Gdzie szukać wiarygodnych informacji o diecie?

Większość matek uważa, że informacje na temat żywienia dziecka znajduje w prasie i Internecie (na blogach). W związku ze zmieniającym się stylem życia, nowoczesne kanały informacji stają się coraz popularniejszym źródłem wiedzy. Należy jednak być ostrożnym korzystając z porad dostępnych w mediach, gdyż bardzo często pojawiają się sprzeczne ze sobą treści. Warto zatem wiedzieć jakich informacji szukać i gdzie.

Prawidłowe żywienie ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, społeczeństwo jest coraz bardziej tego świadome, dlatego częściej poszukuje informacji na temat zbilansowanej diety i jej komponentów, czego dowodzi fakt, że58% badanych matek twierdzi, że informacje na temat żywienia dziecka są łatwo dostępne w mediach w tym w Internecie, na blogach oraz w prasie . Jednocześnie tylko 8% spośród badanych matek stwierdziło, że otrzymuje informacje na temat żywienia dziecka od lekarzy . Nie dziwi zatem sytuacja, że ponad połowa mam sama poszukuje istotnych dla nich informacji.

Często to właśnie one odpowiadają za wybory żywieniowe oraz jadłospis całej rodziny.Wyniki badania wskazują, iż duża część populacji matek bazuje na wiedzy zaczerpniętej z mediów. Jednak nie wszystkie wiadomości, które znajdujemy w mediach są potwierdzone i rzetelne. Do jednych z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji, z których każdy może czerpać wiedzę o prawidłowym żywieniu, należą podstawowe podręczniki oraz publikacje i materiały edukacyjne, w tym także źródła internetowe, które zawierają treści bazujące na dowodach naukowych, zaleceniach i wypowiedziach ekspertów i uznanych instytucji z dziedziny żywienia – tłumaczy prof. dr hab. Krystyna Gutkowska – Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Praktyczne informacje o zbilansowanym żywieniu dla każdego
Medium pomocnym w uzyskaniu rzetelnych informacji na temat zbilansowanego żywienia może być nowa strona 5porcji.pl, która została utworzona przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), właśnie z myślą o edukacji na temat istotnej roli warzyw i owoców, oraz ich przetworów w tym soków w codziennej diecie, a także kształtowaniu prawidłowych postaw żywieniowych.– Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) bardzo aktywnie działa na rzecz budowania świadomości na temat korzyści zdrowotnych płynących ze zbilansowanej diety.

Obserwując współczesne tendencje poszukiwania informacji oraz widząc rosnącą siłę Internetu, stworzyliśmy stronę internetową: www.5porcji.pl, na której poruszane są tematy związane właśnie ze zbilansowaną dietą oraz jej podstawą, którą tworzą warzywa i owoce.Użytkownicy znajdą również informacje dotyczące witamin i składników mineralnych zawartych w warzywach i owocach, definicję porcji, w tym soku, który może stanowić wartościowe uzupełnienie spożycia produktów z tej grupy, oraz wiele innych warzywno-owocowo i sokowych ciekawostek.Informacje prezentowane na stronie, zostały stworzone na bazie materiałów opracowanych we współpracy ze specjalistami do spraw żywienia tworzonymi w ramach edukacyjnego programu 5 porcji warzyw, owoców lub soku np.: Instytutu Żywności i Żywienia czy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – dodaje Barbara Groele Sekretarz Generalna KUPS.
Anna Zawistowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *