News will be here

Jak powiększyć dom bez zmiany metrażu?

Jak zapewnić wnętrzu większy dostęp światła słonecznego? W jaki sposób „otworzyć” dom na ogród lub taras? Co zrobić, by mieć jeszcze lepszy widok na ulubioną część otoczenia domu? Po jakie rozwiązanie sięgnąć, by zyskać nowe możliwości aranżacyjne? Odpowiedzią na wszystkie te pytania są systemy przesuwne.

Zaawansowane systemy przesuwne są od lat stosowane przez naszych zachodnich sąsiadów, a w naszym kraju dopiero zyskują na popularności. Tymczasem polska firma, EKO-OKNA S.A. (wiodący producent stolarki otworowej w Europie), dostarcza je na europejskie rynki, m.in. do Niemiec, Austrii, Włoch i Francji. Spółka jest największym w naszym kraju producentem systemów przesuwnych i liderem ich sprzedaży. Na czym polega fenomen rozwiązania? Prezentujemy 5 cennych informacji na temat systemów przesuwnych.

Nazwa opisuje sposób działania

Skróty, którymi określa się systemy przesuwne nie są przypadkowe: odnoszą się do sposobu otwierania okien (drzwiami balkonowymi).

System, w którym skrzydła przesuwają się w płaszczyźnie równoległej do siebie jest nazywany skrótem ST. To rozwiązanie dedykowane jest do inwestycji, której nie stawia się wysokich wymagań izolacyjności cieplnej. Z tego względu system jest popularny przede wszystkim w południowych krajach, takich jak Hiszpania, Francja i Włochy. Dużym ograniczeniem rozwiązania jest rozmiar skrzydła (może mieć maksymalnie 1,2 m. szerokości). Do ich uszczelnienia używa się uszczelek szczotkowych.

Skrótem PSK (lub słowem Patio) opisywane są elementy zbudowane z zastosowaniem standardowych profili okiennych. Ruch skrzydła jest możliwy za pomocą specjalnego mechanizmu okuciowego. Po przekręceniu klamki i uruchomieniu okucia, okno wysuwa się prostopadle do płaszczyzny ramy, a następnie porusza się w bok (ruchome skrzydło jest prowadzone równolegle do nieaktywnego skrzydła). Maksymalna szerokość całej konstrukcji wynosi 3,3 metra. To alternatywa dla tradycyjnych, dwuskrzydłowych drzwi balkonowych. Takie konstrukcje (w stosunku do systemów ST) zapewniają lepszą izolację termiczną.

Natomiast HS to jedno z najbardziej energooszczędnych i zaawansowanych rozwiązań. Skrzydło wystarczy podnieść, a następnie je przesunąć. System daje bardzo szerokie (sic!) pole do aranżacji wnętrza. Wrażenie robią nie tylko same gabaryty systemu (pojedyncze skrzydło może mieć maksymalnie 3,3 m szerokości), ale także liczba dostępnych schematów montażu skrzydeł. Występuje w rożnych wersjach i układach skrzydeł (także w połączeniu z częściami nieotwieranymi). Wyjściowy układ jest dwuskrzydłowy, ale inwestorzy nie poprzestają na takich prostych wzorach.

Zarówno system HS, jak i PSK mogą być wykonane w drewnie, jak i aluminium.

Rozwiązanie umożliwia zrealizowanie nawet najbardziej śmiałych wizji projektowych. Nic dziwnego, że właśnie system HS staje się coraz popularniejszy zarówno wśród inwestorów, jak i architektów. To rozwiązanie jest szczególnie rekomendowane przez firmę EKO-OKNA do nowoczesnego budownictwa.

Powiększ dom, otwórz się na naturę

Systemy przesuwne HS to coś więcej, niż tylko alternatywa dla tradycyjnych drzwi balkonowych, czy tarasowych. Stosuje się je także w zabudowach łączących pokoje, są również idealną propozycją dla inwestorów marzących o ogrodzie zimowym, czy werandzie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi balkonowych, skrzydła systemu HS w pozycji otwartej nie zabierają dodatkowego miejsca i nie blokują dostępu do innych części wnętrza. Znacznie ułatwia to aranżację przestrzeni i ustawianie w niej mebli. Jednocześnie uzyskujemy doskonały, nie „zakłócony” dodatkowymi elementami widok na cały ogród lub duży taras.

Najbardziej spektakularne efekty uzyskuje się dzięki skrzydłom na aluminiowych profilach, zamontowanym w narożniku, z pomocą których dom dosłownie otwiera się na ogród lub otoczenie budynku. Pokój z takim bezpośrednim, niemal w całości przeszklonym wyjściem na taras od razu zyskuje dodatkowy metraż. W przeciwieństwie do systemów wykonanych z PVC, widoku nie zasłaniają listwy przyszybowe.
Kolejną zaletą przesuwnych elementów jest fakt, iż doświetlają one wnętrze, są więc idealne zwłaszcza w małych, ciemnych pomieszczeniach.

Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się systemy harmonijkowe umożliwiające uzyskanie pełnego światła przejścia. Dzięki regularnym, pionowym podziałom wnętrze i elewacja zyskują indywidualny styl. To rozwiązanie odpowiednie do nowoczesnych, ale także klasycznych wnętrz.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *