Jak zaliczyć matematykę na maturze?

Egzaminy maturalne rozpoczynają się 4 maja. Absolwenci będą zdawać obowiązkowo dwa egzaminy ustne i ‎cztery pisemne. Zaraz po majówce czeka ich sprawdzenie wiadomości języka polskiego, a już 7 maja z matematyki. Niestety najwięcej problemów sprawia uczniom właśnie matematyka. Jak uzyskać wyższy wynik z tego przedmiotu?

Wielu maturzystów podchodzi do egzaminu z matematyki jako konieczność i zadowoli się minimalną liczbę punktów. Pozytywny wynik gwarantuje uzyskanie z całego egzaminu co najmniej 30 proc., czyli ok. 15 punktów. Niestety czasu na naukę zostało już niewiele, trudno więc powtórzyć cały wymagany materiał w kilka dni. Jak więc wykorzystać ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości? Nauczycielka radzi, aby skupić się przede wszystkim na rozwiązywaniu arkuszy maturalnych z wykorzystaniem zestawu wzorów matematycznych, sporządzonym przez CKE.

Dzięki rozwiązywaniu przykładowych arkuszy zweryfikujemy luki w wiedzy oraz przekonamy się, które z działów warto sobie przypomnieć i powtórzyć jeszcze raz. Ponadto, możemy oswoić się ze specyficzną formułą zadań. W ostatnich tygodniach warto również skrupulatnie zapoznać się z zestawem wzorów matematycznych, z którego uczniowie będę mogli korzystać podczas egzaminu. Są one dodatkową pomocą dla maturzystów, ale tylko pod warunkiem, że będą wiedzieli jak znaleźć w nich potrzebne informacje. Jednocześnie z moich obserwacji wynika również, że w ostatnich dniach niezwykle ważne jest rozwiązywanie testów w całości, bez zbędnych przerw. Zwracam na to uwagę, ponieważ wielu nastolatków ma problemy z koncentracją – mówi Marta Więcławska, nauczycielka.

Na co zwrócić uwagę na egzaminie maturalnym z matematyki
Kompleksowe przygotowanie do egzaminu to niewątpliwie klucz do sukcesu, jednocześnie warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc podczas rozwiązywania matematycznych zadań. Oto pięć rad przygotowanych przez nauczycielkę MathRiders specjalnie dla maturzystów:

Przeczytaj cały egzamin. Rozwiązywanie zadań warto rozpocząć od zapoznania się z całością arkusza. Przeanalizowanie treści pozwoli ocenić, z jakimi działami matematyki mamy do czynienia i jaka jest skala ich trudności. Być może na końcu znajdują się najłatwiejsze zadania, a jeśli skupimy się jedynie na pierwszych obliczeniach możemy ich nawet nie przeczytać.

Nie bój się pytań otwartych. Wielokrotnie maturzyści widząc rozbudowane zadanie, zakładają, że musi być trudne. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią zadania i podjęcie próby rozwiązania. Jednocześnie nie należy pozostawiać pytań zamkniętych bez odpowiedzi, ponieważ na egzaminie nie obowiązują punkty ujemne.

Jeśli masz problemy z zadaniem, zostaw je i wróć do niego później. Często stres powoduje, że w jednej chwili zapominamy i nie potrafimy wykonać danych obliczeń. Dlatego warto odłożyć problematyczne zadanie. Zdarza się, że wykonując inne polecenie, umysł człowieka przypomina sobie klucz do rozwiązania tego poprzedniego.

Uważaj na odpowiedzi, które wydają się prawidłowe. Przedstawione warianty różnią się nieznacznie, przez co nietrudno pomylić odpowiedź prawidłową z tą błędną. Odpowiedzi często celowo uwzględniają najczęściej popełniane przez uczniów pomyłki.
Wróć do treści zadania. Wykonując skomplikowane matematyczne obliczenia warto ponownie przeczytać treść zadania i sprawdzić, czy dobrze je zrozumieliśmy. Przeprowadzając obliczenia często działamy schematycznie, a następnie okazuje, że polecenie było inne niż nam się wydawało. Dlatego też, dobrą praktyką jest zapisanie odpowiedzi, dzięki czemu sprawdzimy, jakie było pytanie i czy właśnie na nie znaleźliśmy rozwiązanie.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *