Wielu młodych ludzi jest zafascynowanych pracą w mediach, marząc o pracy dziennikarskiej w radiu, telewizji lub prasie. Wydaje się, że miejsc pracy nie brakuje, lecz nie każdemu udaje się osiągnąć cel. Co należy zrobić, aby zdobyć wiedzę o tym zawodzie i podnieść swoje szanse na zrobienie kariery?
Dla młodych głów
Przygodę z dziennikarstwem można rozpocząć bardzo wcześnie, już w szkole np. korzystając z oferty szkół z klasami o profilach medialno-dziennikarskich lub działając w szkolnych gazetkach czy radiowęzłach. Doświadczenie to pozwala kształtować podstawowe umiejętności, takie jak: rzetelność, dokładność, otwartość, spostrzegawczość, komunikatywność itd., które zaprocentują
w przyszłej pracy. Młodzi ludzie mogą brać udział w lokalnych lub ogólnopolskich konkursach dziennikarskich. Poza nagrodami laureat doskonali swój warsztat oraz zdobywa cenne doświadczenie, które może pomóc w podjęciu pracy. W doskonaleniu warsztatu pomocna będzie także praca nad własnym blogiem lub stroną na Facebooku.
Studia? Tak!
Do wykonywania zawodu dziennikarza nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe. Z badań PressInstitute wynika, że blisko 1/3 dziennikarzy ukończyła właśnie dziennikarstwo. Studia te dają teoretyczne i praktyczne podstawy pracy oraz ogólną wiedzę o mediach. Jak wskazują badania PressIntitute spadek profesjonalizmu, słaby warsztat (75% badanych) oraz brak niezbędnej wiedzy (65% badanych) są według dziennikarzy głównymi zagrożeniami dla ich zawodu[1]. Dzięki studiom studenci uczą się tajników zawodu pod okiem profesjonalistów, z którymi tworzą własne portfolio będące mocnym argumentem dla przyszłego pracodawcy. Absolwenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk społecznych, a także prawa i ekonomii. W czasie studiów warto zaangażować się
w działalność rozgłośni i gazet akademickich. Wielu dziennikarzy właśnie tam stawia swoje pierwsze kroki, ucząc się fachu. Działalność w kołach naukowych i praca przy projektach są dodatkowym atutem przyszłych dziennikarzy. Przydatne umiejętności można zdobywać również na kursach, szkoleniach i warsztatach organizowanych przez uczelnie oraz jednostki prywatne.
Praktykuj
Najwięcej efektów przynosi korzystanie z oferty praktyk i staży dużych redakcji np. radiowych. Potencjalni dziennikarze mogą nauczyć się nie tylko poprawnego tworzenia materiałów, lecz także zarządzania czasem i pracy w zespole.
— Staże i praktyki są często weryfikacją wyobrażenia na temat zawodu dziennikarza, a także sposobem na sprawdzenie własnych kompetencji. Dajemy młodym ludziom szansę na naukę od najlepszych i liczymy, że dzięki temu wychowamy nowe pokolenie wspaniałych dziennikarzy.
W naszych stacjach każdy znajdzie interesującą dziedzinę, w której może się rozwijać – mówi Małgorzata Kozieł, Rzecznik Prasowy Eurozet.
Eurozet prowadzi rekrutacje na staże w stacjach radiowych, jak i działach internetowych. Oferowane staże są płatne, dostosowane do możliwości i umiejętności stażysty, a najlepsi mogą liczyć na dalszą współpracę z redakcjami. Dzięki wsparciu doświadczonych dziennikarzy nauka przynosi wymierne efekty, a większość stażystów otrzymuje wymarzoną pracę w zawodzie.
Chcesz być dziennikarzem? Wskazówki dla Ciebie
– szanuj swój czas i wykorzystuj każdą możliwość nauki
– korzystaj z ofert praktyk i staży najlepszych mediów
– zdobywaj doświadczenie w pracy w lokalnych lub szkolnych mediach
– pracuj nad poprawnością językową – język to narzędzie pracy dziennikarza
– rozwijaj swoje pasje i zainteresowania – będziesz w stanie opowiedzieć o czymś w ciekawy sposób
– sledź to, co dzieje się na świecie – ogólna wiedza zawsze przydaje się w pracy
– pisz, czytaj, słuchaj, mów – wyrabiaj w sobie nawyki prawdziwego dziennikarza
W drodze do kariery dziennikarza warto poświęcić czas na samodoskonalenie, pogłębianie wiedzy o świecie, kształtowanie umiejętności pisania i atrakcyjnego formułowania myśli. W dziennikarstwie, tak jak w innych zawodach, odpowiedzialne podejście ułatwia zdobywanie upragnionej pracy. Warto korzystać ze wszystkich okazji do budowania swoich mocnych stron i zdobywania doświadczenia.
źródło: newsrm.tv