Co może wywołać raka piersi?

Rak piersi – to słowo wywołuje lęk i obawy. Co roku w Polsce diagnozuje się około 18 000 nowych przypadków tego nowotworu. Niektóre czynniki ryzyka możemy w prosty sposób wyeliminować z naszego życia.

– W przypadku raka piersi znane czynniki ryzyka dotyczą zachowań prokreacyjnych, aktywności hormonalnej i z racji swojego charakteru są albo niemodyfikowalne albo bardzo trudno modyfikowalne. Istotnym czynnikiem ryzyka jest bezdzietność, późny wiek rodzenia pierwszego dziecka – mówi Tadeusz Pieńkowski, onkolog, dyrektor Medyczny w Radomskim Centrum Onkologii.

Nadwaga, unikanie wysiłku fizycznego, spożywanie alkoholu – to także czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi. Problemem jest też wczesne wykrywanie tego nowotworu. – Wczesne wykrywanie, czyli wykrywanie zmian, które nie są widoczne okiem i których nie można wyczuć ręką. Dotyczy to zmian, które mają kilka, kilkanaście milimetrów. Tu najlepszym narzędziem są badania przesiewowe. W Polsce dotyczą one kobiet powyżej 50 roku życia. To jest dobry pomysł i należy wszystkie panie, które są w tym wieku zachęcać do odwiedzania tych ośrodków przesiewowych – wyjaśnia Tadeusz Pieńkowski.

U kobiet po 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi oraz wydolność mammografii jest znacznie większa niż u osób o dwie trzy dekady młodszych.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *