Jak oświetlić pomieszczenie?

Belgom nie można zarzucić braku poczucia humoru, bowiem firmę produkującą oświetlenie nazwali: „ciemność”. Odkąd w 2000 r. blisko Brugii powstała marka Dark, producent nie przestaje zaskakiwać. Belgowie nie boją się niebanalnych i odważnych pomysłów.  

Marka Dark założona została przez Marnicka Smessaerta. Od początku firma proponuje oświetlenie odznaczające się nonkonformistycznym i nowoczesnym designem. Dzięki pasji i zaangażowaniu współpracujących z Dark designerów kolekcje lamp, oświetlenia podsufitowego, lamp stojących, kinkietów czy abażurów łączą w sobie wysokie walory funkcjonalne z niebanalnymi formami. Do Polski oświetlenie Darka zawitało dzięki BM Housing.

Jednym z flagowych projektów firmy pozostaje The Baby Bubble – stworzony przez Alexa de Witte’a szklany kinkiet przypominający efemeryczną mydlaną bańkę. Lekka forma projektu to efekt fascynacji projektanta możliwościami jakie daje rzemieślnicze wytwarzanie szkła – każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Na przeciwległym biegunie jest drewniana lampa Saturnuz autorstwa Jacoba de Baan – geometryczna
i zdyscyplinowana forma, której kształt zainspirowany został szóstą planetą Układu Słonecznego.

Projektanci współpracujący z Dark śmiało eksperymentują z formami, ale również w udany sposób łączą najprzeróżniejsze materiały, często takie, które nie kojarzą się tradycyjnie z oświetleniem. Portugalski architekt, Miguel Arruda stworzył całą kolekcję, w której główną rolę odgrywa korek. Linia Captain Cork to kilka modeli wiszących lamp o miękkich liniach i naturalnej, ciepłej barwie.

Nieoczywiste i świeże modele Dark to dowód na kreatywność jej twórców. Kilkadziesiąt modeli belgijskiej firmy sprawdzi się jako ozdoba wnętrz mieszkań czy domów, ale bez wątpienia swoją oryginalnością przełamią aranżację wnętrza komercyjne – hoteli, pensjonatów, biur i restauracji. W Polsce oświetlenie marki Darka znaleźć można w BM Housing.
Jarosław Kril

One Comment

  1. […] Nieoczywiste i świeże modele Dark to dowód na kreatywność jej twórców. Kilkadziesiąt modeli belgijskiej firmy sprawdzi się jako ozdoba wnętrz mieszkań czy domów, ale bez wątpienia swoją oryginalnością przełamią aranżację wnętrza komercyjne – hoteli, pensjonatów, biur i restauracji. W Polsce oświetlenie marki Darka znaleźć można w BM Housing. http://www.bezale.pl […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *