News will be here

Najważniejsze produkty i technologie Dysona

Dyson z siedzibą w Malmesbury w Wielkiej Brytanii jest firmą rodzinną, która zatrudnia ponad 7000 pracowników na całym świecie. Jedna trzecia pracowników to inżynierowie i naukowcy, ale firma planuje podwojenie tej liczby do roku 2020.

Firma Dyson nawiązała współpracę z 40 uczelniami przy opracowywaniu technologii na wczesnym etapie rozwoju, w tym z laboratorium robotyki Imperial College London oraz z Katedrą Mechaniki Płynów Uniwersytetu Cambridge. Ponadto przeznaczyła 1 mld funtów na długofalowy program opracowania nowej technologii baterii oraz nabyła Sakti3 z siedzibą w Michigan – start-up zajmujący się bateriami z elektrolitem w stanie stałym. Celem tego przedsięwzięcia jest rozwiązanie problemu z przechowywaniem energii, który jest jedną z głównych przeszkód technologicznych współczesnego świata.

W 2016 r. firma Dyson osiągnie obroty w wysokości przekraczającej 3 mld dolarów i sprzeda 13 mln produktów na całym świecie, co będzie stanowić wzrost o ponad 25% w skali roku. Do 2020 r. planuje zwiększyć poziom zatrudnienia do ponad 12 tys. pracowników. Według prognoz obroty firmy wzrosną do ponad 7 mld dolarów przy sprzedaży 25 mln sztuk urządzeń.

Firma Dyson sprzedaje ponad 90% produktów poza granicami Wielkiej Brytanii. Największymi rynkami firmy są Stany Zjednoczone oraz Japonia, natomiast sprzedaż jej urządzeń rośnie najszybciej w Azji – w Chinach aż o 500%. Według koncernu GfK, który zajmuje się badaniami rynku, Dyson jest jedną z najszybciej rozwijających się firm europejskich. W 2017 r. planuje wejście na nowe rynki, w tym Indii i Brazylii.

Max Conze
Max jest dyrektorem generalnym w firmie Dyson od listopada 2011 r. W tym czasie przychody firmy wzrosły ponad dwukrotnie, inwestycje w technologie – trzykrotnie, a gama oferowanych urządzeń poszerzyła się o bezprzewodowe odkurzacze V8, oczyszczacz powietrza Pure Cool™ Link, robot sprzątający Dyson 360 Eye oraz suszarkę do włosów Dyson Supersonic™, która została uznana przez magazyn Vogue za produkt rewolucyjny.

Firma Dyson umacnia swoją pozycję w różnych częściach świata, m.in. w Chinach, Korei Płd. oraz na Bliskim Wschodzie. Służy temu także otwarcie kampusu technologicznego w Malmesbury i centrum technologicznego w Singapurze. Max podziela zamiłowanie Jamesa do rozwiązywania problemów, które inni ignorują, dzięki inwestowaniu w nowe technologie i utalentowanych absolwentów wyższych uczelni.

Wcześniej Max był prezesem Dyson America, a przed rozpoczęciem współpracy z firmą Dyson, pracował przez 17 lat dla Procter and Gamble na trzech kontynentach. Przez krótki okres był skoczkiem spadochronowym w niemieckiej armii. Max mieszka z żoną i nastoletnimi córkami niedaleko Bath, w domu pełnym prototypów firmy Dyson.

Badania i rozwój
Zakres zainteresowań firmy Dyson jest szeroki i obejmuje m.in. sztuczną inteligencję, samouczenie się maszyn, sprzęt i oprogramowanie, robotykę, dynamikę płynów, systemy wizji, ogniwa baterii, superkondensatory i akustykę.
Dyson przeznacza 5 mln funtów tygodniowo na badania i rozwój. Jest także największym inwestorem brytyjskim w robotykę. Po otwarciu centrum technologicznego w Singapurze Dyson planuje otwarcie kolejnych ośrodków badawczo-rozwojowych w innych krajach, co umożliwi integrację sprzętu z oprogramowaniem i tworzenie inteligentnych maszyn przyszłości.

Kampus badawczo-rozwojowy firmy Dyson w Malmesbury zajmuje powierzchnię ponad 22 ha. Znajduje się w nim 129 nowoczesnych laboratoriów, w których inżynierowe pracują nad 200 projektami technologicznymi. W nowej kantynie, gdzie pod sufitem zawieszono odrzutowiec Lightning firmy English Electric, potrawy dla 2500 pracowników z 34 krajów są przygotowywane pod okiem szefa kuchni wyróżnionego przez Michelina.

Najważniejsze produkty i technologie
Silnik cyfrowy Dysona. Nad stworzeniem opatentowanych przez firmę Dyson wysokoobrotowych silników cyfrowych (Dyson Digital Motors, DDM) pracowało 200 inżynierów-specjalistów. Te najszybsze i jednocześnie najmniejsze silniki na świecie są produkowane na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych firmy Dyson w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w West Park, w Singapurze.

Suszarka do włosów Dyson Supersonic. Poznanie właściwości włosów i słabych stron istniejących suszarek zajęło firmie pięć lat i kosztowało 50 mln funtów. Tak powstała suszarka, która jest cicha, lekka, inteligentna i szybko działa. Podobnie jak inne rewolucyjne technologie firmy, technologia silnika Dyson jest kluczem do doskonałej wydajności. Silnik V9 DDM jest prawie osiem razy szybszy, a przy tym jest o połowę lżejszy od tradycyjnych silników stosowanych w suszarkach do włosów.

Robot Dyson 360 Eye. Pierwszy autonomiczny odkurzacz z wyjątkową 360-stopniową kamerą panoramiczną, dzięki której poznaje i mapuje otoczenie oraz wie, gdzie jest, gdzie już był i dokąd ma się udać. Urządzenie współpracuje z aplikacją Dyson Link, która umożliwia użytkownikowi między innymi sterowanie odkurzaczem, zaplanowanie sposobu i czasu odkurzania, analizę mapy pracy urządzenia oraz dostęp do instrukcji rozwiązywania problemów. Technologia silnika firmy Dyson sprawia, że jest to najbardziej wydajny samodzielny odkurzacz na rynku.

Wentylator i oczyszczacz powietrza Dyson Hot + Cool Link. To jedyny produkt firmy Dyson, który łączy funkcje oczyszczacza powietrza oraz wentylatora chłodzącego i grzejącego. Został zaprojektowany do pracy w każdych warunkach: zimą szybko i równomiernie ogrzewa pomieszczenie, zaś latem zapewnia efektywne chłodzenie, a przy tym inteligentnie oczyszcza powietrze przez cały rok. Urządzenie automatycznie usuwa wykryte w domu zanieczyszczenia i przekazuje aplikacji Dyson Link dane o jakości powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Bezprzewodowy odkurzacz Dyson V8. Najnowszy odkurzacz firmy Dyson jest zasilany przez wydajny silnik, który gwarantuje największą na rynku siłę ssania. Wysoce wydajne baterie niklowo-kobaltowo-aluminiowe umożliwiają odkurzenie całego domu bez uciążliwego kabla. Urządzenie to wprowadza nowe podejście do sposobu sprzątania.

Suszarki do rąk Dyson Airblade. Najbardziej higieniczne na rynku suszarki do rąk, które zdobyły certyfikat NSF P335. Wykorzystują one płaskie strumienie powietrza osiągające prędkość ponad 675 km/h, które usuwają wodę z dłoni tak dokładnie, jak wycieraczka samochodowa, susząc je szybko i higienicznie w zaledwie 12-14 sekund.

Oświetlenie Jake Dyson. W 2015 r. firma Dyson zakupiła prawa do produkcji lamp CSYS™ i lamp podwieszanych Cu-Beam™ zaprojektowanych przez syna Jamesa Dysona – Jake’a, w których zastosowano przełomową technologię rurek odprowadzających ciepło. Rozwiązuje ona problem przegrzewania się i zmniejszenia wydajności diod LED.

Instytut Technologii Dysona (Dyson Institute of Technology)
Firma Dyson zainwestuje 15 mln funtów w następnych pięciu latach w rozwój Instytutu, aby rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanych inżynierów w Wielkiej Brytanii. Instytut zacznie działać we wrześniu 2017 r. i będzie oferować programy studiów inżynierskich pierwszego stopnia oraz zatrudnienie w kampusie badawczo-rozwojowym firmy w Wiltshire. Nauka w Instytucie będzie alternatywą dla tradycyjnego programu studiów technicznych. Studenci opuszczą mury uczelni bez konieczności zaciągania kredytu, gdyż będą otrzymywać wynagrodzenie w trakcie nauki. Jednocześnie będą mogli liczyć na pensję absolwenta w pełnej wysokości po zakończeniu czteroletniego programu studiów.

Fundacja Jamesa Dysona (James Dyson Foundation)
Misją założonej w 2002 r. Fundacji jest promowanie rozwoju wzornictwa, technologii i inżynierii na całym świecie. Dotychczas Fundacja Jamesa Dysona przeznaczyła 60 mln funtów na cele charytatywne, w tym 12 mln funtów na Imperial College London celem utworzenia szkoły dla projektantów przemysłowych (The Dyson School of Design Engineering).

Fundacja co roku przyznaje międzynarodową Nagrodę im. Jamesa Dysona za projekty i wzornictwo przemysłowe. Głównym celem przyznawanych nagród jest docenianie kolejnych pokoleń projektantów oraz ich zachęcanie i inspirowanie do kreatywnego działania. Zadaniem zgłaszających pomysły jest zaprojektowanie czegoś, co rozwiąże jakiś problem, a nagrodę mogą zdobyć studenci kierunków takich jak projektowanie wyrobów przemysłowych i projektowanie przemysłowe oraz innych kierunków technicznych. Poszukujemy projektantów, którzy myślą nieszablonowo i tworzą lepiej działające produkty. Zwycięzca otrzymuje 30 tys. funtów na dalszy rozwój swojego projektu.
Mateusz Ćwiek Michael Bridge Communication

One Comment

  1. […] Suszarka do włosów Dyson Supersonic – cicha, lekka, inteligentna i szybko działa. Podobnie jak inne rewolucyjne technologie firmy, technologia silnika Dyson jest kluczem do doskonałej wydajności. Silnik V9 DDM jest prawie osiem razy szybszy, a przy tym jest o połowę lżejszy od tradycyjnych silników stosowanych w suszarkach do włosów. Robot Dyson 360 Eye – pierwszy autonomiczny odkurzacz z wyjątkową 360-stopniową kamerą panoramiczną, dzięki której poznaje i mapuje otoczenie oraz wie, gdzie jest, gdzie już był i dokąd ma się udać. Urządzenie współpracuje z aplikacją Dyson Link, która umożliwia użytkownikowi między innymi sterowanie odkurzaczem, zaplanowanie sposobu i czasu odkurzania, analizę mapy pracy urządzenia oraz dostęp do instrukcji rozwiązywania problemów. Technologia silnika firmy Dyson sprawia, że jest to najbardziej wydajny samodzielny odkurzacz na rynku. Wentylator i oczyszczacz powietrza Dyson Hot + Cool Link – to jedyny produkt firmy Dyson, który łączy funkcje oczyszczacza powietrza oraz wentylatora chłodzącego i grzejącego. Został zaprojektowany do pracy w każdych warunkach: zimą szybko i równomiernie ogrzewa pomieszczenie, zaś latem zapewnia efektywne chłodzenie, a przy tym inteligentnie oczyszcza powietrze przez cały rok. Urządzenie automatycznie usuwa wykryte w domu zanieczyszczenia i przekazuje aplikacji Dyson Link dane o jakości powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz. Bezprzewodowy odkurzacz Dyson V8 – najnowszy odkurzacz firmy Dyson jest zasilany przez wydajny silnik, który gwarantuje największą na rynku siłę ssania. Wysoce wydajne baterie niklowo-kobaltowo-aluminiowe umożliwiają odkurzenie całego domu bez uciążliwego kabla. Urządzenie to wprowadza nowe podejście do sposobu sprzątania. Suszarki do rąk Dyson Airblade – najbardziej higieniczne na rynku suszarki do rąk, które zdobyły certyfikat NSF P335. Wykorzystują one płaskie strumienie powietrza osiągające prędkość ponad 675 km/h, które usuwają wodę z dłoni tak dokładnie, jak wycieraczka samochodowa, susząc je szybko i higienicznie w zaledwie 12-14 sekund. Oświetlenie Jake Dyson – w 2015 r. firma Dyson zakupiła prawa do produkcji lamp CSYS™ i lamp podwieszanych Cu-Beam™ zaprojektowanych przez syna Jamesa Dysona – Jake’a, w których zastosowano przełomową technologię rurek odprowadzających ciepło. Rozwiązuje ona problem przegrzewania się i zmniejszenia wydajności diod LED. więcej na www. bezale.pl […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *