Jak przygotować ściany do malowania?

Odpowiedni efekt zależy od odpowiednio przygotowanego podłoża. To jest najtrudniejsza praca, ale idealne ściany to podstawa przed malowaniem.  Nie mówimy tutaj o nowym mieszkaniu od developera, ale takim, które musimy właśnie wyremontować.
Od czego zaczynamy?
Od zabezpieczenia: powierzchni podłogi, okna i drzwi. Do tego celu musimy zaopatrzyć się w odpowiednią folię i taśmę. Jeśli tego nie zrobimy to możemy mieć problem z usunięciem zabrudzeń po malowaniu.

Przystępujemy do remontu.
malowanie-remontNajpierw nakładamy gładź i grunt. Czasami wystarczy preparat gruntujący. W powierzchniach mocno zabrudzonych podłoże wymaga szczegółowego sprawdzenia. Jeśli zauważymy nietypowe zabrudzenia, to może się okazać, że mamy do czynienia z pleśnią. Do zlikwidowania tłustych plam, powinniśmy użyć specjalnego mydła malarskiego lub szarego (biały jeleń), którym po rozpuszczeniu w wodzie myjemy ścianę, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Jeśli ściana nie będzie wymagała wygładzenia, możemy nałożyć farbę.Do zwalczenia korozji mikrobiologicznej powinniśmy użyć preparatu grzybobójczego na bazie chloru. Zanim kupimy dobrze sprawdźmy produkt, bo może się okazać, że po nałożeniu ponownie pojawią się plamy.

Jak wygładzić ścianę
Po oczyszczeniu brudu sprawdźmy czy ściany są równe (bez ubytków itp) Jeśli zajdzie potrzeba to musimy podjąć się tego zadania. Do wygładzenia ścian używamy szpachelki lub szlifierki. Bez odpowiednich narzędzi nie zabierajmy się do remontu. Wszystkie szczeliny (nawet niewielkie) musimy zaszpachlować.  Pacą nakładamy masę szpachlową (warstwami). Czekamy aż wyschnie i szlifujemy tak długo, aż będzie równa. Potrzebujemy także papieru ściernego, aby wygładzić te miejsca do których nie możemy dotrzeć za szlifierką. Kupując gładź szpachlową zwróćmy uwagę, żeby zawierała włókna strukturalne, by ściany „oddychały” i nie pojawiły się  pęknięcia w miejscu łączenia ich z płytami gipsowo-kartonowymi. Teraz przystępujemy do gruntowania.

Jak gruntować?
Najlepszym materiałem do gruntowania jest uniwersalny grunt, który sprawi, że farba będzie nie tylko wydajna, ale i przyczepna do ściany. Stworzy powłokę, dzięki czemu wzmocni przyczepność następnych nakładanych wyrobów i powierzchnia będzie mniej nasiąkać. Możemy jeszcze bardziej uodpornić ściany na zarysowania oraz uzupełnić mikroszczeliny. W tym celu musimy zakupić grunt głęboko penetrujący. W ofercie sklepów są preparaty w postaci koncentratów, które przed użyciem rozrabiamy z wodą. Do gruntowania używamy pędzla lub wałka. Dla pewności połóżmy podwójną warstwę.
Po takich zabiegach możemy przystąpić do malowania.

Od czego zacząć malowanie?
Najpierw musimy sprawdzić czy ściana jest sucha. Warto odczekać dzień lub dwa, żeby dobrze przeschła. Do malowania najlepiej farba-malowanieużywać wałka, gdyż pędzlem trudniej się maluje. Przed zakupem  farby musimy dobrze wymierzyć powierzchnię pomieszczenia, żeby nie zabrakło w trakcie pracy. Warto kupić pół litra więcej na wypadek jakiegoś zarysowania w przyszłości. Możemy ją spokojnie przetrzymać w dobrze zamkniętym pojemniku (puszce).
Sufit musimy także zabezpieczyć specjalną taśmą. Będziemy mieli pewność, że nie zabrudzimy.
Jeśli chcemy umieścić kolorowe paski na ścianach itp. elementy, to potrzebujemy poziomicy, żeby równo przykleić.
SK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *