały. Nie chodzi oczywiście o sport ponad siły, ale lekkie ćwiczenia, pływanie, jazda rowerem, długie i szybkie spacery, ćwiczenia na rozluźnienie mięśni, wycieczki do lasu (na grzyby, jagody). Mamy ćwiczyć, żeby naturalnie schudnąć i podnieść poziom dobrego cholesterolu. Unikajmy stresu jak ognia, bo jest wrogiem naszego organizmu.
Miażdżyca to niebezpieczna choroba. Jeśli będziemy często robili badania to w porę zapobiegniemy wielu chorobom.
AM