Polskie pieczywo nie tuczy, ale dodaje energii

Jesienią organizm narażony jest na infekcje i musisz go wzmocnić poprzez dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych. Nie tylko zyskasz więcej energii, ale zrzucisz zbędne kilogramy. Czy jedząc pieczywo możesz być fit? Nie mamy na myśli pieczywa mrożonego z marketów.
Pieczywo daje energię
Pieczywo pokrywa 45 proc. naszego dziennego zapotrzebowania na węglowodany, które Twój organizm wykorzystuje na takie procesy jak oddychanie, sen, pracę mózgu i mięśni. Chleb zawiera węglowodany złożone, które są wolno trawione i stopniowo uwalniają energię do organizmu. Co to oznacza? Uwzględnienie w diecie chleba z mąki pełnoziarnistej i na zakwasie zmniejsza uczucie głodu i potrzebę podjadania przekąsek, które zgubnie wpływają na Twoją dietę. Jeśli wybierzesz na śniadanie chleb pełnoziarnisty, dostarczysz również do organizmu sporą dawkę błonnika, który poprawia pracę jelit i ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Pieczywo nie tuczy
Wbrew obiegowym opiniom i modom, nie powinnaś wykluczać pieczywa ze swojej diety, ponieważ produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste są podstawą piramidy żywieniowej człowieka. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy ważne abyś zadbała o rozsądną ilość spożywanego pieczywa i zwróciła uwagę na to z czym je jesz. Zamiast masła wystarczy użyć pasty z roślin strączkowych, a kaloryczne sery zastąpić chudym nabiałem. Nie musisz całkowicie wykluczać pieczywa z diety, wystarczy abyś zachowała umiar i rozsądek.

Pieczywo jest ubogie w tłuszcze
Tradycyjny chleb zawiera jedynie od 1 do 1,8 g tłuszczu w 100 g produktu. Wyjątek stanowi pieczywo, do którego zostały dodane dodatki tj. siemię lniane, czy oliwki. Pomimo, że chleb jest ubogi w tłuszcz to przeważają w nim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki nim pieczywo nie obciąża przewodu pokarmowego i nie zalega w żołądku.

Pieczywo pomaga budować mięśnie
Codzienne jedzenie pieczywa zaspokaja 20 – 25 proc. dziennego zapotrzebowania na budulec tkanki mięśniowej, czyli białko. Najbardziej odżywcze białka znajdziemy w pieczywie owsianym, nieco mniej w jęczmiennym i żytnim, a najmniej w kukurydzianym i pszennym. Białko zbóż ma niższą wartość biologiczną z uwagi na małą zawartość aminokwasu – lizyny, co ogranicza jego przyswajalność. Można ją zwiększyć poprzez dodanie do pieczywa naturalnych surowców np. jaj, mleka, serwatki, maślanki, twarogu, a także nasion roślin strączkowych i ich przetworów np. mąki grochowej.

Jedzenie chleba sprzyja produkcji hormonu szczęścia
Kiedy przechodzisz na dietę, często stajesz się podenerwowana, rozdrażniona, łatwo irytujesz się. Nic dziwnego, rezygnujesz ze swoich ulubionych przysmaków i rozpoczynasz walkę ze swoimi dotychczasowymi nawykami. Jak tego uniknąć? Spożywanie pieczywa i zawartych w nim węglowodanów sprzyja produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Codzienna dawka pieczywa sprawi, że unikniesz wahań nastroju i zyskasz pozytywną energię i motywację do dalszej walki z kilogramami.
Nie powinnaś obawiać się tradycyjnego chleba w swojej diecie. Jeśli będziesz jadła jedną czy dwie kromki do śniadania, to z pewnością nie przytyjesz. Pamiętaj, że wartościowe pieczywo dostarczy Ci najwięcej składników odżywczych zwłaszcza jesienią, kiedy najbardziej tego potrzebujesz. Zadbaj o różnorodność pieczywa i zacznij przywiązywać uwagę do tego z czym je jesz.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *