26 maja w Raciborzu Bieg Cichociemnych im. Por. Eugeniusza Chylińskiego „Freza”

Trwają przygotowania do pierwszej edycji Biegu Cichociemnych im. Por. Eugeniusza Chylińskiego „Freza”, który odbędzie w Raciborzu 26 maja.  Organizatorem wydarzenia jest Polska Organizacja Aikido.

Majowy Bieg Cichociemnych w Raciborzu
Uhonorowanie pamięci por. Eugeniusza Chylińskiego Por. „Frez”, utrwalenie pamięci o cichociemnych spadochroniarzach Armii Krajowej, kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz popularyzacja biegów ekstremalnych o znaczeniu utylitarnym, to najważniejsze założenia zbliżającego się I Biegu Cichociemnych w Raciborzu. Trasa mierząca 13 km przebiegać będzie spod raciborskiego Zakładu Poprawczego (przy ul. Adamczyka 14), wzdłuż kanału Ulga przez las w dzielnicy Obora.

Limit miejsc w biegu wynosić będzie 316 osób. Cyfra nie jest przypadkowa, gdyż tylu właśnie Cichociemnych (żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii) w trakcie II wojny światowej przerzucono drogą powietrzną do kraju.

Zmagania będą wydarzeniem survivalowym, czyli połączeniem biegu przełajowego z pokonywaniem przeszkód na trasie. Uczestnicy zmierzą się z niedogodnościami naturalnymi, czyli pagórkami, wzniesieniami, bagnami, zbiornikami wodnymi, ostrymi podbiegami i zbiegami oraz sztucznymi przeszkodami (ściany, zasieki, rampy i inne). Na trasie obecni będą także odpowiednio oznakowani wolontariusze.

Każdy kto weźmie udział w wydarzeniu otrzyma specjalnie zaprojektowaną koszulkę, z dzianinowego materiału najwyższej jakości, na której znajdować będzie się wykonany metodą sublimacji nadruk. Wszyscy Ci, którzy przekroczą linię mety otrzymają pamiątkowe medale. Natomiast na tych, którzy zajmą miejsca na podium czekają nagrody rzeczowe, statuetki i dyplomy.
To jednak nie wszystko, bowiem dzień wcześniej, czyli 25 maja, w ramach imprezy odbędzie się także bieg dla dzieci. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny, a liczba miejsc wynosi 100. Każde dziecko, po dotarciu do mety otrzyma specjalną nagrodę.

Organizatorem I Biegu Cichociemnych w Raciborzu jest Polska Organizacja Aikido. Współorganizatorami są: Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, Ministerstwo Sprawiedliwości, Instytut Pamięci Narodowej, Prezydent Miasta Raciborza, Starostwo Powiatowe Racibórz, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Stowarzyszenie Operatorów Służb Mundurowych oraz EKO-OKNA S.A.

Aby dokonać zapisu należy odwiedzić stronę: http://www.czasnachip.pl/2018/raciborz.php.
Wszelkie informacje na temat wydarzenia znaleźć można tutaj:
https://www.facebook.com/InternationalAssociationOperatorsUniformedServ/
Magdalena Matusik
Zdjęcia: EKO OKNA RUNNERS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *