News will be here

Dlaczego należy chronić dane karty przed dzieckiem?

Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego Polska zgłaszają się osoby reklamujące zakupy nabyte przez ich dzieci, za pomocą karty kredytowej.  Ich pociechy nie mają żadnych problemów z zamówieniem, gdyż dane rodziców są zachowane w ustawieniach stron internetowych.

Co kupują najmłodsi w Internecie?
Największym zainteresowaniem cieszą się gry PlayStation, usługi oferowane przez gry internetowe i aplikacje mobilne – np. dodatkowe życia/funkcje. Zgodnie z kodeksem cywilnym,  dziecko nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (nie może być stroną umowy). Przedsiębiorcy, z którymi kontaktowało się ECC-Net nie negują przepisów, ale proszą o dowody potwierdzające, że zakupu dokonała osobę nieuprawniona, ale o te jest niestety trudno.

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska zaleca kasowanie danych karty w ustawieniach strony. Nie jest łatwo udowodnić, że  zakupu dokonało dziecko.

Kupując przez Internet od zagranicznego e-sklepu zastanawiamy się, jak dokonywać płatności w sposób szybki, a zarazem bezpieczny. Czy jest to w ogóle możliwe? A co w sytuacji gdy posiadamy konto w złotówkach, a sprzedawca operuje inną walutą?
Po jakiej cenie można zwrócić towar?
Najpopularniejszymi są trzy metody płatności to:
Przelew bankowy: jesteś bezpieczny wiedząc, że tylko autoryzowana kwota zostanie odjęta z twojego konta. Jednak ta metoda nie gwarantuje możliwości zwrotu w przypadku niedostarczenia produktów lub jeśli sprzedawca zbankrutuje.

Przy płatnościach transgranicznych powinniśmy znać numery IBAN i SWIFT (BIC).

Karta kredytowa: teoretycznie, jeżeli podasz sprzedawcy numer karty kredytowej, może on obciążyć Cię dodatkowymi opłatami. Na szczęście jesteś chroniony przed tego rodzaju nadużyciem poprzez procedurę chargeback (obciążenie zwrotne).

Platformy płatności wirtualnych: coraz więcej sklepów internetowych jest podpięta pod jeden z systemów płatności internetowych (np. PayU, Przelewy24, PayPal, eCard). W tym wypadku nie musisz samodzielnie wprowadzać wszystkich niezbędnych danych do przelewu, a sprzedawca zaledwie po paru sekundach otrzymuje informacje o dokonaniu płatności, dzięki czemu od razu może wysłać towar.

Podczas zagranicznych e-zakupów np. na brytyjskim eBayu prawie zawsze mierzymy się z koniecznością zapłaty za produkt w innej walucie niż „złotówka”. Pamiętaj, że bank, w którym posiadasz konto musi dokonać tzw. przewalutowania. Zakup w funtach jest przeliczany na złotówki według tabeli kursów – różnica kursów to twój koszt. Do tego może dojść opłata za przewalutowanie na karcie.

Przewalutowanie a zwrot produktu
Jeżeli chcesz zwrócić zakupiony przez Internet towar w ciągu 14 dni (prawo do zwrotu przysługuje we wszystkich państwach UE), to pamiętaj, że przedsiębiorca przekaże zwrot w walucie wynikającej z zawartej umowy, najczęściej będzie to jego waluta, natomiast bank znów dokona przewalutowania. Ponownie może to zrobić po kursie dla Ciebie mniej korzystnym.

Przewalutowanie a reklamacja towaru
Trudniej ocenić sytuacje, kiedy mamy do czynienia z odstąpieniem od umowy, która jest konsekwencją reklamacji produktu. Czy wówczas konsument ma ponosić koszty niekorzystnego dla niego przewalutowania? Mogłoby się wydawać, że skoro zwrot pieniędzy wynika z winy przedsiębiorcy, konsument nie powinien ponosić z tego tytułu straty. Niestety, e-sklepy nie chcą odpowiadać za fakt, że klient nie ma konta bankowego w walucie wynikającej z umowy. W takich wypadkach razie wątpliwości zalecamy kontakt z Europejskim Centrum Konsumenckim.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *