Zanim zaczniesz budować swój wymarzony dom

Przygotujmy się, że budowa domu może potrwać kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, zezwoleń i oczywiście wykonawców.

Od czego zacząć budowę swojej nieruchomości?
– wyznaczenia przez geodetę granicy działki

– zezwolenia wydanego przez urząd gminy na budowę.

– pozwolenie na budowę, daje możliwość starania się o doprowadzenie do działki wody i energii elektrycznej

– odwiedzenia powiatowego inspektoratu budowlanego

– zatrudnienia kierownika budowy

Granice działki – już przy zakupie powinna mieć wyznaczone prace-budowa-dompunkty geodezyjne betonowymi słupkami. Jeśli ich nie ma to musimy je wyznaczyć na swój koszt.
Granice budynku – tym zajmuje się geodeta, na podstawie planu dołączonego do pozwolenia na budowę. Możemy prowizorycznie zaznaczyć teren domu taśmą i słupkami drewnianymi, co ułatwi zaplanowanie ogrodu, garażu itp.
Energia elektryczna – zgodę na instalację przyłącza energetycznego wydaje zakład energetyczny, który z reguły się nie spieszy. Może to trwać nawet 2 lata. Przyłącze budowlane to prowizoryczne doprowadzenie prądu z najbliższego słupa energetycznego do działki. Jest on droższy trzykrotnie od tego ze zwykłego przyłącza. Musimy ponadto ponosić koszt opłaty stałej.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup agregatu prądotwórczego. Za jego pomocą nie tylko zbudujemy, ale wykończymy cały dom. Powinniśmy wystąpić o takie przyłącze, gdyż później możemy  wykorzystać do zasilenia gotowego domu. To może być przyłącze kablowe.
Woda – dobrze jak w pobliżu działki będzie sieć wodociągowa. W przeciwnym wypadku musimy wybudować studnię lub dostarczać wodę beczkowozem.
Ogrodzenie działki – musimy zabezpieczyć teren budowy choćby siatką. Jeśli nasza działka jest duża, wystarczy ogrodzić obszar, gdzie jest budowa. Nie możemy utrudniać dostaw materiałów budowlanych i sprzętu.
Ogrodzenie budowy– dodatkowe ogrodzenie stawiamy na swoim terenie zaraz po wyznaczeniu terenu pod budowę domu. Wejście na sąsiadującą działkę może mieć miejsce tylko za zgodą właściciela. Lepiej dojść do porozumienia z sąsiadem i postawić ogrodzenie na granicy posesji.
Wyrównywanie terenu – od tego powinniśmy zacząć, żeby się lepiej poruszać po budowie. Wszelkie wykopy musimy zasypać. Ziemię, która nam pozostanie po wyrównaniu terenu musimy wywieźć na inny plac budowy
Sprawdźmy nośność gruntu – szczególnie, gdy jest silnie nawodniony po ulewach czy wiosennych roztopach. To nie będzie trudne, gdyż wjeżdżając samochodem osobowym na teren budowy zobaczymy czy koła samochodu zostawią głębokie koleiny. Musimy wówczas utwardzić teren, żeby ciężki sprzęt wjeżdżający na budowę będzie miał problem z dojazdem.
Fundamenty – musimy przykryć specjalną folią izolacyjną, żeby zabezpieczyć przed wilgocią.
Miejsce na składowanie materiałów – nie możemy gromadzić wszystkich materiałów. Dostarczajmy je stopniowo, by nie utrudniały pracy wykonawcom. Warto postawić kontener lub barak na narzędzia i materiały.
Materiały sypkie. Piasek i żwir składuje się na oczyszczonym z roślinności podłożu, blisko betoniarki.
Cegły, bloczki i pustaki. Przywozi się najczęściej na paletach i rozładowuje dźwigiem samochodowym. Na małych działkach materiały te najlepiej układać wzdłuż ogrodzenia, aby nie trzeba było wjeżdżać wielkim samochodem na teren budowy.

Kiedy dom będzie już przykryty dachem, część cenniejszych materiałów, takich jak okna, drzwi i elementy instalacji, można magazynować wewnątrz.
Jeśli działka jest mała, konieczne może się okazać czasowe składowanie materiałów na obcym terenie. Trzeba wtedy uzyskać zgodę na czasowe użyczenie terenu: na składowanie na ulicy – od gminy, na działce sąsiada – od jej właściciela.
Toaleta i śmietnik
Na każdej budowie musi być toaleta dla pracowników. Najwygodniejbudowa-dom wypożyczyć toaletę przenośnią. Usługa obejmuje dostawę, ustawienie i przygotowanie do eksploatacji toalety oraz regularny serwis (opróżnienie zbiornika i mycie kabiny). Na budowie trzeba też wyznaczyć miejsce do składowania śmieci. Czasami lokalne przepisy wymagają zawarcia umowy z profesjonalną firmą wywozową.
Zaplecze socjalne
Jeśli robotnicy nie opuszczają po pracy placu budowy, powinno się zapewnić im zaplecze socjalne. Warto wynająć barakowóz lub kontener.
Drzewa na działce
Mogą przeszkadzać w prowadzeniu robót i zagospodarowaniu placu budowy, a niekiedy nawet uniemożliwiać postawienie domu zgodnie z planem. Powinniśmy w takim przypadku wystąpić do nadleśnictwa lub urzędu gminy o zezwolenie na wycięcie tych drzew. Wycinka bez takiego zezwolenia może drogo kosztować.

Bardzo ważne. Do budowy naszego domu zatrudnijmy sprawdzoną ekipę. Zaoszczędzimy czas, pieniądze i zdrowie.
AM

One Comment

  1. Tomek

    Zanim zaczniesz budować dom, znajdź jakieś dobre materiały z których zbudujesz ten dom 🙂
    Ja wybrałem msm i dom jest w świetnej formie, zero problemów, firma genialna – polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *