Jeśli chleb to tylko polski!

Są takie hale sklepowe, w których tonami sprzedawane jest pieczywo sprowadzane z jakichś odległych krajów, mrożone, szprycowane chemicznymi ulepszaczami, spulchniaczami i sztucznie preparowane do podejrzanie pięknego, reklamowego wyglądu po odgrzaniu i lekkim przypieczeniu. Dalekim łukiem omijajmy takie odgrzewane mrożonki udające wartościowe pieczywo.

Sięgajmy za to po polskie, tradycyjne, zdrowe pieczywo z polskiej 35zgierzpiekarni, zrobione rękami polskich piekarzy, tradycyjnie wypiekających chleb i bez tej całej złowieszczej chemii.
Piekarnia rodziny Galochów, wypiekająca takie tradycyjne pieczywo od 1946 roku, jest dobrze znana w Zgierzu. Przyjeżdżają do tego sklepu przy ul. Piłsudskiego 60a klienci z całego miasta, także z okolicznych gmin, a wielu nawet z odległych dzielnic Łodzi.

Bo ten chleb nie jest reklamowo nadmuchany jak w wielkich sklepach i wiadomo, że to chleb na naturalnym zakwasie, bez konserwantów, bez tej całej chemii.

Piekarnia Galochów to firma wielopokoleniowa, wypiekająca pieczywo nieprzerwanie według tych samych, dawnych, przez pokolenia sprawdzonych receptur.Przetrwała dziesięciolecia w trudnych, opresyjnych warunkach komuny, gdy urzędnicy systemu
na różne sposoby utrudniali życie, ograniczali działalność piekarni, aby programowo zwalczać prywatny biznes, nieznośny w ówczesnych warunkach gospodarki urzędniczo-nakazowo-rozdzielczej. A rodzina Galochów trwała w oporze przeciw tym zakusom urzędów i z uporem wypiekała i nadal wypieka takie chleby, bułki, ciasta i drożdżówki, że znane są w całej okolicy i w Łodzi. Zawsze świeże i pachnące, często w sprzedaży jeszcze gorące po wyjęciu z pieca.

biznes-portalpolski

To piekarnia z tradycjami, przechodzi z ojca na syna. – Dajemy naszym klientom codziennie świeże i smaczne pieczywo – mówi Marcin Galoch. – Zaopatrujemy przedszkola, szkoły, sklepy wielobranżowe, a także małe i większe sklepy i sklepiki osiedlowe. A także pojedynczych klientów, którzy już coraz częściej dopytują się o możliwość kupowania na zamówienie telefoniczne lub internetowe.

Dlatego od niedawna Piekarnia rodziny Galochów dostarcza zakupy do domów i miejsc pracy klientów z wykorzystaniem serwisu www.WDomowychCenach.pl w działach dla Zgierza i Łodzi. Już 17macoraz więcej klientów zamawia takie dostarczanie zakupów ze sklepu spożywczego, nie tylko pieczywa, ale wszystkich zakupów spożywczych potrzebnych w gospodarstwach domowych. Asortyment jest stale zwiększany.

– Szczególnie chętnie klienci zamawiają większe zakupy tygodniowe, bo chleb wypiekany w tradycyjny sposób zachowuje świeżość przez kilka dni – dodaje Justyna Górniak, specjalistka serwisu. – A pozostałe produkty dostarczane są w cenach zwykłych, bez jakichś pułapek i sztuczek marketingowych.

Zamówienia można zgłaszać telefonicznie na nr 508 341 067 lub w systemie www.WDomowychCenach.pl albo po prostu mailowo zgierz[@]wdomowychcenach.pl , ustalając termin i przedział czasowy dostarczenia zakupów. Usługa dostarczania zakupów jest bezpłatna, a ceny są niskie, bez obaw można zamawiać zakupy codzienne i tygodniowe. Klienci cenią sobie tę możliwość uzgodnienia terminu i godziny dostarczenia zakupów. Często w mailach wysyłanych w nocy, po dniu pracy i po wieczornej krzątaninie domowej klienci zamawiają zakupy na następny dzień lub planują zakupy tygodniowe pod koniec każdego tygodnia.
Źródło: portalpolski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *